BRATISLAVA/KOŠICE/BARDEJOV. Generálna prokuratúra požiadala o vydanie Krochtu na trestné stíhanie, pretože po konflikte počas silvestrovských osláv pred dvoma rokmi je podozrivý z ublíženia na zdraví a výtržníctva.
Krochta donedávna šéfoval bardejovskému súdu. Minister spravodlivosti Tomáš Borec ho v polovici marca odvolal. Dôvodom bola strata dôvery po tom, čo jeho sestra Katarína vyhrala výberové konanie na sudkyňu v Bardejove.
Kolegovia
Výberové konanie vyhrala Krochtová v januári. V čase, keď bardejovskému súdu ešte predsedal jej brat Karol.
Aj keď táto personálna nominácia vyvolala veľkú diskusiu, súdna rada začiatkom apríla odsúhlasila návrh, aby ju prezident za sudkyňu vymenoval. Poradkyňa Ústavného súdu Krochtová teraz čaká na svoje menovanie. Po ňom budú súrodenci Krochtovci na Okresnom súde v Bardejove pravdepodobne kolegovia.
Krátko po výberovom konaní sa v médiách objavila informácia, že Krochtu chce prokuratúra zbaviť imunity za incident, ktorý sa stal pred dvoma rokmi počas silvestrovských osláv na Liptove a skončil bitkou. Podľa polície išlo o bitku päsťami a kopancami.
Napadnutý mal byť rezbár z Liptovskej Porúbky a Krochta jeden zo spolupáchateľov. Zranenia rezbára boli vraj také vážne, že sa prípad nedal vyhodnotiť ako priestupok, ale ako trestný čin.
Kruh sa uzatvára
Vlani v auguste sa prípad dostal z Krajskej prokuratúry v Žiline na Generálnu prokuratúru do Bratislavy.
Tá požiadala 2. decembra Ústavný súd o vydanie Karola Krochtu na trestné stíhanie. Zaujímavé je, že táto žiadosť bola na Ústavnom súde náhodným výberom pridelená sudcovi spravodajcovi. Ľubomírovi Dobríkovi, ktorého poradkyňou je Krochtova sestra.
Súd mal prvýkrát pojednávať o jeho vydaní už pred mesiacom. 26. marca však bolo z dôvodu hospitalizácie účastníka konania - Karola Krochtu v Nemocnici L. Svobodu vo Svidníku – pojednávanie odročené.
Minulú stredu, 23. apríla, zasadalo plénum Ústavného súdu pod vedením jeho predsedníčky Ivetty Macejkovej v tejto veci znova. Návrh generálneho prokurátora Slovenskej republiky Jaromíra Čižnára na vydanie súhlasu na trestné stíhanie sudcu Okresného súdu Bardejov Karola Krochtu bol zamietnutý.
„V čase rozhodovania o tejto veci dvaja sudcovia čerpali riadnu dovolenku a jeden je dlhodobo práceneschopný. Plénum Ústavného súdu SR sa uznáša nadpolovičnou väčšinou všetkých sudcov, nie iba prítomných. Ak sa táto väčšina nedosiahne, návrh sa zamietne,“ vysvetlila hovorkyňa Ústavného súdu SR Anna Pančurová.
Prokuratúra na dôvodnosti stíhania trvá
Generálny prokurátor SR však stále trvá na dôvodnosti podaného návrhu na trestné stíhanie bardejovského sudcu Karola Krochtu. Bez ohľadu na to, ako rozhodol Ústavný súd v Košiciach.
„Podľa generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára je to zrejme ďalší dôvod na zamyslenie sa o opodstatnenosti trestnoprávnej imunity sudcov,“ uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová.
Podľa Samuela Spáča z Transparency International trestnoprávna imunita sudcov vo väčšine európskych krajín neexistuje. Na Slovensku bola zavedená, aby chránila sudcov pred šikanou zo strany politikov, ktorí by sa mohli usilovať o ich diskreditáciu.
TIS: Štátnym orgánom by malo záležať na vyšetrení prípadu
„Ak už o vydaní na trestné stíhanie rozhoduje Ústavný súd, sudcovia musia o návrhoch rozhodovať tak, aby nebránili orgánom činným v trestnom konaní stíhať dôvodne podozrivých sudcov,“ vysvetlil Samuel Spáč.
Na otázku, ako sa má verejnosť pozerať na podozrivého sudcu a či ten môže aj naďalej plnohodnotne vykonávať svoju funkciu a pojednávať podobné prípady, aký sa týka aj jeho osobne, Spáč odpovedal: „To, že je niekto podozrivý, z neho nerobí vinného, no v tomto prípade určite oslabuje dôveru verejnosti voči súdnej moci. Súčasný stav len umocňuje vo verejnosti pocit, že niektorých sa zákony nedotýkajú. Štátnym orgánom by malo záležať na riadnom vyšetrení prípadu, aby buď bola vina potvrdená, alebo aby bol sudca očistený.“
Drimák: „No comment“
Rovnakú otázku sme položili hovorcovi Krajského súdu v Prešove Michalovi Drimákovi.
„Karol Krochta je v súčasnosti sudcom Okresného súdu Bardejov a jeho rozhodovacia činnosť je viazaná platnými právnymi predpismi. Predsedníčka Krajského súdu v Prešove Anna Ilčinová vzala rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky o nevydaní dotyčného sudcu na trestné stíhanie na vedomie a rešpektuje ho. Krajskému súdu v Prešove neprináleží komentovať rozhodnutie Ústavného súdu Slovenskej republiky vo vzťahu k jeho vnímaniu verejnosťou,“ odpovedal Drimák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári