Najviac išli na dračku staré vinylové platne, na akcii sa však predvádzala aj najmodernejšia technika.
PREŠOV. O znovuzrodenie fenoménu hudobných búrz sa pokúsili v PKO. Čierny orol nebol zaplnený ako v osemdesiatych rokoch, keď boli tieto burzy v kurze, organizátori však boli spokojní.
„Myslím, že spokojnosť je aj na strane predávajúcich i kupujúcich. Niektorí prišli už ráno, hneď po deviatej a odchádzali s plnou náručou platní,“ konštatoval vedúci programového oddelenia PKO Jozef Kačala.
Podľa jeho slov bol najväčší nápor zrána. Burzu však rozvrhli do celého sobotňajšieho dňa: „Vyšli sme v ústrety ľuďom, aby mohli prísť aj popoludní. Rozvrhli sme to do celého dňa, keďže sú aj voľby a ďalšie aktivity v meste.“
Nedostatkový tovar
Na hudobnej burze bol najväčší záujem o platne.
„Tak ako boli voľakedy nedostatkovým tovarom, aj teraz začínajú byť,“ podotkol J. Kačala. Ako zdôraznil, PKO chce v organizovaní búrz pokračovať.
Mali by sa konať raz kvartálne, medzitým však chcú pripraviť iné burzy, a to hudobných nástrojov, či podujatie pre zberateľov mincí, známok, odznakov, vlajok alebo modelov.
Stretnutie muzikantov
Cieľom akcie nebola len kúpa a predaj, ale aj stretnutie ľudí, ktorí, ktorí žijú muzikou.
Prišli i pamätníci, prešovskí „hifisti“, i mladší. Prezentovaná bola aj najmodernejšia technika, vrátane moderných simulátorov „starého“ elektrónkového zvuku.
Medzi návštevníkmi sme zastihli aj muzikanta a publicistu Milana Országha. Prišiel rozpredať svoju bohatú zbierku platní?
„Nie, nie. Prišiel som nakupovať, lebo jednoducho platne nepredávam. Kúpil som si tri fajné džezové veci, také príma. A po druhé som bol vyskúšať aparatúru, bol som zvedavý ako znie cez lampové zosilňovače. Tak som si doniesol rovnaké CD i LP platňu a porovnal som, aký to má zvuk. Gramofón bol lepší, mäkší,“ prezradil.
Jozef Kačala. S burzami v PKO mieni pokračovať.
Foto: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári