Od malých kamienkov až po veľké, za ktoré sú zberatelia ochotní zaplatiť desiatky i stovky eur.
PREŠOV. Vystavovatelia zo Slovenska, ale aj z Maďarska či Poľska ukázali chladnú krásu nerastov v Prešove.
Každoročnú burzu šiesty raz pripravili organizátori na čele s Marekom Timkom, história týchto akcií je však podstatne staršia.
„Prvá bola tuším v roku 1977. V roku 1992 tieto burzy skončili, my sme na tú starú tradíciu nadviazali po šestnástich rokoch,“ povedal M. Timko.
On sám sa tomuto hobby venuje už roky. Čo ho na tom baví?
„Ani sám neviem. Chytilo ma to už dávno, keď som mal asi dvanásť rokov. Keď som dostal knižku, prírodopis pre 8. ročník, pozrel som si ju už cez prázdniny a tam boli tie minerály. Akosi ma to chytilo a neviem sa toho zbaviť, netuším prečo.“
Ceny môžu pekne narásť
Skameneliny a nerasty sa dali kúpiť za rôzne sumy. Od nízkych, päťdesiatcentových, až po vyššie, pohybujúce sa v desiatkach eur. Aj bežné minerály, ak sú pekne kryštalizované, sa stávajú vzácnejšie. Ich cenu formujú i ďalšie faktory.
„Je to individuálne. Záleží, kto to predáva, či je daná lokalita zaniknutá, alebo sa v nej ešte ťaží,“ objasnil Marek Timko.
Na prešovskej burze nechýbali ani staré vzorky z Maďarska po sto až dvesto eur za kus. Sú zo zaniknutých lokalít, ktoré sú dnes prakticky nedostupné.
Marek Timko je tiež ochotný obetovať peniaze za trofejný prírastok do svojej zbierky. V byte už pomaly nemá miesto, má vyše tristo nerastov. „Pred pol rokom som kúpil v Rumunsku minerál do zbierky a dal som zaň 330 eur. To je najdrahší kameň, za ktorý som ja dal peniaze,“ prezradil.
Krištáľový darček pre neter
„Kedysi som sa tomu venovala, viac ako v súčasnosti. Keď je nejaká príležitosť, burza, tak ideme,“ povedala nám Prešovčanka Alica Lorenczová, ktorá prišla na burzu so svojou deväťročnou neterou Sofiou Lorenczovou.
Tá si vybrala aj darček. Priesvitný šperk z čistého krištáľu. „Vyberala si intuitívne, bez toho, aby som ju akokoľvek ovplyvňovala,“ poznamenala A. Lorenzová a v tejto súvislosti dodala: „Zaujímavé je, že bez toho, aby som ju nejakým spôsobom presviedčala, inklinuje k takému istému koníčku.“
Minerály ako ozdoby
Nie je sama. Ľudí, ktorí navštívili výstavu spojenú s burzou boli stovky. Okrem samotných kameňov ich zaujali aj šperky, vytvorené z minerálov rôznych druhov.
„Dá sa využiť aj keramika, ale najradšej využívam práve nerasty. Labradorit, mesačný kameň, všetky sú krásne a inšpirujú človeka k tomu, aby vytváral brošne, náhrdelníky, náušnice, čokoľvek,“ podotkla Katarína Cimborová z Veľkého Šariša, ktorá sa venuje ručnej výrobe cínovaných šperkov. Za svojou prácou si stojí, hoci čínska konkurencia začala prerážať aj v tomto odvetví.
S darčekom. Teta a neter Lorenczové inklinujú k tomuto koníčku.
Šperkárka. Katarína Cimborová pracuje s minerálmi.
Veľký záujem. Burza prilákala množstvo ľudí z Prešova a okolia.
Foto: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári