Mnohí Prešovčania, ktorí žijú na sídliskách, dôverne poznajú „ťahanice“ s úradmi, keď podajú žiadosť o výrub stromov. Nie vždy sa im podarí získať povolenie. Vtedy zvyknú pomoc hľadať na odbore starostlivosti o životné prostredie na Okresnom úrade (OÚ) v Prešove. Odvolania sa tam v poslednom čase hromadia. Evidujú aj nelegálne výruby, tiež úhyn dažďovníkov aj netopierov.
PREŠOV. Obyvatelia sídlisk idú často na radnicu so žiadosťou o výrub stromov až vtedy, keď vyrastú tak, že sa do ich bytov nedostáva slnko, konáre sa dotýkajú okien alebo poškodzujú vynovené fasády. Mesto však ich žiadosti nie vždy posúdi kladne.
Ako nám potvrdil vedúci odboru starostlivosti o životné prostredie na OÚ Miroslav Benko, za dva mesiace majú ich pracovníci na stole vyše 40 odvolaní. Ďalším problémom sú podnety vo veci neudržiavania pozemkov, ktoré zarastú vysokou burinou.
„Upozornili sme mesto, aby v zastatom území vlastníkov vyzvali na odstránenie inváznych druhov rastlín. Tí, ktorí sa o pozemky nestarajú, musia rátať s pokutami,“ konštatoval Benko.
V poslednom čase takého buriny spôsobujú rozmnožovanie rias na fasádach bytových domov. Svoje o tom vedia najmä obyvatelia Sídliska III z Prostějovskej ulice.
Doteraz však nepadlo jasné stanovisko k tomu, či sú príčinou invazívne rastliny a hustá výsadba stromov alebo bola použitá nesprávna technológia pri zatepľovaní.
Evidujú aj nelegálne výruby
Nedávno riešili prípad aktivistu zo Sídliska III. Vyrúbal strom na Ulici Mirka Nešpora, hoci nemal úmysel poškodiť životné prostredie.
„Je známy tým, že sa snaží udržiavať lokalitu, sám opravuje hracie prvky na ihriskách, ale také veci nemôže robiť bez povolenia. Vysvetlili sme mu, že takto svojvoľne konať nemôže. Riešenie uľahčilo aj to, že sa k činu priznal,“ konštatoval Benko.
Momentálne úrad rieši aj výrub desiatich topoľov v obci Teriakovce pri miestnom potoku.
„Dokonca sme zaznamenali, že v okolí obce bola postavená bez povolenia aj čistička odpadových vôd. Riešime to zatiaľ dohovorom. Do konca marca má dotyčný ultimátum na jej odstránenie,“ dodal vedúci odboru.
Dažďovníky strácajú obvyklé miesta hniezdenia
V posledných rokoch paneláky na všetkých sídliskách menia svoj vzhľad. Obnovujú ich, ale popri šetrení na spotrebe tepla dochádza aj k inému neželanému javu.
Dažďovníky tmavé a netopiere si zvykli robiť hniezda vo vetracích šachtách bytových domov, na balkónoch aj pod strechami. Najmä dažďovníky sú známe tým, že sa v čase hniezdenia a výchove potomstva vracajú na rovnaké miesta.
„Zaznamenali sme zvýšený úhyn dažďovníkov aj netopierov, preto som upozornil na fakt, že mesto by malo pri vydávaní stavebných povolení náš úrad požiadať o stanovisko. Stavebníci by mali dbať na také úpravy, aby populáciu týchto živočíchov neznižovali a neporušovali zákon o ochrane prírody,“ poznamenal Benko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári