V tieni prezidentských volieb, ktorých druhé kolo bude v sobotu, ostali blížiace sa voľby do Európskeho parlamentu. V nich znovu hrozí najnižšia účasť.
PREŠOV. Po piatich rokoch budú 24. mája voľby do Európskeho parlamentu. Ide o tretie eurovoľby s účasťou Slovenska, ktorá bola doposiaľ vždy najnižšia zo všetkých členských krajín Európskej únie. A hrozí to znovu.
„Budeme veľmi nešťastní, ak to bude pravda a účasť bude ešte nižšia než bola,“ povedal riaditeľ kancelárie Europe Direct Centre (EDC) v Prešove Ladislav Babuščak.
Podľa jeho slov je znakom demokracie, že je to „možnosť, nie povinnosť voliť, no z nášho pohľadu je to skôr nevyužitá šanca“.
Dôverujú, nevolia
Na jednej strane majú Slováci dlhodobo vysokú dôveru v európske inštitúcie, na druhej najnižšiu účasť. Prečo nechodia voliť?
„Má to niekoľko dôvodov. Prvým je, že pre bežných občanov sa zdá ten Brusel veľmi ďaleko a nie celkom si uvedomujú význam pre každodenný život. Druhým dôvodom je informovanie o Európskom parlamente a celkovo o Únii,“ povedal Babuščak.
Za ďalší dôvod označil nižšiu životnú úroveň Slovákov: „Je tu teda niekoľko faktorov, ktorými by sa mali zaoberať sociológovia a ďalší odborníci.“
Voľby netrápia ani politikov
Faktom je, že o eurovoľby nemajú záujem ani politické elity. Napríklad predsedovi parlamentu nič nebránilo vyhlásiť prezidentské voľby naraz s voľbami do EÚ, čo by určite zvýšilo účasť.
„Je to otázka na politikov, prečo nevedia zladiť voľby. Bolo by to lacnejšie i atraktívnejšie pre ľudí. Verím, že by to pomohlo v účasti,“ reagoval L. Babuščák a doplnil: „Máte pravdu v tom, že politické strany k tomu pristupujú laxne, čo potvrdzuje aj výber kandidátov.“
Ako doplnil, strany stavajú skôr na osvedčené mená a nehľadajú ľudí, ktorí vedia prichádzať s témami a nastoľovať problémy. Zároveň však zdôraznil, že je si z čoho vyberať.
Samotným kandidátom EDC nebude robiť kampaň: „Sme informačná kancelária. Ktokoľvek nás požiada o pomoc, radu či informáciu, tak ju dostane.“
Kampaň pre všetkých
Prieskumy dlhodobo ukazujú, že najnižší záujem o voľby do europarlamentu je medzi dvadsiatnikmi. Podľa Babuščáka je ťažké dostať týchto voličov, ktorí by radi volili inak, než klasicky. Mobilizačnou kampaňou sa EDC bude snažiť zasiahnuť všetky vekové skupiny.
Zameria sa aj na rómskych voličov: „My sme už v mesiacoch január a február robili prípravnú fázu kampane do europarlamentu. Keďže žijeme v tomto prostredí, vieme, že je veľa voličov, ktorí majú nízke vzdelanie a nie celkom chápu význam týchto volieb, preto sme sa sústredili na obce s vysokým percentom rómskych obyvateľov, aby sa v nich zvýšilo percento voličov.“
Kompetencie europarlamentu
Európsky parlament je jedinou európskou inštitúciou priamo volenou občanmi.
„Po desiatich rokoch členstva v Európskej únii sa ukazuje, že má to zmysel a veľmi to Slovensku pomáha,“ zvýraznil riaditeľ prešovskej kancelárie EDC.
Na otázku, prečo ísť voliť, uviedol: „Kompetencie Európskeho parlamentu sú čím ďalej, tým väčšie. I oblasti, ktoré sa riešia v Bruseli a Štrasburgu, už zasahujú priamo občanov, hoci málokedy si to uvedomujú. Či už v oblasti mobility, že môžu cestovať a pracovať v zahraničí, alebo napríklad v otázke služieb. Ak si toto neuvedomíme, ťažko môžeme očakávať, že aktívne môžeme vstupovať do tohto procesu a ovplyvňovať toto dianie a potom ostaneme len pasívnymi prijímateľmi legislatívy.“
Ladislav Babuščak. Riaditeľ kancelárie Europe Direct Centre v Prešove.
Foto: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári