Okolo 115 nezamestnaných pracuje v rôznych častiach Prešova na úprave verejných priestranstiev počas celého roka. Sú medzi nimi nielen dlhodobo nezamestnaní, ale aj ľudia, ktorí si verejnoprospešnou prácou odpykávajú trest, ktorý im uložil súd. Niektorí poslanci však majú pocit, že by ich malo byť oveľa viac a mesto by nemuselo zmluvným firmám za upratovanie platiť.
PREŠOV. Ako nám povedal jeden z koordinátorov Milan Fridrich, pracujú na dve štvorhodinové zmeny. Sú rozdelení do skupín a pracujú v rôznych častiach mesta.
Práce je vraj dosť. Čistia chodníky od buriny, upratujú odpadky, maľujú zábradlia, čistia rigoly, hrabú lístie, v zime zase sneh, ale občas musia likvidovať aj divoké skládky alebo odpad, ktorý nazhromaždia bezdomovci, keď sa snažia vytvoriť si prístrešky.
Fridrich neskrýval, že občas sa o prácu uchádzajú aj ľudia, s ktorými sa pracovať nedá. Príliš dlho nič nerobili a disciplína im nič nehovorí. S takými sa veľmi rýchlo rozlúčia. Väčšina je však rada, že má šancu zarobiť si aspoň 125 eur mesačne.
„Moji ľudia sa naozaj snažia, urobia veľa záslužnej práce, aj keď je to niekedy nepríjemné, najmä na tých divokých skládkach. Vždy to robíme na pokyn mesta a z úradu nám zabezpečia aj odvoz takej skládky. Hoci sa to možno ľuďom nezdá, urobia veľa práce,“ zhodnotil situáciu Fridrich.
Ako sme sa dozvedeli, chystajú sa zlikvidovať aj divokú skládku na sídlisku Sekčov. Na kúsku zelene sa tam totiž už celé mesiace povaľuje niekoľko hromád odpadu, ktoré tam nechali neprispôsobiví ľudia. Je tam všeličo. Od komunálneho dopadu, cez staré pneumatiky až po zvyšky počítačov či chladničiek.
Odpykávajú si aj tresty
Zdenka Niemecová vykonáva túto činnosť už druhý rok. Osvedčila sa a tak jej radnica predlžuje zmluvu.
„Ja to robím rada v lete aj v zime. Skrášľujeme toto mesto, sme zohraná skupina, takže vieme, kto je na ktoré práce zručnejší. Dobre nám padne, keď nás ľudia pochvália, keď sa tešia z našej práce. Napríklad boli sme v jednej materskej škole maľovať detské dopravné ihrisko, v inej zase plot. Deti sa tešili, zdravili nám, učiteľky s nami hovorili a mali sme z toho dobrý pocit,“ povedala o svojej skúsenosti Niemecová.
Ivan si v tejto skupine odpracovával 300 hodín verejnoprospešných prác za to, že jazdil autom pod vplyvom alkoholu. Je zamestnaný, a tak si musí svoj čas deliť tak, aby stihol aj tieto práce.
„Nemám sa čím chváliť, ale musím si tento trest odpykať. Keby som mohol, vedel by som ponúknuť nejaké tesárske práce, ale zatiaľ taká požiadavka nebola,“ povedal nám Ivan.
Aj mladý Jano si odpykáva trest za krádež. Dostal 80 hodín. „Už mi trest končí, ale oveľa radšej by som mal nejakú stálu prácu. Hľadám, ale nič som nenašiel,“ dodal Jano.
Mohli by robiť aj odbornú prácu?
Po poslednom zasadnutí mestskej rady zaznela aj kritika na adresu mesta, že nezamestnáva takých ľudí viac.
„Dávame 330-tisíc eur zmluvným firmám za čistenie mesta a pritom, keby sme zamestnali viac dlhodobo nezamestnaných, tiež by to vedeli urobiť. Náklady by boli určite nižšie,“ myslí si Vasiľ Janko (SDKÚ-DS).
Jeho názor podporil aj Mikuláš Komanický (nez.), ktorý pripomenul zmenu zákona a povinnosť ľudí z evidencie úradu práce odpracovať si nárok na sociálnu dávku či podporu. „Každý, kto chce podporu od štátu, by mal byť prospešný v svojom meste,“ dodal Komanický.
Podľa koordinátora Fridricha to však nie je také jednoduché. Niektoré odborné práce nemôžu urobiť len s pomocou motýk, lopát a fúrika, hoci už opravovali aj dlažbu v centre mesta.
„Je málo takých ľudí, čo majú nejaké technické zručnosti, čo by vedeli urobiť odborné práce. Občas máme murára, niekedy tesára, ale je veľa odborných prác, ktoré by sme aj tak nevedeli urobiť bez mechanizmov,“ argumentoval Fridrich.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári