V spoločných priestoroch bytového bloku K-4 na Tačevskej ulici č. 23 v Bardejove pred niekoľkými dňami vypli prúd. Môže za to súdny spor o správcovstvo, v ktorom súd už deviaty rok nevie rozhodnúť.
BARDEJOV. O spore o správcovstvo v bytovke K-4 sme v Korzári už niekoľkokrát informovali.
Pred časom sa na našu redakciu znova obrátili vlastníci bytov so žiadosťou o pomoc. Podľa nich stav v ich bytovom bloku začína byť neúnosný a nebezpečný.
O čo ide v spore
O čo v bytovke K-4 ide? Predovšetkým o to, že súdy už deviaty rok nevedia rozhodnúť o určení správcovstva bloku v spore medzi súkromnou spoločnosťou Spravbyt a mestskou správcovskou spoločnosťou Bardbyt.
Podľa ľudí z bytovky ide hlavne o dôsledky a problémy, ktoré z toho vyplývajú. O absenciu kvalitne vykonávaného správcovstva, o obrovské znechutenie a beznádej vlastníkov a nájomníkov bloku, o zbytočné straty energie a peňazí, o narastanie nedôvery voči súdom a mestu, a o množstvo problémov, s ktorými sa musia títo ľudia každý deň konfrontovať.
Napríklad s výpadkami elektriny v spoločných priestoroch ako naposledy.
Spor ľudí rozdelil
Celý spor sa začal ešte v roku 2004. Dovtedy spravovala bytovku spoločnosť Spravbyt. Tá však v júli 2004 obdržala od časti vlastníkov bytov výpoveď zmluvy o výkone správy. Novým správcom sa mala stať mestská spoločnosť Bardbyt.
Výpoveď však podľa názoru druhej časti vlastníkov a Spravbytu nebola podaná podľa zákona. Spravbyt tvrdil, že je neplatná, Bardbyt zasa, že novým vlastníkom sú oni. Ľudí z bytovky to rozdelilo na dva tábory a spor odštartoval.
Nasledovali vzájomné žaloby oboch správcovských spoločností, vlastníkov bytov, obviňovanie, osočovanie, anonymy, kontroly, priebežné rozhodnutia, predbežné opatrenia, odvolania, dovolania, ďalšie a ďalšie pojednávania.
V súdnom spore, v ktorom ide o určenie správcu, sa napríklad 22-krát menil meritus veci a spis prešiel rukami takmer všetkých sudcov okresných aj krajských súdov. Bez výsledku. Do dnešného dňa neexistuje právoplatný rozsudok, kto je správcom.
Vyskúšali už všetko. Bezvýsledne
Zúfalí vlastníci jednej aj druhej strany už vyskúšali takmer všetko aj mimo súdu. Pred troma rokmi spísali petíciu a priamo oslovili poslancov mestského zastupiteľstva aj primátora Borisa Hanuščaka (Smer). Zbytočne.
Nezmenilo sa nič. Nepomohla ani medializácia problému.
Po kontrole účtov fondu opráv a službového účtu, ktorý časti vlastníkom vedie spoločnosť Bardbyt, bol dokonca v roku 2011 vlastníkmi podaný podnet pre dôvodné podozrenie zo spáchania trestného činu. Rovnako bez výsledku.
Riziká narastajú
Jediným výsledkom sporu je, že oba tábory sú ešte viac rozdelené, správcovské spoločnosti ešte viac znepriatelené a samotný súdny spor nadobudol neprehľadný a obrovský rozmer.
Bytovka nie je spravovaná nikým a riziká s tým spojené ako aj beznádej ľudí sa iba ďalej zväčšujú.
„Mám z toho strašne zlý pocit, vôbec nie som spokojná s tým, čo sa tu deje. Bývam tu, odkedy táto bytovka stojí. Mám 67 rokov a toto som ešte nezažila. Nikdy som nebola neplatičkou a teraz ma len obviňujú. Stále sme s mužom poctivo správcovi platili. Ale teraz nemáme komu. Ide mi do plaču. Môj manžel bol chorý a nemohol sa ani dožiť vyriešenia sporu. Zomrel v roku 2006. Viete, čo to je ísť pre mňa potme o barle na štvrté poschodie? Je to niečo hrozné,“ povedala nám vlastníčka jedného z bytov Mária Gambaľová.
Štefčák: Čo môžete očakávať od súdov?
Ďalší vlastník bytu František Šoltýs nám na otázku, čo si myslí o celom spore, povedal: „Najhoršie je, že sa v tejto bytovke nič nerobí. Keď vypadne elektrina, núdzové svetlo nesvieti. Nefunguje absolútne nič. Elektrinu vypli preto, lebo elektrárne nedostali platby. Nemajú právoplatný doklad o tom, kto je správcom.“
Vladimír Štefčák si o roky sa vlečúcich súdoch myslí svoje: „Čo môžete očakávať od súdu, keď ste na pojednávaní a vidíte, ako konateľ spoločnosti, ktorá je jednou zo sporných strán, sa vedú so sudcom do súdnej siene popod pazuchy. Je škoda, že človek vtedy nemal fotoaparát. Je to výsmech. Dôsledkom je, že v bytovke sa nerobia žiadne opravy ani revízie.“
Vozičkár musel dve hodiny čakať
„V minulosti sa už stalo aj to, že vypadla elektrina, výťahy nešli a vozičkár, ktorý býva na siedmom poschodí, sa dve hodiny nemohol dostať domov,“ dodala pani Gambaľová.
„Je to naozaj zlé. Ľudia v bloku sú už tak rozdelení, že sa navzájom krivo obviňujú a štvú proti sebe,“ povedal nám bývalý bytový dôverník a vlastník bytu Anton Baláž, ktorý sa obrátil na našu redakciu s prosbou o pomoc.
Anketa
Čo si myslíte o súdnom spore o správcovstvo bytovky K4, v ktorom súd nie je schopný už deväť rokov rozhodnúť?
Aké riešenie by ste v tejto patovej situácii, kedy nájomníkom vypínajú elektrinu, poradili vlastníkom bytov, teda aj vašim voličom, ktorí touto situáciou trpia a súdom už neveria?
Opýtali sme sa poslancov mestského zastupiteľstva v Bardejove.
Eva Hudáková, poslankyňa MsZ v Bardejove za SDKÚ-DS: Som toho názoru, že tento problém sa nevyrieši ani cez Bardbyt, ani cez Spravbyt, pokiaľ sa nerozhodnú a nezoberú si buď novú správcovskú
spoločnosť, alebo si nevytvoria svoje spoločenstvo. Pretože si myslím, že tam to je už tak zabité a vzťahy medzi Spravbytom a Bardbytom sú už tak rozvrátené, že to nevyrieši nikto iný, len nová správcovská spoločnosť. Prakticky by sa mali dohodnúť, aby prevažná väčšina súhlasila s novým správcom. Ako si už veci vysporiadajú Bardbyt a Spravbyt, to ich potom už nemusí zaujímať. Dôležité je, aby začali od nového začiatku. Jednoducho bez dobrej správcovskej spoločnosti nič nedokážu. Niekoľkokrát som osobne hovorila riaditeľovi Spravbytu aj Bardbytu – sadnite si spolu a dajte to dokopy vy, pretože podľa môjho názoru to súd dokopy nedá. Na okresnom súde je kardinálny problém, je tu málo sudcov. Minimálne traja, štyria sudcovia chýbajú, ďalší idú do dôchodku, šéfa súdu odvolali. Kvôli prieťahom sa, samozrejme, môžu sťažovať na Ústavný súd, kde by aj mohli získať nejaké peniaze ako odškodnenie za prieťahy.
Slavomír Hudák, poslanec MsZ v Bardejove za KDH: O tomto probléme viem. Čo im poradiť v tejto situácii, to naozaj neviem. Môj pohľad ako občana je taký, že je potrebné urobiť radikálny rez v súdnictve. Pretože na každom kroku vidieť, že súdnictvo je tak zhnité a aj to je ešte slabý výraz, že takto to naozaj ďalej nejde. Viem, že tam prebiehala aj podpisová akcia, že tí ľudia už niekoľkokrát boli aj za primátorom. Keďže jednou spornou stranou je mestská spoločnosť Bardbyt, som toho názoru, že by bolo dobré, keby sa k tomu znovu vrátilo aj mesto, keďže ide o občanov, ktorí sú aj našimi voličmi. Tú tému by bolo treba znovu rozprúdiť.
Helena Leščišinová, poslankyňa MsZ v Bardejove za Smer-SD: Je mi známe, o čo vlastne ide. Neviem však, aké má súd dôvody, že takýto dlhý čas nevie o tejto veci rozhodnúť. Myslím si, že takéto prieťahy sú absurdne dlhé a absolútne zbytočné. Raz som sa tam náhodou bola pozrieť a môj názor je, že by mal súd rozhodnúť hlavne v prospech tých ľudí- vlastníkov a nájomníkov. Ľuďom by som poradila, nech sa teraz obrátia na príslušnú komisiu. Ak to dajú písomne, komisia poslancov sa musí zaoberať touto otázkou. Ak komisia pracuje tak, ako má, a má na čele správnu osobu, mali by ľuďom pomôcť a dotiahnuť to dokonca. Ak by to bolo v mojej komisii, išli by sme za tým dovtedy, kým by sme sa nedopátrali nejakého výsledku a riešenia a určite by sme to predložili aj na mestské zastupiteľstvo. A to sú už potom také páky, kde aj tie súdy si povedia, že asi tých deväť rokov je dosť a mali by sme už nejako rozhodnúť.
mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári