Streda, 16. august, 2017 | Meniny má Leonard

Chemesáci zasadli štvrtýkrát na slovenský trón

Volejbalisti Chemes Humenné vo Svidníku oslavovali v poradí klubový štvrtý titul.

Majstri Slovenska VK Chemes Humenné.(Zdroj: tasr)

ŠK Chemes Humenné premenil vo štvrtok finálový mečbal a vo Svidníku oslavoval v poradí klubový štvrtý titul. Humenčania vyhrali posledný súboj 3:1 a zaslúžene zasadli na slovenský trón.

SVIDNÍK. Štvrtý finálový zápas medzi Sláviou Svidník a ŠK Chemes Humenné ponúkal pred jeho začiatkom základnú otázku, či oslavy titulu vypuknú už vo štvrtok, alebo sa presunú na iný termín. Humenčania viedli v sérii 3:0 a k majstrovskému primátu potrebovali už iba jedno víťazstvo.

Obidvaja súperi rozbehli duel v absolútne vyrovnanom duchu. V priebehu celého úvodného setu sa ťahali bod po bode, pričom diváci boli svedkami viacerých nádherných výmen. Prvý setbal si vypracovali Humenčania, no J. Bucki udržal svoj tím v hre, ale proti dvom nekompromisným zakončeniam M. Jakubova si už domáci nárokovať nemohli.

Pre druhý set platí, že hostia hrali v poli so strojovou spoľahlivosťou a vďaka tejto skutočnosti si loptu po lopte vypracovávali náskok, ktorý uzavrel na 25:19 esom M. Jakubov. Scenár sa nezmenil ani vo štvrtom súboji, pretože aj v tomto meraní síl ovládli tretie dejstvo Svidníčania.

Humenčania už mali duel pod kontrolou

V jeho priebehu pridali prvé tri bloky v stretnutí a keď súper nedokázal na dianie na palubovke adekvátne reagovať, domáci tento moment využili dokonalým spôsobom. Rozbehnutý Svidník však potom zastavili technické problémy – za stavu 1:0 opäť vypadlo osvetlenie.

Keď po štvrťhodine svetlá znovu naskočili, zverenci R. Vlkolinského sa po najdlhšej výmene v stretnutí ujali vedenia 11:6. Humenné už drámu nedovolilo a duel malo pod kontrolou.

Vo fantastickej atmosfére začali hosťujúci fanúšikovia za stavu 23:17 kričať „majstri, majstri“ a keď J. Bucki napálil mečbalové podanie do siete, oslavy zisku titulu odštartovali na plné obrátky...

Východniarske finále

„Pred sezónou sme sa netajili, že chceme ísť po najvyšších cieľoch. Došlo aj k zmenám kádri, pričom za dosiahnutými úspechmi sme kráčali veľmi tvrdou drinou. Žiadna séria nie je jednoduchá a ľahká nebola ani táto. Svidník sa prezentoval dobrým volejbalom a iba sa potvrdili moje slová, že do finále postúpili mužstvá, ktoré si to zaslúžili najviac. Teší ma nielen východniarske finále, ale aj práca s mládežou u nás, vo Svidníku, v Starej Ľubovni... Sezóna bola dlhá a teraz budeme mať konečne priestor sa o nej v pokoji porozprávať. V novom roku sme mali viacero vrcholov - Mevza, Slovenský pohár a na konci play–off s finálovým vyvrcholením. Na toto všetko sme mali embargo, ale teraz sa z toho vyrozprávame,“ netajil spokojnosť tréner ŠK Chemes Humenné Richard Vlkolinský.

Kalný: Titul je v správnych rukách

Finálové ambície netajili pred vstupom do súťažného ročníka 2013/2014 ani vo Svidníku. Pre naplnenie tohto cieľa angažovali úspešného a medzinárodne ostrieľaného kouča Petra Kalného.

Jeho zverenci mali vo všetkých štyroch stretnutiach s Humenným pasáže, kedy mali na dosah minimálne tajbrejk, no detaily hrali v prospech ich súpera. Keďže Svidníčania ani v jednom prípade nepredali kožu lacno, domáci diváci ich po poslednej lopte odmenili skandovaním „pre nás ste majstri“.

„V tejto sérii platilo, že sme nedokázali využiť šance, ktoré sa nám núkali a tomu sme sa nevyhli v prvom sete ani dnes, čo sa prenieslo aj do ďalšieho dejstva. V treťom sete sme demonštrovali najlepší volejbal v našich vzájomných dueloch, no potom sa s nami trošku pohrala hala, ale v globále platí, že titul je v správnych rukách, pretože súper má najlepší tím, najskúsenejší káder a pracuje v najprofesionálnejších podmienkach. Vo finále sme boli Humenčanom dôstojnejším súperom ako v nadstavbe a z pohľadu celej sezóny ma teší progres, ktorý sme zaznamenali, lebo k Humennému sme sa priblížili a od ostatných sme odskočili. Myslím si, že to bolo zaujímavé finálové divadlo pre ľudí v obidvoch fanúšikovských táboroch a musím povedať, že za vytvorenú atmosféru si ho zaslúžili,“ nezabudol na verných fanúšikov tréner Slávie Svidník Peter Kalný.