Obce môžu pripraviť pred voľbami kultúrne a športové akcie za peniaze Prešovského samosprávneho kraja (PSK). Časť opozície to považuje za podporu predvolebných kortešačiek.
PREŠOV. Obce a mestá v Prešovskom kraji sa môžu uchádzať o dotáciu na aktivity v oblasti športu a kultúry.
Vyčlenených bude dovedna 270-tisíc eur, pričom na jeden projekt môže obec získať od tisíc do päťtisíc eur.
Fyzické a právnické osoby, napríklad občianske združenia, nesmú byť oprávnenými žiadateľmi.
Zastupiteľstvo Prešovského samosprávneho kraja (ZPSK) zmenilo pravidlá pre prideľovanie dotácií.
Lehota na ich podanie od doručenia výzvy sa skrátila z 30 na 10 dní a úrad s nimi bude môcť komunikovať aj elektronickou formou.
Po schválení tejto zmeny odsúhlasilo ZPSK i samotnú výzvu na predkladanie žiadostí.
Sociálnu sféru vylúčili
Viacerí poslanci kritizovali, že sa do výzvy nemôžu zapojiť občianske združenia.
„V kraji máme 666 obcí a miest. Je snahou koncentrovať tieto aktivity, je to jednoduchšie aj z hľadiska vyúčtovania... Aj tretí sektor sa môže zapojiť do projektov, cez obec,“ reagoval na to podpredseda PSK Štefan Bieľak (Smer-SD).
Podľa jeho slov nebola do programu zahrnutá sociálna sféra preto, že v minulosti na ňu prišlo málo žiadostí.
Hrozia kortešačky?
Poslanec Ivan Hopta (Úsvit) s ním nesúhlasil: „Opäť dochádza ku koncentrácii finančnej moci obcí a miest.
Zaváňa to predvolebnou aktivitou pred komunálnymi voľbami, keď si za naše peniaze urobia starostovia kampaň.“ Za neprimerane krátku označil desaťdňovú lehotu na podanie žiadostí.
Návrh schytal kritiku aj sprava. Poslankyňa Andrea Turčanová (KDH) kritizovala vynechanie sociálnej sféry a v tejto súvislosti zdôraznila, že „naozaj, prepáčte mi za výraz, to mi pripomína predvolebné kortešačky“.
Upozornila na to, že ona podobný návrh predniesla minulý rok v októbri a „teraz sme zrazu v časovom strese“.
Jej kolega z klubu Peter Krajňák (Most-Híd) navrhoval pripraviť podobný program aj pre národnostné menšiny, čo však ZPSK neschválilo.
Smer: Je to pre ľudí
„Keď sa nerobí nič, hovoríte, že sa nerobí. Ak sa niečo robí, tak vravíte, že to robíme zle,“ reagoval župan Peter Chudík (Smer-SD).
Na jeho stranu sa postavil aj Jaroslav Makatúra (Smer-SD): „Práve starostovia sa roky sťažujú, ako je nám druhý stupeň samosprávy málo nápomocný... Obce budú schopné tieto prostriedky stopercentne využiť a vyúčtovať. My tak pomáhame aj organizáciám tretieho sektoru, lebo tie málokde vedia urobiť akcie bez pomoci peňazí z rozpočtov obcí a miest.“
Ako zvýraznil, nepôjde o politické kortešačky, pretože poslanci z daného okresu sa budú vedieť dohodnúť, kam tie peniaze pôjdu.
„Obec nie je starosta a poslanci, ale ľudia, ktorí v nej žijú. Neviem, kde je problém. Ak by to robil sám starosta, predpokladám, že mu takú žiadosť neschválime. Sú to fakt tak malé peniaze, že pomôžu len malým obciam,“ pridal sa Vladimír Ledecký (Smer-SD).
Zastupiteľstvo sa k nemu priklonilo a výzvu schválilo, a to aj s hlasmi časti opozície. Zdržali sa len šiesti poslanci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári