Situácia u našich východných susedov je stále kritická. Takto ju vnímajú aj novinári zo zakarpatskej Ukrajiny. Obavy majú z tisícok ozbrojených ľudí v uliciach, aj z možnej vojny.
PREŠOV. V Užhorode šéfuje Mykola Petrovič Košuta organizácii European Media Center a je podpredsedom oblastnej organizácie Národného zväzu novinárov Ukrajiny.
Na Slovensko chodí často, úzko spolupracuje s tunajšími žurnalistami.
S vyštudovaným právnikom, dlhoročným novinárom a editorom sme sa v Prešove zhovárali o tom, ako vnímajú novinári zo susednej Zakarpatskej Ukrajiny aktuálnu dramatickú situáciu v ich krajine.
Politici sa nezmenili
„Revolučná eufória prešla. Situáciu vnímame ako katastrofu pre Ukrajinu, pretože výsledkom majdanu nie je zmena systému vlády na Ukrajine.
Tí politickí lídri, ktorí boli pri moci, ostali, nikde za posledných 20 rokov neodišli,“ vraví Mykola Košuta. Jeho pesimizmus potvrdzuje aj to, že o najväčšiu cennosť, ktorou je ľudský život, už prišli stovky ľudí.
„Systém vlády sa nezmenil. Výsledkom euromajdanu je, že Ukrajina prestala byť tou, akou bola. Teritoriálne a politicky,“ naráža na anexiu Krymu.
„Najväčšou chybou ukrajinských politikov za 20 rokov bolo, že stále klamali ľudí. Nemali národnú ideu, ktorá by ľudí v krajine spájala“.
Podľa jeho slov politici zvykli opisovať Európsku úniu ako raj. Preto mládež vyšla na euromajdan, že jej „ukradli sen“.
No vraví, že situáciu znovu zneužili politici: „Časť od válova odišla, prišli k nemu druhí. Žiadna nová tvár sa na ukrajinskom politickom Olympe neobjavila.“
Na pokraji bankrotu
Za druhú najväčšiu chybu, svedčiacu o „nízkej politickej kultúre“ ukrajinských lídrov, označil, že brali krajinu ako obchodnú firmu, v ktorej zarábajú peniaze.
„Nie je tajomstvom, že každý z nich má svoje domy v zahraničí, ich deti študujú v zahraničí, národ bol pre nich nástrojom na zarábanie peňazí.“
Poukazuje na to, že bývalá vláda dostala štát na pokraj bankrotu: „Problém Krymu ukázal, že vláda si vôbec nevšímala, čo hovoria ľudia. Pred rokom sa robil celorepublikový sociologický výskum a 80 percent respondentov povedalo, že nevidí svoju budúcnosť a budúcnosť svojich detí na Ukrajine. Na to mala vláda jednoznačne reagovať...“
Hrozí občianska vojna
Momentálne rezonuje krajinou jediné slovo: Vojna. Majú z nej zakarpatskí žurnalisti obavy?
„Áno,“ jednoznačne odpovedá Košuta a konkretizuje: „Nechce sa mi veriť, že Rusko začne plnoštábnu vojnu proti Ukrajine. Novodobá história ukazuje, že sa to pri takom veľkom štáte nerobí. To je môj osobný názor. Najväčšiu obavu mám z provokácií a z občianskej vojny.“
Ukrajinský novinár hovorí, že takáto vojna môže vyústiť do rozdelenia Ukrajiny na dve časti. Problémom je množstvo zbraní a munície medzi civilmi.
„Tisíce ľudí chodia so zbraňami po uliciach. V normálnom štáte sú zbrane v armáde a na polícii, nie medzi obyvateľmi. Z polície urobili politici nulu. Armádu za 20 rokov zdevastovali. Zabudli na príslovie, že ak nechceš kŕmiť svojich vojakov, budeš kŕmiť cudzích.“
V súvislosti s vojnou, ktorá sa skloňuje vo všetkých pádoch, poukazuje na situáciu okolo CO krytov.
„Práve teraz som čítal, že kyjevská mestská vláda začala až teraz hovoriť o ich inventarizácii. Civilní obyvatelia ani nevedia, čo majú robiť v prípade vzdušného útoku. Sám som pred dvom–tromi rokmi veľa písal o tom, že v Užhorode sú ľudia v mestskej vláde, ktorí rozkradli káble na poplašné sirény. Z krytov urobili bary. Tie potom skrachovali. Priestory sú zdevastované. Systémy civilnej obrany v štáte nie sú. Minimálne v našom meste. A Kyjev len začína s inventarizáciou,“ vraví.
Ukrajinci by privítali, keby sa situácia upokojila po májových prezidentských voľbách. Také jednoduché to však nebude.
„Záväzok vlády je dať všetko do zákonného a ústavného rámca. Zákon nebýva spravodlivý, ale je to zákon, sú to pravidlá hry, podľa ktorých sa spoločnosť riadi,“ dodáva Mykola Košuta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári