Denne okolo nich prechádzame. Väčšinou však o nich ani o ich tvorcoch nič nevieme. Aké sú bardejovské graffiti?
BARDEJOV. Slovo graffiti je talianskeho pôvodu. Označuje nápis alebo kresbu vyrytú na antických stavbách alebo na omietke steny budovy.
Dnešné graffiti vznikli pred štyridsiatimi rokmi v New Yorku. Generácia mladých ľudí na okraji spoločnosti nimi vyjadrovala odcudzenie a protest proti konzumu. Podstatnú úlohu zohral aj vynález spreja.
Graffiti a mesto
Graffiti a jeho tvorcovia – writeri – sú existenčne spojení s mestom. Ako ľudia na ulici, aj oni sú anonymní.
Provokujú, ale sami osebe sú neškodní.
Ich prejav pouličnej kreativity môže mať podoby od jednoduchých nápisov až po plnofarebné a profesionálne zvládnuté maľby. Častokrát však majiteľom budov alebo mestu spôsobujú problémy. Finančné pri ich odstraňovaní aj estetické, keď sa do prostredia veľmi nehodia.
Bardejovský writer s umeleckým menom „S.pakistanec“ nás do sveta bardejovských graffiti a jeho nepísaných pravidiel detailne zasvätil.
„Grafiti sa venujem aktívne od roku 2005, takže už skoro desať rokov. Samozrejme, že som si prešiel aj tzv. „ilegal“, momentálne ale robím na súkromných zákazkách, čiže robím pre ľudí a firmy graffiti na objednávku,“ povedal nám o sebe.
Bomby, wilde style a throwapy
S.pakistanec začínal už ako malý chlapec s farebnými kriedami na stenách bytoviek na známom bardejovskom sídlisku.
Vysvetlil nám, že dobrým writerom sa človek stáva po troch-štyroch rokoch. Každý writer má svoj vlastný štýl.
Writeri sa spájajú do skupín a maľujú pod jedným menom, väčšinou označeným určitými písmenami. Maľovať sa chodí do ulíc, pod mosty, na legálne graffiti stretnutia (jammy) a rôzne graffiti súťaže.
„V uliciach môžete vidieť najčastejšie tzv. „bomby“. Sú to jednoduché veľké písmená, väčšinou v kombinácii chróm (strieborná) a čierna. Sú to veľké, čitateľné, jednoduché písmená. Samozrejme musia byť dobre prevedené, nie hocijaké haky-baky. Tieto písmená vyjadrujú buď meno writera alebo skupiny (čiže „crew“). Sú to ľahké graffiti, ktoré sa dajú urobiť aj na najfrekventovanejších miestach,“ vysvetlil S.pakistanec
Potom existuje takzvaný „wild style“, to sú zasa úplne nečitateľné plnofarebné šípky všetkých tvarov a smerov.
Tie sa väčšinou robia „legal“, keď je nejaká akcia a na to určená plocha.
Existujú aj tzv.„throw-ups“ (alebo throwapy). Niečo na spôsob bomby, ale urobené rýchlo za krátky čas.
Vyžadujú špeciálnu techniku. Používajú sa pri nich najhrubšie trysky, tzv. „fat-caps“ (fatcapy), pričom objem sprejov môže byť až 750 ml.
Adrenalínové umenie
Na graffiti sa používajú špeciálne spreje, ktoré predávajú v špecializovaných predajniach. Každý je určený na niečo iné. Jeden je na autá, iný na steny, fasády, vlaky atď.
A vôbec to nie je lacná záležitosť. Jedna „bomba“ stojí priemerne 15 eur. Maľuje sa buď ilegálne alebo legálne.
„Ilegal“ sa odohráva v uliciach, kde vás môžu chytiť policajti, je to adrenalínové umenie. Steny a plochu si však writeri vyhľadávajú vopred.
„Veľmi dôležitá je technika sprejovania. Jednoducho niekto môže dobre kresliť, ale nevie to dať na stenu. Steká mu to, čiary sú krivé a podobne. Alebo zle namieša farby, ktoré sa k sebe vôbec nehodia. Každý spravidla začína pri ilegáli. Až keď človek starne a má určité skúsenosti, začína ho viac baviť taká tá pohodka na jammoch, legálnych stretnutiach writerov, kde je na to určená plocha. To sa ale väčšinou deje vo veľkých mestách,“ hovorí S.pakistanec.
Rešpekt a pravidlá
Writeri sa samozrejme navzájom poznajú. Komunikujú cez internet, sociálne siete a rôzne stránky. Hlavne ale medzi sebou neustále súťažia a súperia.
Aj v graffiti komunite sa rešpektujú určité pravidlá. Nesprejujú sa historické pamiatky a nové fasády, alebo súkromné domy.
„Každý writer chce mať čo najviac svojho mena v ulici, pretože vtedy má najväčší rešpekt. Ak je dobrý a vidno ho, rešpekt ide hore,“ dodáva S.pakistanec.
V rokoch 2004, 2008 a 2013 aj bardejovská graffiti komunita, ktorú momentálne tvorí do dvadsať writerov, zorganizovala v spolupráci s mestom legálne graffiti jammy. Dve graffiti sympóziá boli aj na námestí, kde sa maľovalo na staré autobusy a veľkoplošné panely.
Popjak: Beriem ako umenie
„Čo sa týka sveta alebo zahraničných graffiti, veľmi unikátny štýl majú v Barcelone. Tam tie graffiti skôr vyzerajú ako obrazy. Alebo starý štýl New Yorku, kde graffiti v podstate vznikli,“ odpovedá S.pakistanec na otázku, ako vníma medzinárodnú graffiti scénu.
Podľa prednostu Mestského úradu v Bardejove Juraja Popjaka nespôsobujú graffiti a writeri mestu nejaké väčšie škody.
„Správcovia mestského majetku nám neavizujú, že by sme s graffiti mali nejaký väčší problém. Osobne to beriem ako umenie, pokiaľ to ale grafiťáci nerobia ako vandali. Ak by títo umelci mali potrebu na vytvorenie plochy pre graffiti a ak by sa nám ohlásili, určite by sme pre nich nejaké riešenie našli. A ak by graffiti boli aj pekné, kvalita vyhradeného verejného priestoru by sa mohla takýmto spôsobom naopak zvýšiť,“ myslí si Popjak.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári