PREŠOV. Nedeľná akcia začala zrána spoločným stretnutím pri futbalovom štadióne Tatrana. Stretli sa tam mnohí turisti klubu aj sympatizanti. Niektorí si so sebou priniesli aj vlastnoručne vyrobené Moreny, ktoré porota následne ohodnotila. Na brehu Torysy už na prítomných čakali vodáci.
Vodník po vkročení do Torysy symbolicky slovami aj veľkým kľúčom odomkol Torysu.
„Aby sme sa tu aj o rok takto stretli, aby nás sem vlny Torysy zas doniesli,“ vinšoval zelený muž.
Do vody šiel aj prvý „frťan“ pravej „vodníkovice“.
Týmto gestom sa začalo splavovanie Torysy na kajakoch. Ako inak, nemohla chýbať ani ústna harmonika a spev typickej „Kedz ja na Toryše nožky umyvala“.
Vyše 300 účastníkov
Spoločným presunom k zimnému štadiónu sa začalo pálenie Morén a zhadzovanie ich do vody. Deti sa tešili, ohne horeli. S vodníkom sa deti veľmi fotiť nechceli, ešte stále veria na rozprávky a stiahnutie do vôd.
„Podľa toho, koľko je ľudí, vidno, že majú veľký záujem o túto akciu, už je to také zaužívané. Predtým to bolo 100 jarných kilometrov, teraz je to Privítanie jari. Také, aké je, lebo zima nás opustila a cez to sa oficiálne chceme rozlúčiť spálením Moreny. Končí nám zima a začína sa jarná časť prípravy našej turistickej sezóny,“ povedal Juraj Fiľakovský, predseda Klubu slovenských turistov regiónu Šariš.
Tento klub žije bohatým životom, každý týždeň majú akcie, autobusom, aj blízke okolie - Slanské vrchy, Čergov. Ako Fiľakovský dodal, kedysi mali akciu aj so súborom, tentoraz do nevyšlo, ale verí, že sa to podarí o rok.
Aj vodáci mali Morenu
V kajaku splavovala aj jedna Morena.
„Bola to vodácka Morena. Vody sme mali dosť, že sme mohli splavovať. Ale nikdy to nie je individuálny výtvor, stále je kolektívny,“ povedala Lucia Ligusová, ktorá sa o ňu starala. Každý rok tú svoju poctivo spália a hodia do vody. Oplatí sa? Odpláva s ňou nešťastie?
„Vari áno. Vody je síce málo, ale dúfame, že pribudne, že nám Morena pomôže,“ povedala s úsmevom Lucia.
Organizátorom podujatia bola Regionálna rada Klubu slovenských turistov Prešov, spolu s mestom a ABC Centrom voľného času.
Čo znamenala Morena?
Morena – symbolizovala slovanskú bohyňu smrti a zimy.
Bola to figúra zo slamy, ktorú obliekli do ženských šiat.
Ľudia ju nosili po dedine a nakoniec podpálili a hodili do potoka. Znamenalo to, že tým od seba odoženú choroby, všetko zlo, ba aj smrť.
Ďalší výklad hovorí o tom, že figurína Moreny predstavovala zimu, ktorej odchod mal predstavovať nástup jari.
Taktiež bola aj zosobnením smrti. Jej zničenie malo znamenať prosperitu v obci.
map
Prvý pohárik. Vypila ho Torysa.
Vodácka Morena. Bola dielom kolektívu.
Vodníkovica. Otvorila vody, zohriala prítomných.
Splav Torysy bol pastvou pre oči.
Morena prešla sa prešovskými ulicami.
Spálenie. Malo by odniesť všetko zlo.
Zvyšky Morien odniesli vlny Torysy.
Návštevníci obklopili brehy zo všetkých strán
V plnej kráse. Moreny si aj zasúťažili.
Plné parkovisko. Každý sa prišiel zvítať s jarou. Foto k článku: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári