Na hlavnom mestskom cintoríne chce správca, teda Technické služby mesta Prešov (TSmP), a. s., vyrúbať okolo 141 stromov. Dôvodom je ochrana náhrobkov, ale aj vytvorenie nového miesta na pochovávanie. Tým by mala byť lúka za domom smútku, kde by malo vzniknúť okolo 500 hrobových miest.
PREŠOV. Riaditeľ TSmP Jozef Višňovský zdôraznil, že úprava zelene bola na hlavnom mestskom cintoríne dlhodobo zanedbávaná.
Roky sa tam nerobili ani orezy, ani výruby stromov. V súčasnosti je situácia taká, že niektoré staré a choré stromy ohrozujú hroby aj návštevníkov cintorína.
„Tlak silnel a my sme museli reagovať. Po pasportizácii hrobových miest sme pripravili návrh, ktoré stromy je potrebné úplne odstrániť, ktoré orezať a získali sme na to povolenia. Druhá časť sa týka lúky, ktorú chceme pripraviť na pochovávanie, ale tam ide zväčša o náletové dreviny a len zopár stromov,“ vysvetlil Višňovský.
Podľa neho je pojem výrub nešťastný. On hovorí o odstránení chorých stromov a o náhradnej výsadbe, teda skôr o presmerovaní zelene. Problém so starými stromami nám potvrdila aj Jana Sýkorová.
„V niektorých častiach korene doslova vytláčajú hroby, náhrobky praskajú a nakláňajú sa. Po každej búrke sa bojím, aby tie staré stromy nespadli, “ myslí si Jana Sýkorová.
Na lúke môže byť 500 hrobových miest
Podľa Višňovského sa v konečnom dôsledku nemusí lúka využiť celá. Slúžila by ako náhradný priestor, kým sa dokončí rozšírenie cintorína Solivar-Šváby.
S prácami na ňom sa totiž ešte nezačalo a keďže je v meste na všetkých ôsmich cintorínoch mesačne v priemere okolo 45 až 50 pohrebov, rezerva je potrebná.
Na otázku aký spôsob pochovávania by sa tam mal uplatniť Višňovský odpovedal, že obvyklý. „Buď s kryptou alebo americký spôsob pochovávania,“ reagoval na otázku riaditeľ.
Aj primátor Pavel Hagyari (nez.) potvrdil, že sa často stretáva s požiadavkou Prešovčanov, aby mohli byť pochovaní na hlavnom cintoríne v blízkosti svojich príbuzných. Miest však rapídne ubúda.
„To bol dôvod, prečo sme hľadali riešenie na to, aby sa rozšíril cintorín. Tá lúka aj tak nemá žiadne iné využitie,“ konštatoval primátor.
Archeologický výskum sa začne v máji
V súvislosti s rozšírením cintorína Solivar-Šváby poznamenal, že proces sa posunul.
Stavba totiž mešká pre neukončený archeologický výskum. Podľa primátora je už zmluva s realizátorom archeologického výskumu podpísaná.
Mesto na ten účel z rozpočtu vyčlenilo 66 900 eur a mal by sa začať už v máji. Hneď po jeho ukončení bude môcť byť vydané stavebné povolenie a môže sa začať proces verejného obstarávania na dodávateľa stavebných prác.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári