Výstava krojovaných bábik je v týchto dňoch v Krajskom múzeu v Prešove. Je o ňu veľký záujem, ostatné mestá už teraz čakajú na to, kedy sa presunie k nim.
PREŠOV. Výstava bábik v krojoch vznikla zo snahy ukázať mladým i tým starším kus tradícií. Taktiež je aj dôsledkom práce rúk šikovných žien.
„Naša organizácia, Únia žien Slovenska, zamestnávala ešte pred 20 rokmi v rámci verejnoprospešných prác mnohé ženy. Tie chodili po dedinách a z truhlíc vyberali staré kroje, z ktorých vyrábali tieto bábiky,“ vysvetľuje počiatky Anna Capová, predsedníčka Krajskej organizácie Únie žien Slovenska.
Zdobia už aj veľvyslanectvá v Únii
Vystavené kusy si prešli už aj fázou reštaurovania. Pri ich príprave je však okrem prípravy kroja veľkým problémom už aj získanie bábiky.
„Samotná holá bábika je strašne drahá, u nás sa nenašiel výrobca na Slovensku, ktorý by ich vyrobil, z Česka sme mali, ale tam sme veľmi preplatili,“ hovorí Capová.
Ako však dodáva, krojované bábiky sú veľkým pokladom. „Naše bábiky zdobia veľvyslanectvá v v Únii, štátne úrady a hlavne ich poskytujeme ako darčeky. Lebo keď niekto dostane takúto bábiku, tak je užasnutý. Je omnoho vzácnejšia ako peniaze, či iné darčeky,“ opisuje ich ďalšiu „funkciu“.
Výstava je vraj na „roztrhanie“. Najprv by mala putovať do Banskej Bystrice a potom do ďalších krajských miest.
„Je o ňu fakt veľký záujem. Už sa ozvali z viacerých zariadení. Ozvali sa z Humenného, aj z Bardejova či zo Stropkova. Musíme sa teda rozhodnúť, či ďalej vystavovať takto, či ešte budeme renovovať. Vyše 100 bábik ešte čaká na opravu.“
Vidia ich ako dary predkov
Návštevníci výstavy sa mali čím kochať. Nechýbali bábiky z celého Slovenska, od Záhoria až po Zemplín.
„Myslím si, že tieto bábiky sú také dielka rúk, ktoré odhaľujú jednotlivé regióny. Vlastne podľa kroja dokážeme určiť, odkiaľ ten človek je. Chodím na prehliadky, kde vidím, že stačia 3-4 kilometre ďalej a už je to iný kroj,“ neskrývala obdiv Eva Arvayová z Komisie kultúry a národnostných menšín Prešovského samosprávneho kraja.
Anna Šimkuličová má ku krojom blízky vzťah, kedysi si jeden obliekala aj vo folklórnom súbore. „Mrzí ma, že akoby sme často nevideli to bohatstvo krojov, ktoré máme, ako krásne prezentujú to, čo nám naši predkovia nechali. Som rada, že táto výstava aj takouto formou kladie na piedestál tú krásu a hodnotu,“ povedala s úsmevom.
Výstava je v priestoroch Krajského múzea prístupná do 18. mája.
Vranovský kroj nemohol chýbať.
Zemplín aj Margecany. Mali svoje zastúpenie tiež.
Bábiky. Nádherné diela, je sa na čo pozerať. Foto k článku: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári