Učiteľka a výtvarníčka Tatjana Miluševová-Ivančovová je už na dôchodku 11 rokov, ale rozhodne sa nenudí. Vyrába netradičné veľkonočné ozdoby aj hračky pre deti. Jej výrobky končia v domácnostiach priateľov, často obdarúva vnučku, ale časť hračiek vždy venuje aj onkologicky chorým deťom. Práve teraz chystá kolekciu zvierat na výstavu Dobšinského svet, ktorá sa každoročne koná v máji na Donovaloch.
PREŠOV. Počas pôsobenia v školstve ako výtvarníčka tvorila najmä s deťmi. Vyskúšala rôzne techniky. Od batikovania, voskovania textílií až po maľbu na sklo. Vzťah k látkam v nej však vypestovala babička. Bola v rodine jedinou vnučkou a tak pre ňu babička s radosťou šila oblečenie a inšpirovala ju, aby sa učila rôzne techniky. Aj preto mali jej dve dcéry prevažne hračky, ktoré im sama ušila.
Každé sviatky boli u nich doma slávnostné aj preto, že si sama vytvorila rôzne dekorácie. Aj tento rok ušila závesné kraslice, zajačikov, ovečky a iné drobnosti. Má ich už asi 60, ale zrejme k nim pribudnú aj ďalšie.
Intenzívnejšie začala šiť až na dôchodku a to v čase, keď sa rozhodla prestať fajčiť. Po 43 rokoch intenzívneho fajčenia zrazu nevedela, čo s rukami a tak sa obklopila látkami a ihlami. Zmobilizovala fantáziu a každý deň vytvorila čosi nové.
„Snažím sa, aby nikto nemal rovnakú hračku či ozdobu. Mojej vnučke som urobila už celý zverinec. Žirafy, levy, tigre aj zebry. Všetko robím podľa vlastnej fantázie,“ povedala nám pani Tatjana.
Ruky má dopichané od ihiel
Strojové šitie ju neláka. Všetko robí ručne a aj preto má ruky dopichané od ihiel. Zaujímalo nás, aké materiály používa.
„Najčastejšie flis, bavlnu a prírodné materiály. Dnes nie je jednoduché kúpiť ich v obchode, preto rada chodím do sekáčov. Tam sa dajú občas nájsť dobré veci. Medzi nimi aj vankúše plnené vatou aj farebné flisové šály. Všetko to poriadne vyperiem a vyčistím, náplne z vankúšov používam na vyplnenie figúrok, aby to bolo mäkké, pre deti bezpečné a príjemné na dotyk. Dajú sa aj vyprať, takže deťom nič nehrozí,“ vysvetlila.
O nápady vraj nemá núdzu. Rada chodí do prírody a tam je inšpirácie habadej.
„Keď dostanem nápad, som schopná šiť hoci aj celú noc,“ dodala.
Časť hračiek vždy daruje chorým deťom
Hračky nosí na onkologické oddelenie, aby potešila choré deti.
„Vždy ma pri srdci zahreje, keď vidím, ako sa tešia. Moja mladšia dcéra je baletka a často organizuje vystúpenia pre choré deti. Tak som sa k jej aktivitám pridala a hračky som vždy ladila ku konkrétnemu vystúpeniu. Už to bol aj podmorský svet s koníkmi, mušľami a rybami,“ poznamenala výtvarníčka.
Už asi 4 roky obohacuje aj výstavu Dobšinského svet, ktorá sa koná na Donovaloch. Tento rok bude 15. mája a pani Tatjana má už teraz pripravenú kolekciu 30 rozprávkových bytostí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári