Poslanci chcú od apríla dostávať správy o povolených stavebných aktivitách v meste častejšie ako raz za pol roka. Tvrdia, že sa o nich často dozvedia až vtedy, keď je už rozhodnuté a obyvatelia mesta im to vyčítajú. Upozornili na fakt, že napríklad na Šváboch bude už štvrtá herňa, na Sekčove zase autoumyváreň, a to v lokalite, kde údajne spôsobí ťažkosti. Vo štvrti Táborisko je údajne priveľa podnikateľských subjektov.
PREŠOV. Reč bola o schválených stavebných aktivitách v Pamiatkovej rezervácii mesta Prešov a na ostatnom území mesta.
Poslanec Stanislav Ferenc (KDH) na mestskom zastupiteľstve upozornil na stavbu na Švábskej ulici, o ktorej údajne nič nevedia.
„Na úseku sto metrov to bude už štvrtá herňa, dokonca s kaviarňou. Ľudia nám to budú vyčítať, už teraz sú sťažnosti na existujúce herne. Asi im to ťažko vysvetlíme, keď sme o tom vôbec nevedeli. Je to vec hodená do vetra,“ poznamenal Ferenc.
Navrhol, aby sa obyvatelia sídlisk dostávali k informáciám vopred a nie až vtedy, keď je rozhodnuté.
Na Sekčove riešili garáže aj autoumyváreň
V súvislosti s inou stavebnou aktivitou na sídlisku Sekčov sa zase ozval predseda výboru mestskej časti Stanislav Kahanec (KDH).
„Na Čergovskej ulici má byť samoobslužná autoumyváreň a tiež sa nás nikto nepýtal na stanovisko. Keby áno, nesúhlasili by sme, lebo ulica je tam úzka, ťažko okolo seba prejdú dve vozidlá a ďalší objekt len skomplikuje prejazd smerom k nákupným centrám,“ upozornil poslanec.
Podľa obyvateľov lokality autoumyváreň pre nich nebude prínosom, ale ďalšou prekážkou vo výhľade pri výjazde zo Sibírskej ulice a zaberie zelenú plochu, kde by sa deti mohli hrať.
Kahanec tiež pripomenul kompetentným, aby dohliadli na stavbu garážového komplexu na Sibírskej ulici, aby sa nestalo, že príjazdová cesta k nemu zníži kapacitu parkovacích miest na existujúcom parkovisku vo vnútrobloku na Sibírskej č. 34 až 38.
Táborisko má vraj veľa prevádzok
Ivan Benko (nez.) upozornil na problém v mestskej časti Táborisko. Podľa neho sa tam nedodržiava územný plán mesta pri povoľovaní nových podnikateľských prevádzok.
„Podľa platného územného plánu by v obytnej zóne malo byť 70 percent objektov určených na bývanie a 25 percent na podnikanie. Dnes to vyzerá tak, že až 90 percent slúži na podnikanie,“ poznamenal Benko.
Napokon prijali uznesenie, podľa ktorého žiadajú mesto, aby plánované aktivity úradu doručovali výborom mestských častí v predstihu a začali ich pravidelne zverejňovať v termíne od 1. apríla 2014.
Prevažovali rekonštrukcie, výstavba bytov stagnuje
Ako v predkladanej správe uviedol riaditeľ Sekcie stavebného úradu a urbanistiky Marián Harčarík, aktivita investorov na území mesta sa vlani najviac prejavovala v oblasti rekonštrukcie stavieb na bývanie.
Prevládalo zatepľovanie panelových domov na sídliskách. Len v malej miere sa pripravovala výstavba nových bytov a ak, tak len formou nadstavieb na panelákoch. V bytovom fonde pribudli len rodinné domy, ale žiadne nové byty.
Druhou najväčšou skupinou boli stavby pre občiansku vybavenosť a administratívu. Pokračovala tiež aktivita prevádzkovateľov distribučných sietí pri vylepšovaní jednotlivých druhov technickej vybavenosti v meste.
Najmenej zastúpeným druhom aktivít boli, podobne ako po minulé roky, stavby pre výrobu a skladovanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári