Modlitba dreva je výstava o jednoduchosti, podmanivosti a svojbytnej kráse drevených chrámov Slovenska, pôvodne postavených bez použitia jediného klinca.
BARDEJOV. V galérii Poľsko-slovenského domu vystavuje fotograf Milan Malast zo Starej Ľubovne fotografie drevených chrámov a kostolíkov z celého Slovenska.
Výstava má názov Modlitba dreva a návštevníci si ju môžu pozrieť do 3. marca.
Začalo sa to v Bardejovských Kúpeľoch
„Moja púť spoznávania týchto drevených chrámov začala práve tu u vás. V roku 2006 som bol s otcom na výlete v Bardejovských Kúpeľoch. Otcovi sa veľmi páčili dva gréckokatolícke drevené kostolíky, dovezené do Bardejovských Kúpeľov z Mikulášovej a zo Zboja. Rozhodol som sa, že mu jeho želanie spoznať drevené chrámy Slovenska splním aspoň prostredníctvom fotografií,“ prezradil Milan Malast, prečo začal fotografovať drevené chrámy.
„V rokoch 2007 a 2008 som začal tieto skvosty postupne spoznávať a fotografovať. Prešiel som drevené kostolíky všetkých konfesií na Slovensku. Keď som v júli 2008 dokončil fotenie, veľmi ma potešilo, že osem z týchto kostolíkov bolo zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Môj otec sa už výstavy ich fotografií Modlitba dreva nedožil. Preto túto výstavu venujem jeho pamiatke,“ dodal autor.
Duša miesta a človeka
Ako uviedla jeho manželka Alica Malastová, ktorá ho na jeho ceste za drevenými kostolíkmi sprevádzala, zo strany autora je to čistá výpoveď o jednoduchosti, podmanivosti a svojbytnej kráse drevených chrámov Slovenska, ktoré boli pôvodne postavené bez použitia jediného klinca.
„Chcel zachytiť genius loci – dušu miesta, kde chrám stojí a vďaka opätovným návratom aj históriu človeka, ktorý tu žil, modlil sa a vytvoril svätostánky, na ktoré sme dnes všetci právom hrdí,“ komentovala výstavu Alica Malastová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári