Keramiku Rudka Kotlárika a Igora Suchaniča, zverencov Márie Kaliňákovej z integračného zariadenia Korgym poznajú v širokom okolí Bardejova. Vďaka ich každodennej poctivej práci a arteterapii.
BARDEJOV/HERTNÍK. Integračné zariadenie Korgym ako nezisková organizácia funguje v Hertníku pri Bardejove už dvadsať rokov.
Umelecká tvorba jeho klientov vychádza z funkcie jej použitia ako terapie. Okrem liečby každodennou prácou a umeleckou tvorbou (ergoterapie a arteterapie) tu prevádzkujú aj vlastnú práčovňu, pekáreň alebo krajčírsku dielňu.
Predávajú pečivo aj keramiku
Viac-menej uzavretá komunita šesťdesiatich dvoch zverencov a štyridsiatky zamestnancov integračného zariadenia sídli v hertníckom kaštieli, ktorý si Korgym dlhodobo prenajíma od štátu.
Do jeho opravy a rekonštrukcie cez rôzne projekty už investovali štyridsať miliónov korún.
„Okrem príjmov z dôchodkov našich klientov a štátnej dotácie si financie na prevádzku zabezpečujeme aj vlastnou podnikateľskou činnosťou. Napríklad tak, že pečivo z našej pekárne predávame do obchodov, škôl a nemocnice. Rovnako predávame aj keramiku, ktorú vyrába Rudko a chlapci v keramickej dielni,“ prezradil nám riaditeľ Korgymu Anton Blajsko.
Keramické figúrky Rudka Kotlárika. Charakterizuje ich pestrofarebnosť a detail.
Umenie namiesto tabletiek
Keramiku začali robiť v Korgyme zhruba pred dvadsiatimi rokmi.
„V špeciálnej pedagogike je jedno pravidlo, že cez jemnú motoriku dokážete odstrániť množstvo problémov vývinu osobnosti,“ vysvetlil Blajsko.
Chovancov tu pred dvadsiatimi rokmi prijali ako približne desaťročných z rôznych detských zariadení.
Podľa riaditeľa patril Rudko Kotlárik ako dieťa medzi najagresívnejších. „Už vtedy do nich klasická medicína pchala množstvo medikamentov a tabletiek. Napadlo mi, že skúsime inú cestu a cez jemnú motoriku sa pokúsime zmeniť ich myslenie. A myslím, že sa nám to aj podarilo. Rudko teraz neberie žiadne lieky,“ dodal Blajsko.
Podľa riaditeľa vyzerali Rudkove prvé práce úplne inak ako tie súčasné. Boli to len také „uplácané“ veci, aj keď nejaký tvar mali.
Teraz robí Rudko už niečo úplne iné, jeho sošky sú fantastické a jemná motorika sa viditeľne zdokonalila. Dobrý terapeut vie z týchto prác vyčítať jeho rozpoloženie a vývoj, aký bol a kde sa posunul. Keramika sa začala používať ako terapia. Ich práce sa každý rok umiestňujú na prvých miestach aj v súťažiach maľby a kresby.
„Naši chlapci sa pomocou arteterapie vypracovali na naozaj zručných keramikárov,“ vysvetľuje Anton Blajsko.
Modely domov a kostolíkov. Vytvára v rámci arteterapie Igor Suchanič. Foto k článku: Mario Hudák
Figúrky a modely kostolíkov
Keramickú dielňu vedie vyštudovaná keramikárka Mária Kaliňáková. Na starosti má momentálne štyroch chovancov. Rudko Kotlárik sa viac venuje postavičkám a figurálnej tvorbe. Igor Suchanič zasa robí modely kostolíkov a historických budov z okolia. Každý z nich má svoj osobitý štýl.
„Rudko k nám prišiel ako hluchonemý. To bola ale hlúposť. Videli sme, že musí počuť, čo potvrdilo lekárske vyšetrenie. Časom sa Rudko naučil aj určitým spôsobom artikulovať. Ten, kto sa mu venuje, vie vyčítať, čo chce povedať. Igor má zasa fotografickú pamäť, vie si zapamätať napríklad vlajky. Najkrajší darček pre Igora je mapa,“ hovorí Mária Kaliňáková.
Na našu otázku, či je to naozaj tak, nám Igor odpovedá: „Áno, teraz sa chcem zameriavať na zahraničné mapy ako je Nemecko, Poľsko a alpské krajiny.“
Láska na veľkom plátne
V dielni nám M. Kaliňáková ukázala celú genézu tvorby a keramických prác Rudka Kotlárika a Igora Suchaniča.
„Naša keramická dielňa je závislá od toho, čo predáme, aby sme si zarobili na materiál. Keď práve nerobíme keramiku, Rudko sa venuje maľovaniu. Igor zasa stvárňuje a zobrazuje architektúru. Jeho srdcová záležitosť je mesto Strážske, kde vyrastal. Chlapci by veľmi chceli mať svoju vlastnú výstavu,“ komentuje Kaliňáková.
„Rudko mal obdobie keď bol veľmi zamilovaný. Strašne chcel ženu, že sa ožení a pôjde na tátošovi. Tak sme mu povedali, aby svoje predstavy spracoval do obrazu. Namaľoval veľký obraz, ktorý tu vidíte. Kaštieľ, krásna nevesta a ženích na koni. Rudko má veľmi rád veľké, plagátové veci. Pestrofarebnosť, zmysel pre detail a využitie celej plochy sú pre jeho tvorbu charakteristické. A rád si pri práci spieva,“ dodáva keramikárka.
Štvoricu keramikárov dopĺňa začiatočník Janík a Miška Popovičová, ktorá sa zameriava na figúrky zvieratiek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári