Oprava pamiatky sa naťahuje, verejná súťaž sa opakuje. Posledný termín na vyčerpanie peňazí je jún 2015.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV. Unikátna technická pamiatka, sklad soli v Solivare stále pustne. Postavili ho v roku 1825, prežil storočia, ale v roku 1986 vyhorel.
Jeho rekonštrukcia sa už mala dávno skončiť. Suma 2,5 milióna eur v prospech Slovenského technického múzea (STM) bola schválená z Regionálneho operačného programu ešte v roku 2010.
S obnovou sa však nezačalo. Skupina aktivistov sa preto rozhodla zorganizovať petíciu za záchranu jedinečnej pamiatky.
Organizátori chcú získať širokú podporu Prešovčanov aj ľudí z okolia. Pamiatka je v zlom technickom stave.
Hrozí, že sa múry pri najbližšej búrke či víchrici zrútia do Soľného potoka alebo to, že sa Regionálny operačný program skončí. Čerpať financie je totiž možné už len do júna 2015.
Aktivisti zároveň žiadajú, aby boli vyčlenené ďalšie prostriedky na revitalizáciu ostatných historických objektov tejto Národnej kultúrnej pamiatky (NKP) patriacej do správy STM v Košiciach.
O podporu občanov sa budú uchádzať do konca apríla. Potom sa hárky chystajú odovzdať ministrovi kultúry.
Predsedníčka petičného výboru Ľuba Kráľová informovala, ľudia sa môžu pripojiť aj k internetovej petícii.
Verejné obstarávanie prebieha
V zrekonštruovanom sklade soli by mali vzniknúť priestory pre múzeum, kongresovú sálu, ubytovacie kapacity aj miesto na kultúrno-spoločenské aktivity.
V registri Úradu pre verejné obstarávanie je od 27. februára 2014 zverejnená výzva na obnovu skladu soli.
„ Z tejto výzvy sme sa dozvedeli, že boli dokonca navýšené prostriedky na 2,78 milióna eur, čo je výborné, ale ešte stále hrozí, že celý proces verejného obstarávania môžu sprevádzať problémy medzi štátom a zhotoviteľom,“ povedal člen petičného výboru a poslanec mestského i krajského parlamentu v Prešove Peter Krajňák (Most–Híd).
Ako chátra vyhorená budova Solivaru v Prešove
Pozrite si fotogalériu >>
Ministerstvo ponuku mesta odmietlo
Primátor Prešova Pavel Hagyari (nez.) začiatkom roka požiadal ministerstvo kultúry, aby pamiatku dalo do správy mesta. Tvrdil, že by sa o ňu úrad dokázal lepšie postarať. Reakcia už prišla. Zamietavá.
„Pán minister mi odpísal, že trvajú na správe technického múzea a že to dokážu zrekonštruovať. Ja som v zásade spokojný s tým, že po každotýždennej konzultácii s riaditeľom Slovenského technického múzea Eugenom Labaničom je rekonštrukcia skladu soli pripravená a v týchto dňoch končí aj verejná súťaž. So samotnou rekonštrukciou sa začne už v priebehu mesiaca apríl. Teším sa, že aj naším tlakom a starostlivosťou sa samotné konanie urýchlilo,“ reagoval Hagyari.
Solivar považuje za výnimočný projekt, ktorý by mohol znamenať vytvorenie druhého historického mestského jadra.
Fakty
Prečo sa s obnovou nezačalo skôr
Sklad soli v Solivare vyhorel 18. mája 1986. Pri požiari zhorela vzácna svorníková drevená konštrukcia krovu a celá budova odvtedy chátra.
Budovy starého Solivaru tvoria unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky.
Patrí k ním šachta Leopold, četerne (rezervoáre soľanky- pozn.red.), huta, varňa, sklad soli, kováčske dielne a klopačka.
Projekt na obnovu bol schválený v roku 2010 a tiež 2,5 milióna eur z Regionálneho operačného programu.
V rámci verejnej súťaže, ktorá sa konala v roku 2011, mala byť realizátorom rekonštrukcie prešovská spoločnosť Dúha. Tú však v roku 2012 neúspešné firmy spochybnili.
Nasledovala komunikácia medzi Ministerstvom pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja, Ministerstvom kultúry a Úradom pre verejné obstarávanie. Výsledkom rokovaní bolo to, že v roku 2013 zrušili pôvodnú súťaž.
Medzitým Krajský súd v Bratislave rozhodol, že verejné obstarávanie bolo v poriadku.
Úrad pre verejné obstarávanie zverejnil novú výzvu na obnovu skladu soli vo februári 2014.
Ministerstvo kultúry vyrokovalo predĺženie termínu na dokončenie rekonštrukcie a tým je jún 2015.
ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári