Rekordérom spomedzi poslancov prešovského mestského zastupiteľstva v počte neúčastí na zasadnutiach bol v minulom roku suverénne Michal Kaliňák zo Smeru. Podľa neho je problém v tom, že sa nedodržiava schválený plán práce.
PREŠOV. Dochádzka prešovských poslancov na zasadnutia mestského zastupiteľstva je solídna. Väčšina z nich mala v minulom roku menej než tri absencie.
Suverénne najväčším absentérom je poslanec Michal Kaliňák (Smer), ktorý minulý rok vynechal viac než polovicu zasadaní zastupiteľského zboru. Písomne sa ospravedlnil deväťkrát.
S odstupom za ním skončila Katarína Ďurčanská (nez.) so štyrmi absenciami (troma písomne ospravedlnenými).
Trikrát bola neprítomná, bez písomného ospravedlnenia, predsedníčka poslaneckého klubu Smer, nezávislí Svetlana Pavlovičová, ktorá je poslankyňou Národnej rady SR za Smer.
Tri písomné ospravedlnenia dodal Peter Krajňák (Most-Híd).
Štyria stopercentní
Naopak, stopercentú účasť v roku 2013 mali viceprimátor René Pucher (nez.) z klubu nezávislých, Viktor Tkačík (KDH) z pravicového klubu, Martin Lipka (nez.) z klubu Smer-SD, nezávislí a Ivan Benko z klubu nezávislých poslancov.
Posledne menovaný začal toto funkčné obdobie neskôr z vážnych zdravotných dôvodov, no od svojho nástupu sa zasadnutí zúčastňuje pravidelne.
Na rokovaniach komisií najčastejšie chýbali Katarína Ďurčanská (spolu desaťkrát), Stanislav Grega (ex-SDKÚ, člen klubu nezávislých poslancov, šesťkrát), Peter Krajňák (6) a Milan Laca (Smer, sedemkrát).
Tieto údaje však skresľuje fakt, že všetci menovaní sú členmi viacerých komisií, takže ich neúčasť v niektorých zavše býva opodstatnená.
Na výbory nechodí
Účasť poslancov na výboroch mestských častí býva vysoká. Výnimkou je znovu spomínaný M. Kaliňák, ktorý desaťkrát neprišiel na zasadnutie výboru.
Druhá za ním, s polovičnou neúčasťou s písomným ospravedlnením, skončila K. Ďurčanská.
Najväčší absentér Michal Kaliňák pracuje ako hovorca ministerstva školstva.
Oslovili sme ho s otázkou, čo on na to, že má najnižšiu účasť na zasadnutiach mestského zastupiteľstva spomedzi všetkých 31 poslancov.
Podľa jeho slov sú zasadnutia poslaneckého zboru zvolávané chaoticky: „Primátor zvoláva zastupiteľstva podľa vlastnej chuti a nie podľa schváleného plánu práce. Dokonca nezriedka sám nedôjde na rokovanie, ktoré zvolá. Jednoducho, ak nerešpektuje plán práce, komplikuje tým môj dlhodobo plánovaný pracovný program.“
Aktívny v predkladaní návrhov
Kaliňák si nemyslí, že by bol ako mestský poslanec málo aktívny.
„Doposiaľ som v zastupiteľstve predložil 6 návrhov, pri ktorých som využil právo poslanca predkladať vlastné materiály a realizovať vlastnú poslaneckú agendu,“ uviedol a doplnil, že má nachystané všeobecne záväzné nariadenie o strategických podnikoch mesta, „aby sa zo služieb, ktoré majú zabezpečovať mestské firmy nestával biznis pre súkromné spoločnosti“.
Predložiť sa chystá aj ďalšie návrhy: „Mám pripravenú koncepciu vonkajšej reklamy, aby mesto vyzeralo kultivovane a nie ako mestská časť Hanoja. Takisto finišujem s prípravou koncepcie práce s mládežou, ktorá počíta s tzv. inkubátormi príležitostí pre mladých ľudí ako sú priestory pre cvičenie hudobných kapiel stredoškolákov, pričom táto koncepcia by mala reagovať na získavanie eurofondov pre nové programovacie obdobie Európskej únie.“
Paradoxne, práve M. Kaliňák spracoval a navrhol novelu zásad odmeňovania poslancov, podľa ktorej by poslanec nemal mať 50-percentnú odmenu za ospravedlnenú neúčasť na rokovaní. Mestskou radou to neprešlo.
„Preto keď nechodím na výbory mestskej časti, radšej sa ani neospravedlňujem, lebo by som mal dostať peniaze za to, že tam nie som,“ uviedol poslanec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári