Kultová prešovská kapela Gagas momentálne odpočíva. Kým Erik pripravil rockový projekt skladieb vážnej hudby, Roland sa pustil do neprebádaných vôd s projektom Europeanroller.
PREŠOV. „V tom názve je veľa slovíčok súbežných s mojím zmýšľaním. Krásne na tom je, že je to vlastne vták,“ vysvetľuje Roland Wittner názov Europeanroller, ktorý vzikol podľa spevavca (Coracias garrulus). V jeho mene je ukryté i Rolovo meno a vyvoláva i ďalšie asociácie.
Europeanroller už má na svojom konte prvé nahrávky. Zverejnené sú na internete, nad ich vydaním R. Wittner neuvažuje.
„Dal som to na iTunes, je to tam, nemá význam vydávať fyzické cédečko. Keď niekto príde, že by chcel vydať, nech tak pokojne urobí, ale ja to robiť nebudem...“
Trance s Pipom
Projekt vznikal postupne. Najprv dva roky skúšal s klávesákom, vzdialeným bratancom Vladom Wittnerom. Potom chcel prizvať bubeníka.
„Zišlo mi na um jediné meno, Peter Šima. Chlapec síce osem rokov nehral, čo je škoda, lebo takých bubeníkov tu veľa nie je. Tak sme boli traja,“ spomína.
Momentálne ostal už len v duu s „Pipom“ Šimom, inak zakladateľom Chiki liki tu-a a spolu sa presúvajú do iných hudobných vôd. Robia muziku v štýle trance.
Filmová hudba?
Celkovo je štýl Europeanroller ťažko uchopiteľný. Ako by ho charakterizoval? „Jednoduchá odpoveď. Zaznela z viacerých úst od ľudí, čo počuli moju hudbu - to je také filmové. Som zameraný na film ako na obrovský koníček a skrz to robím aj muziku. Chýba tomu obraz.“
Hudbu si vie predstaviť k vlastnému filmu, navyše každú pieseň k inému, ku konkrétnemu ju priradiť nevie. Pre zaujímavosť, Rolandovým obľúbeným titulom je Blade Runner.
Na otázku, či je to ešte metal, s ktorým Gagas kedysi začínal, odpovedá jednoznačne: „Práveže nie. Už vôbec nie. Nejako sa mi zdá metal strašne malá škatuľka na možnosť realizácie.“
A chce zájsť ešte ďalej, samotný Europeanroller berie ako „prekleňovací“ projekt: „Podstatné je, aká bude druhá nahrávka. Smerovanie mám jasné, ale nechcel som spraviť taký veľký skok.“
O chystanej novinke zatiaľ neprezradil nič, len názov: 14 zastavení.
Folklór prežil
V rámci hudobného putovania zachádza Europeanroller aj do etno štýlu.
Jednu pieseň nahral spoločne so Šarišanom. „Do styku s ľudovou hudbou sme prišli už v Gagase, keď s nami hrala huslistka Inga. Vtedy sa ešte zdalo, že metal a folklór sa vylučujú. Postupom času som zistil, že v ľudovej hudbe je veľa nádherných melódií i slov, ktoré prežili stáročia - a prežili len preto, že v nich niečo nie - tak som si povedal, že skúsim si ten ľudovkový žáner skombinovať s mojím štýlom muziky. Dal som to dokopy,“ vraví R. Wittner.
Svoju produkciu zatiaľ poňal výsostne štúdiovo. Nevylúčil, že niečo špeciálne pripraví aj naživo.
„No nie tak, že by som chodil po mestách a vystupoval po kluboch. Tam svoje úsilie nesmerujem. Už som si tým prešiel, je to fajn, ale už sa mi to nechce takto robiť,“ dodal Roland Wittner, ktorý dúfa, že sa mu zvýši čas aj na novú nahrávku Gagasu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári