Jej súčasťou je aj minca s motívom Bardejova.
BARDEJOV. Nepredajný bimetalický žetón s grafikou bardejovskej radnice a baziliky na líci a erbu mesta na rube mince vydala Mincovňa Kremnica po dohode s mestom Bardejov.
Ide o druhú edíciu zberateľského súboru ročníkových obehových euromincí s témou Kultúrne pamiatky UNESCO na Slovensku.
Autorom fotografií na obale aj vo vnútri kazety s mincami je bardejovský fotograf a riaditeľ Poľsko-slovenského domu Marcel Tribus.
Mincovňa Kremnica každoročne vyrába a distribuuje na numizmatický trh niekoľko druhov ročníkových súborov slovenských obehových euromincí. Tieto súbory sú špecifické tým, že sa v nich nachádza každý nominál mince s príslušným rokom razby.
Národná banka Slovenska (NBS) pritom v danom roku väčšinou do obehu nerazí všetky nominálne hodnoty.
Ak chcú mať zberatelia vo svojej zbierke všetky nominály mincí s aktuálnym ročníkom, môžu si takýto súbor zakúpiť.
Po Banskej Štiavnici aj Bardejov
„Pre rok 2014 sme zaradili do nášho emisného plánu popri ďalších súboroch tiež súbor s tematikou Kultúrne pamiatky UNESCO na Slovensku - Bardejov. V tejto emisii vyšiel ako v poradí druhý súbor, keďže v roku 2013 sme už vydali súbor s tematikou Kultúrne pamiatky UNESCO na Slovensku - Banská Štiavnica,“ prezradil nám marketingový manažér kremnickej mincovne Jaroslav Setnický.
V súbore je popri minciach umiestnený aj bimetalický žetón, ktorý je voľne nepredajný a je na ňom zobrazená grafika viažuca sa k mestu Bardejov.
Autorom grafického návrhu aj sadrového modelu bardejovského súboru je špecialista medailér, pracovník výtvarného ateliéru Mincovne Kremnica, Roman Lugár.
Súbor mincí si zberatelia môžu kúpiť priamo na stránkach mincovne za 20 eur.
„Spočiatku boli ročníkové súbory skôr numizmatickou záležitosťou, ale neskôr tým, že sme ich začali vyrábať s rôznymi témami, vystihujúcimi kultúrne a spoločenské udalosti, nadobúdajú stále vo väčšej miere prezentačnú a spomienkovú funkciu,“ vysvetlil Setnický.
Tribus: Je to pre mňa pocta
Autor fotografií, ktoré mincovňa použila na obale aj vnútri kazety s mincami, Bardejovčan Marcel Tribus, nám o tomto projekte povedal: „Často prispievam fotografiami do rôznych novín a časopisov. To, že kremnická mincovňa použila pre tento súbor mincí moje fotografie, je pre mňa pocta,“
Fotograf im poslal asi sto fotografií, hlavne preto, že sa dlhodobo zaoberá fotením Bardejova. Ako uviedol, čiastočne aj preto, lebo na mestskom úrade nemali dostatočné množstvo fotografií, ktoré požadoval grafik z Kremnice.
„Sám som bol prekvapený, aké fotky si vybrali. Okrem mojich fotografií obsahuje kazeta aj náčrt mesta od známeho bardejovského maliara Viktora Miškovského a sprievodný text o našom meste,“ dodal Tribus.
Mesto dostalo desať kusov
Ivan Leščišin z Oddelenia vnútorných vecí Mestského úradu v Bardejove, ktorý pri zasielaní podkladov s Tribusom spolupracoval, na našu otázku, či mesto plánuje súbor mincí využiť pri svojej prezentácii v budúcnosti, odpovedal: „Primátor sadu mincí dostal, mesto ich zatiaľ za účelom prezentácie ďalej objednávať neplánuje. Museli sme však dať súhlas na použitie erbu, čo sa aj stalo. Za to mesto dostalo 10 kusov kaziet s mincami. Samozrejme, naša vďaka patrí Marcelovi Tribusovi, ktorý bez nároku na honorár poskytol svoje fotografie a ďalšie podklady.“
Bimetalický žetón s motívom Bardejova. Na líci sú vyobrazené bardejovská radnica, bazilika a zvon.
Rub bardejovskej mince. Grafický návrh erbu spracoval Roman Lugár
Foto: mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári