Významná osobnosť Prešova, Jozef Čanda, sa prednedávnom dožil životného jubilea 80 rokov. Pri tejto príležitosti je pre verejnosť prístupná výstava, ktorá je prierezom tvorby tohto výtvarného umelca a pedagóga.
PREŠOV. Jozef Čanda začal intenzívnejšie tvoriť v roku 1962, po nástupe na vtedajšiu Ľudovú školu umenia (dnes Základná umelecká škola). Na nej pôsobil vyše 30 rokov. Celý svoj život zasvätil deťom a umeniu.
Pôsobil v čase tzv. boomu detskej tvorivosti, v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Prešovská škola pod jeho vedením každý rok získavala významné ocenenia na medzinárodných súťažiach, bol pozývaný do porôt a komisií, doma i v zahraničí.
Jozed Čanda vychoval aj generáciu skvelých pedagógov, terajšie vedenie ZUŠ tvoria jeho bývalí žiaci.
Krajiny, portréty i keramika
Na výstave sú prezentované jeho diela vytvorené rôznymi technikami, sú to napríklad maľba, grafika, suchá ihla či linoryt.
„Mal som možnosť byť v ateliéri a snažil som sa vybrať práce, ktoré by ho charakterizovali,“ hovorí kurátor výstavy Stanislav Šalko. Výber priniesol 70 diel, ktoré sú vystavené.
„Chcel som tiež ukázať, že Jozef Čanda nebol len krajinár, že nemaľoval krajiny, ako ho pozná prešovská verejnosť, ale maľoval i portréty. A tie sa neodvážil maľovať každý, bolo to náročné,“ vysvetľuje Šalko.
Práve portréty na výstave dominujú, čím dokazujú kvality výtvarníka. Čanda rád maľoval aj Prešov, návštevníci si teda majú možnosť pozrieť uličky, ktoré sú im blízke.
Taktiež spomína, že jeho „srdcovkou“ bola keramika.
„To bol pre mňa taký zaujímavý koníček, lebo tá glazúra pred vypálením – to sa ešte nevie, ako presne vyjde.
Vždy, keď som pálil veci, tak som sa nevedel dočkať, kedy pôjdem otvoriť pec a uvidím, čo vlastne z toho vyšlo,“ spomína umelec.
Priženil sa na „dolniaky“, zdedil vinicu
Jozef Čanda je však známy nielen ako výtvarný pedagóg, ale aj pestovateľ viniča. Keďže má manželku od Rožňavy a jej otec mal vinicu pod Soroškou, o tento 17-árový pozemok sa staral Jozef. Chodieval tam hlavne cez prázdniny.
„Dá sa povedať, že víno nebolo rovnaké, bola to zmeska, ale v 2001 som dostal štepy od jedného suseda a tie som posadil. O 5 rokov začalo rodiť, bolo to červené víno a malo názov Turan. Dal som to na ochutnávku tam u nich, v Jablonove, a hneď to bola strieborná medaila,“ usmieva sa pán Čanda.
Dnes už z tejto plochy obrába asi len tretinu, keďže staré korene mu už úrodu neprinášajú. Ako dodáva, je poctivý, neprilieva žiadnu vodu, v jeho víne je čistá šťava.
No i tu prejavil svoje umelecké cítenie. Chalupa, starý včelín aj vstupná brána sú pomaľované tak, ako sa na výtvarníka patrí.
Jozef Čanda v uplynulých dňoch získal aj ocenenie mesta za svoj celoživotný prínos v oblasti kultúry.
Výstava je v priestoroch Galérie Átrium pre verejnosť prístupná do 10. mája.
Vernisáž. Umelca prišli pozdraviť desiatky Prešovčanov.
Výtvarník s kurátorom. Kurátorsky si vzal výstavu na starosť Stanislav Šalko (vľavo).
Foto: map
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári