Po štvrťstoroční sa jej členovia znovu zišli, vystúpili na verejnosti a vydali spomienkové video.
PREŠOV. Striga sa vrátila na pódiá. Jej pôvodní členovia sa vrátili do čias vrcholiacej éry metalu, kedy bola Striga v Prešove pojmom.
Nebyť Mariána Jacka, dnes by bola táto skupina len súčasťou ústne podanej lokálnej histórie a až na zmienku v pražskej encyklopédii metalových skupín a niekoľkých zažltnutých článkov by po nej nič nezostalo.
Slávna éra zaznamenaná
Jacko však pred 25 rokmi zmapoval éru kapely, ktorá si dnes plným právom zaslúži prívlastok „legendárna“ a zostrihané spomienkové videá sa dostali na DVD.
V tom čase videokamery neboli tak rozšírené, malo ich zopár ľudí a točili skôr svadby. Po Strige z prvej éry sa nezachovala audionahrávka, ale zato pomerne kvalitné video.
„Poznal nás, mal kameru, tak povedal, či neskúsime urobiť nejaký film. Natočilo sa to a je to,“ povedal zakladajúci člen Strigy Ľuboš Potočňák.
Okrem tejto dvojice sa na spomienkovom koncerte predstavili neprehliadnuteľný spevák Milan Vašut alias Laiche i basák Tomáš Kačala z pôvodnej zostavy.
Akurát časovo zaneprázdneného Františka Železníka, dodnes bubnujúceho v kapele Frown, vystriedal Braňo Kóša.
Striga? Každý vedel, o čo ide
„Po tých rokoch, čo som nehral, to bola zábava,“ povedal nový bubeník, ktorý patril pred 25 rokmi do okruhu fanúšikov skupiny: „Keď niekto povedal Striga, každý vedel, že ide o metal. Bolo to výstižné...“
S názvom prišiel Ľ. Potočňák. „Len tak mi to zišlo na um. Striga ako mystická a mýtická bytosť z rozprávok. Nič viac za tým nebolo. Jednoducho, Striga.“
Iniciátorom myšlienky obnoviť starú zostavu bol pred štyrmi rokmi spevák Laiche. Teraz sa to podarilo.
„Niektoré texty sú pôvodné, iné nové, hudba je celá nová,“ opísal terajší repretoár. Či bude kapela pokračovať, je otázne. No vôľa je, spomienkový koncert Strigu nakopol.
„Dá sa povedať, že jedna kapitola definitívne skončila a začneme písať novú,“ komentoval to Juraj Roman a dodal: „V tom čase nám nepripadalo, že sme na vrchole. Brali sme to vtedy tak ako dnes, že je to hobby. A ak sa niečo z toho vyvinie, uvidíme.“
Spomienka na zašlú slávu
Striga vznikla v roku 1986. Prvá, najslávnejšia éra skončila s vynúteným odchodom speváka. Nahradil ho Roman Anděl.
Začal sa angažovať, poslal nahrávky na celoslovenskú súťaž Marlboro Rock In, kde sa Striga dostala z vyše 240 kapiel do dvanásťčlenného finále.
Neskôr si úspech zopakovala. Hrávali ju aj v pražskom rádiu, no éra metalu už bola preč. Anděla vystriedal Marián Dráč, ktorý so Strigou vydal album, postupne sa skupina transformovala na Frown.
Ten mal tiež úspechy, vydával platne v Nemecku, no značka Striga už neexistovala, iba ako spomienka na staré časy.
Taký bol aj zámer koncertu. „Prvotný nápad bol taký, že zahráme len pre okruh zopár ľudí, čo nás poznalo z tej éry. Stretneme sa, prídu, pospomíname, pokecáme a uvidíme, čo ďalej. Napokon ich prišlo trochu viac,“ opísal spomienkový koncert J. Roman.
Budúcnosť je stále otvorená. Členovia Strigy však o nej hovoriť nechcú, ani o tom, či vydrží táto zostava
„Na 90 percent si myslím, že sa rozbehneme, ale ako, to sa ešte dohodneme. Preberieme to, ale chceme zarchivovať aspoň to, čo sme dosiaľ spravili,“ naznačil Tomáš Kačala.
Všetci „strigôni“ sa zhodujú v tom, že renesancia metalu je tu. A nová, presnejšie staronová Striga, by mohla byť znovu jej súčasťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári