Čo robia mestskí poslanci a aká je ich odmena?
BARDEJOV. Poslanci bardejovského mestského zastupiteľstva vykonávajú svoju funkciu popri svojom zamestnaní.
Ich odmena je stanovená internou smernicou mesta. Prilepšiť si môžu pôsobením v komisiách, v mestskej rade alebo ako sobášiaci.
O čom rozhodujú poslanci
Mesto Bardejov má 25 poslancov. V priamych voľbách ich obyvatelia volia na štyri roky.
Poslanci sa schádzajú na mestskom zastupiteľstve (MsZ), ktoré tvorí zastupiteľský zbor mesta. Rozhoduje o základných otázkach života mesta – hospodárení, rozpočte, miestnych daniach, úveroch, územnom pláne, mestských organizáciách a podnikoch, ale aj o odmeňovaní a plate primátora a poslancov.
MsZ v Bardejove sa schádza štyrikrát za rok na riadnom rokovaní. Okrem toho sa poslanci môžu zísť aj na mimoriadnych zasadnutiach.
Za účasť na každom zasadnutí dostávajú odmenu 80,50 eura.
Podľa zásad odmeňovania členov orgánov mesta Bardejov sa odmena vypočítava ako 0,1 násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve (za rok 2012 to bolo 805 eur).
Koľko a za čo dostávajú
V roku 2013 bardejovskí poslanci zasadli sedemkrát, na štyroch riadnych a troch mimoriadnych schôdzach.
Odmena všetkých poslancov za účasť na zastupiteľstve v roku 2013 by teda mala byť približne 14-tisíc eur.
Poslanci však môžu byť aj členmi mestskej rady (MsR), ktorá sa ako poradný orgán primátora schádza každý mesiac. Bardejovská má osem členov.
Odmena za účasť na zasadnutí rady je 64,40 eura. Pre osem ľudí je to viac ako 6-tisíc eur ročne.
Schôdze, rady, komisie
Poslanci si môžu prilepšiť aj pôsobením v rôznych komisiách, ktoré sa ešte pred zastupiteľstvom zaoberajú návrhmi na uznesenia, o ktorých neskôr hlasuje zastupiteľstvo.
Poslanec môže byť členom viacerých komisií zároveň. V Bardejove je desať komisií.
Šesť z nich má 11 členov, dve majú 10 a dve po 5 členov. Nadpolovičná väčšina členov každej komisie je tvorená poslancami. Dohromady majú všetky komisie 96 členov.
V minulom roku všetky komisie zasadali celkovo 84-krát. Za účasť na komisii je každému vyplácaná odmena 24,15 eura.
Celková ročná odmena pre členov všetkých komisií v roku 2013 predstavuje takmer 21-tisíc eur. Z toho 12-tisíc dostali poslanci.
Vyplýva to z vyhodnotenia účasti poslancov na zasadnutiach komisií, mestskom zastupiteľstve a mestskej rade za rok 2013, ktorý vypracoval Mestský úrad v Bardejove.
Poslanci 32-tisíc, primátor 35-tisíc ročne
Ak nepočítame odmeny poslancov za ďalšie možné funkcie (napr. sobášenie, členstvo v dozorných radách mestských podnikov a pod.) a obmedzíme sa iba na ich účasť na zastupiteľstve, mestskej rade a v komisiách, stáli teoreticky minulý rok všetci poslanci daňových poplatníkov viac ako 32-tisíc eur.
Jeden poslanec teda dostal v roku 2013 odmenu priemerne 1 280 eur.
K tomu je ešte nutné započítať náklady na plat bardejovského primátora a dvoch viceprimátorov.
Ten je každoročne aktualizovaný, tiež podľa výšky priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve za predchádzajúci rok.
Naposledy bol v marci 2013 poslancami odsúhlasený návrh na zvýšenie platu primátora o 51 % oproti zákonnému minimu.
Mesačný plat primátora mesta Bardejov Borisa Hanuščaka (Smer) je 3 514 eur. Ročne teda Bardejovčanov šéf ich radnice stojí viac ako 35-tisíc eur.
Špánik: Zastupiteľstvá sú pod vplyvom starostov
Podľa Vladimíra Špánika zo Združenia občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS) je zjavné, že post starostu či primátora je zodpovedný a zaslúži si ohodnotenie.
Problémom ale je navyšovanie platu od buka do buka zastupiteľstvom, ktoré často rozhoduje na základe subjektívnych pocitov bez reálneho zhodnotenia prínosu starostu pre obec alebo mesto.
„ZOMOS vidí problém v nekompetentnosti a závislosti mnohých zastupiteľstiev, ktoré sú často pod veľkým vplyvom samotného starostu či primátora. Po poslednej novele o úprave platov starostov sa takto v mnohých prípadoch považovalo za potrebné plat starostom či primátorom dorovnať bezdôvodným navýšením až o 70 % ktoré zákon umožňuje,“ uviedol Špánik.
Niektorí nechodia vôbec
Účasť poslancov na zastupiteľstve bola v minulom roku 90 %, na mestskej rade 93 % a priemerná účasť na komisiách bola 73 %.
Stopercentnú účasť mala iba komisia na ochranu verejného záujmu pri výkone funkcie verejného funkcionára, ktorá sa ale zišla iba dvakrát a má iba 5 členov.
Naopak, najnižšia účasť v roku 2013, len 63 %, bola na schôdzach komisie výstavby a územného rozvoja mesta, ktorá zasadala dvanásťkrát a má 11 členov.
Z vyhodnotenia tiež vyplýva, že ani raz sa za minulý rok na zasadnutí komisie, ktorých sú členmi, vôbec nezúčastnili neposlanci Miroslav Jurko (finančná komisia), Jozef Jurčišin (komisia výstavby a územného rozvoja) a Martin Mihaľ (komisia spoločenských vecí a kultúry).
Z poslancov mali najnižšiu účasť Andrej Gmitter (Smer) a Anton Blajsko (Smer). Andrej Gmitter, ktorý je členom troch komisií, mal nulovú účasť na komisii verejného poriadku (10 členov, zasadala 6-krát).
Na komisiu podnikateľských aktivít a regionálneho rozvoja prišiel iba raz (11 členov, 11 zasadnutí) a z dvanástich schôdzí komisie výstavby a územného rozvoja mesta bol prítomný dvakrát.
Anton Blajsko je členom až štyroch rôznych komisií. Kým na komisii školstva, telesnej kultúry a športu a komisii na ochranu verejného záujmu bola jeho účasť stopercentná, iba raz sa zúčastnil na komisii bytovej, sociálnej pomoci a zdravotníctva (11 členov, 6 schôdzí) a dvakrát na finančnej komisii (11 členov, 8 schôdzí.)
Gmitter: Komisie treba zrušiť
Prečo je ich účasť taká nízka, sme sa opýtali poslancov Gmittera a Blajska.
„Profesijne vykonávam funkciu, ktorá mi na komisie nedovoľuje stále chodiť. Keby som bol ja primátor, tak zruším všetky komisie, pretože je to iba zbytočné sedenie. Aj tak si všetko robia tak, ako chcú. Podľa mňa je to len zbytočné mrhanie mzdovými prostriedkami mesta. Tie peniaze by sa radšej mali použiť niekde inde,“ odpovedal Andrej Gmitter.
Anton Blajsko na otázku odpovedal: „Keďže som bol chorý, nemohol som prísť, ale vždy som sa ospravedlnil. Je to dosť veľa a niekedy to nestíham. Nejde o to, že by som to robiť nechcel. S kolegami v kontakte som, takže aj komunikujem v rámci témy.“
Zistili sme
Posledná kontrola bola v roku 2010
Kontrola evidencie zasadnutí komisií a výplat odmien poslancov mestského zastupiteľstva bola poslednýkrát hlavným kontrolórom mesta vykonaná v decembri 2010.
Kontrolór v nej konštatoval, že prezenčné listiny neobsahovali ani v jednom prípade evidenciu doby účasti na zasadnutí komisií, komisie často zasadali v jeden deň súčasne alebo len s minimálnym časovým posunom a v niektorých prípadoch uznesenia neboli podpísané predsedom a sekretárom komisie. Odmeny boli vyplatené vo všetkých prípadoch v plnej výške bez ohľadu na to, koľko členov komisie sa zúčastnilo na zasadnutí.
„Po tejto kontrole som na základe uvedených zistení odporučil mestu novelizovať organizačný poriadok a Zásady poskytovania odmien zamestnancom a odmeňovania členov orgánov mesta, predovšetkým článok o evidencii účasti na zasadnutiach zastupiteľstva a v komisiách,“ uviedol hlavný kontrolór mesta Bardejov Vladimír Harajda.
Ako vyplýva z uznesení MsZ, boli od toho času Zásady poskytovania odmien zamestnancom a odmeňovania členov orgánov mesta už dvakrat novelizované, a to v septembri 2011 a v marci 2012.
mh
Anketa
Viete, ktorý poslanec vás zastupuje v mestskom či obecnom zastupiteľstve?
Bardejovčanov stoja poslanci ročne 30-tisíc eur. Myslíte si, Že je to veľa alebo málo? Je podľa vás ich práca úmerná ich odmene?
Opýtali sme sa v uliciach Bardejova.
Michal Volčko, Partizánska ulica, Bardejov: Nepoznám svojho poslanca. Súčasná doba je zlodejská a ja si myslím, že poslanci za tie peniaze svoju robotu neodvedú. Ani v slovenskom parlamente, ani v mestskom. Oni sú prví, čo sú pri koryte. Mali by pre ľudí v prvom rade zabezpečiť robotu. Demokracia je dobrá vec, ale všetko sa to zneužilo.
Alena Buffová, Sázavského ulica, Bardejov: Kto je môj poslanec, neviem a ani ma to veľmi nezaujíma. Na to, koľko času strávia na zastupiteľstvách, je to asi dosť v porovnaní s tým, koľko tu v meste zarábajú ľudia, ktorí si to poctivo odmakajú. Navyše to robia popri svojich dobrých zamestnaniach, pretože u nás je to tak, že poslancov nerobia obyčajní ľudia. Iba takí, ktorí majú nejaké funkcie, sa dostanú za poslancov.
Pani Štefánia, Fučíkova ulica, Bardejov: Neviem, ktorý poslanec je v mestskom parlamente za náš volebný obvod. Aj ja by som chcela takú odmenu ako oni za to, že si odsedím pár hodín ročne. Podľa mňa je to veľa peňazí za to, Že nič neurobia. Tak vám poviem.
Jozef Bakajsa, sídlisko Vinbarg, Bardejov: Nemám ani šajnu, kto je môj poslanec v bardejovskom zastupiteľstve. Neviem zhodnotiť, či je ich odmena primeraná, pretože vôbec neviem a nemám žiadne informácie o tom, čo títo poslanci vôbec robia. Naozaj neviem, nikdy som sa so svojím poslancom nestretol.
Jozef Harčar, Poliakovce, okres Bardejov: Nášho poslanca v našej obci poznám. U nás ich je iba pár, sme malá obec. Ľudia ich väčšinou nepoznajú, ale to je preto, že sa o to nezaujímajú. Podľa mňa ich odmeny sú dosť vysoké. Nemuseli by byť až také. Viem, že prax je taká, že sa častokrát poslanci iba zapíšu a idú preč. Alebo na zastupiteľstvo ani vôbec neprídu. Odmeny ale dostanú.
Rodina Siváková, Cigeľka, okres Bardejov: Áno, vieme, kto sú naši poslanci. U nás v dedine dostanú odmenu asi tisíc eur ročne. A pre ľudí robia nie dobre, ale ešte horšie. Nestarajú sa, ani nič. Keď človek potrebuje pomoc, nedá sa ísť za poslancom.
mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári