Pondelok, 29. november, 2021 | Meniny má VratkoKrížovkyKrížovky

Dominik Glod potvrdil výbornú formu pred ME

V posledný marcový týždeň sa v Senci uskutočnila najprestížnejšia súťaž armwrestlerov na Slovensku, a to Senecká ruka.

Armwrestleri AWK Prešov. Zľava: Miroslav Bednarčík, Radovan Čontofalský, Gabriel Harčarik, Kristián Orečný, Michal Girášek, Dominik Glod.Armwrestleri AWK Prešov. Zľava: Miroslav Bednarčík, Radovan Čontofalský, Gabriel Harčarik, Kristián Orečný, Michal Girášek, Dominik Glod. (Zdroj: Lenka Recskyová)

Bol to už 21. ročník, súťaž je významná hlavne kvôli zahraničnej účasti a výnimkou nebol ani tento rok.

SENEC. Zúčastnilo sa jej 15 krajín z Európy a prezentovalo sa viac ako 120 súťažiacich. Do Senca si našli cestu aj pretekári z ďalekého Kazachstanu, ale aj Turecka či Bulharska. Organizátori si dali naozaj záležať a tento rok bola súťaž ešte na vyššej úrovni.

Za senecké stoly sa postavili aj armwrestleri z klubu AWK Prešov. Najúspešnejším bol Dominik Glod. Ten ešte minulý rok vyhral v Senci kategóriu do 70 kg, ale tento rok už štartoval v 75-ke. Očakávania boli veľké, ale konkurencia silná. Dominik si v ľavačke počínal suverénne a jediným jeho premožiteľom sa stal Kazach Vali Farajov (juniorský majster sveta). V pravačke mu to ale Dominik vrátil, keď ho porazil v kvalifikácii, no stálo ho to veľa síl a nasledujúci zápas prehral s Paľom Gettlerom. Dominik a Paľo sú slovenskí reprezentanti, takže vo finále šlo o to, kto z nich je lepší. Dominik na to, aby sa mohol stať víťazom a získať finančnú prémiu 300 eur, musel dvakrát poraziť Gettlera a po skvelom výkone sa mu to nakoniec aj podarilo. Ich zápasy patrili k najkrajším finálovým na súťaži. Dominik týmito výsledkami len potvrdil výbornú formu pred blížiacimi sa majstrovstvami Európy v azerbajdžanskom Baku.

Michal Girášek a Radovan Čontofalský súťažili v kategórii do 85 kg. Girášek v pravačke šiel suverénne a prehral iba s Bulharom Cvetanom Gaševským, ktorého prezývajú „profesor“ pre jeho neuveriteľné technické a taktické znalosti boja. Mišovi dal lekciu z pretláčania, aj keď na Gaševského silovo určite mal. Giráška nakoniec o medailu pripravil viacnásobný vicemajster sveta a Európy Švajčiar Girard Pascal, ktorý patrí k skúseným pretekárom. V ľavačke bol menej úspešný a zapísal si siedme miesto. Rado Čontofalský mal premiéru na takejto ťažkej súťaži, keďže sa pretláčaniu venuje len asi rok a pol, no bohužiaľ, nevyšlo to podľa jeho očakávaní a v silnej konkurencii skončil v ľavej aj pravej ruke na ôsmom mieste. Pre takého mladého pretekára to však nie je neúspech, skôr ho to posunie vpred.

V najťažšej kategórii nad 95 kg sme mali jedno zastúpenie z prešovského klubu – Miroslava Bednarčíka. Miro už pred súťažou avizoval, že má problémy s ľavačkou a aj napriek tomu sa rozhodol súťažiť. Nakoniec z toho bolo 11. miesto. V pravačke sa mu darilo viac a obsadil 8. miesto. Škoda len, že po dobre rozbehnutej súťaži mu jasnú stopku vystavil viacnásobný majster sveta z Bulharska Krasimir Konstatinov, ktorý patrí do TOP 10 najsilnejších mužov sveta.

Okrem športových úspechov zaznamenali členovia AWK Prešov aj úspech na rozhodcovskej pôde, keď úspešne zložili rozhodcovské skúšky všetci traja členovia, a to Kristián Orečný, Radovan Čontofalský a Gabriel Harčarik, ktorého organizátori po súťaži ocenili aj s ďalšími medzinárodnými rozhodcami za skvelé rozhodovanie počas súťaže.

Dvanásteho apríla sa predstaví AWK Prešov v Ivanke pri Dunaji, kde jeho členovia zabojujú o juniorské tituly majstrov Slovenska a následne čaká Prešovčanov ťažký boj o štvrtý titul v klubovej súťaži.