Parkovanie v Prešove je dlhodobo problematické. Časť miest je vyhradená pre ťažko zdravotne postihnutých (ŤZP). Môže byť vydané parkovacie miesto aj pre im blízke osoby? Pozreli sme sa na túto vec bližšie.
PREŠOV. Parkovacie miesta pre osoby ŤZP vydáva mesto Prešov ako cestný správny orgán. Môže vydať takéto povolenie aj pre osobu, ktorá na danom mieste nebýva?
Podobná situácia vznikla na prešovskom Sídlisku Duklianskych hrdinov (SDH).
Podľa miestnych obyvateľov pred spoločným bytovým domom parkuje na vyhradenom mieste pre ŤZP jeden z vlastníkov bytov. Toto miesto však nie je určené pre jeho auto, ale je písané na iné EČV. Konkrétne na jeho blízku príbuznú, ktorá býva inde.
Situácia na sídlisku
Obyvatelia bytovky majú problém s nedostatkom parkovacích miest. Ako sme sa dozvedeli, v minulosti žiadali zavedenie značky zákaz vjazdu (okrem dopravnej obsluhy), ale úrad to zamietol ako nesystémové riešenie. Jedno miesto je zabrané pre ŤZP.
Zaujímalo nás, či nie je potrebné vyhradené miesto zrušiť, ako aj to, či majú nárok takéto miesto využívať najbližší príbuzní ťažko zdravotne postihnutej osoby.
Trvalý pobyt v danej lokalite je jednou zo základných podmienok pre vydanie povolenia. Potvrdil nám to Marián Harčarik, riaditeľ sekcie stavebného úradu a urbanistiky Mestského úradu v Prešove.
„Po posúdení písomnej žiadosti sa parkovacie miesta vyhradzujú a vyznačujú v mieste trvalého bydliska prepravovanej osoby,“ zdôraznil.
Zmenili označenie
Riaditeľ reagoval aj na konkrétny prípad na SDH. V tomto duchu zaznamenala radnica len jeden anonymný podnet, sťažnosť od susedov nedostala.
Harčarik konštatoval, že parkovacie miesto je vyhradené a vyznačené od 6. 12. 2013 pre ŤZP osobu, ktorá tam mala trvalé bydlisko. V januári toho roku mesto žiadalo o zmenu evidenčného čísla vozidla na iné. Po nej „tam môžu parkovať všetky vozidlá označené predmetným parkovacím preukazom“. Dôvodom je, že ťažko zdravotne postihnutej osobe „sa venujú viacerí členovia rodiny“.
Ak chce niekto požiadať o vyhradené parkovacie miesto pre ŤZP, musí okrem trvalého pobytu v lokalite spĺňať ďalšie podmienky.
Treba predložiť platný preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom, parkovací preukaz, posudok úradu práce, ktorý potvrdzuje odkázanosť na individuálnu prepravu.
Žiadateľ musí mať vodičský preukaz a zároveň byť vlastníkom alebo spoluvlastníkom vozidla a nepodnikať s ním, nesmie však vlastniť garáž.
Zistili sme
Potrebné potvrdenia
Žiadateľ o vydanie povolenia a vyznačenia parkovacieho miesta pre občana s ŤZP musí k posúdeniu predložiť nasledujúce doklady.
Údaje o žiadateľovi (meno, priezvisko, adresa, kontakt)
Údaje o vozidle (továrenská značka, typ, EČV)
Názov ulice, na ktorej má byť parkovacie miesto
Kópiu preukazu ŤZP
Kópiu parkovacieho preukazu pre fyzickú osobu so zdravotným postihnutím
Kópiu posudku úradu práce, kde je v oblasti mobility uvedené, že žiadateľ je odkázaný na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom
Grafický návrh - náčrt požadovaného parkovacieho miesta.
frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári