Mesto Prešov je už niekoľko dní dejiskom súťaže amatérskej umeleckej tvorivosti vysokoškolákov Slovenska s názvom Akademický Prešov, ktorý tento rok píše svoju 48. kapitolu.
PREŠOV. Od počiatkov Akademického Prešova z konca 60-tych rokov minulého storočia pri ňom v Prešove stojí a tvorí ho slovenský spisovateľ, dramatik, literárny a divadelný vedec i pedagóg Karol Horák.
Podľa neho je dnes v dramaturgii AP cítiť postmodernu a jeho úsilím je formovať slovenskú inteligenciu, pretože študentský divák už nie je nútený na predstavenie ísť, ako to bolo napríklad za socializmu.
K. Horák však hovorí, že Akademický Prešov začínal tiež v liberálnych časoch, keď sa v Prešove zhromažďovala generácia predovšetkým ochotníckych divadelníkov.
A po neúspechu súťaže umeleckej tvorivosti v Nitre a Banskej Bystrici sa presunula do Prešova, kde mali priestory, entuziazmus i kvalitný súbor a tu už zostala dodnes.
Na začiatku bol Akademický Prešov heterogénne teleso. Boli tu folklórne tance, komorné hudobné združenia, no postupom času sa vyprofiloval ako súťaž umeleckej tvorivosti vysokoškolákov v kategórii študentské divadlo, vlastná literárny tvorba, umelecký prednes a dokonca neskôr umelecký preklad a chvíľu aj rétorika. Po roku 1989 to vyzeralo, že AP zanikne, pretože neboli sponzori. Prežili sme však aj tieto neúrodné roky až po dnes, vysvetľuje K. Horák.
Vyprofilovali sa tu mnohí umelci
Podľa neho AP už v minulosti vyprofiloval niekoľko umelcov, ktorí sú dnes úspešní. Sú to napríklad herci Boris Farkaš a Ady Hajdu, režisér Roman Polák, prozaik Ivan Hudec a Rudolf Sloboda i zakladateľ GUnaGU Viliam Klimáček.
"Nezabudnuteľné ročníky boli v prelomových rokoch 1968, 1969 až 1970. No aj niekoľko ročníkov potom. Dnes pozitívne hodnotím to, že na každý ročník sa darí pozvať aj veľmi dobré alternatívne divadlá a predstavenia sú napríklad aj mimo scény - v kostole, krypte či na ulici," popisuje pedagóg a divadelný vedec.
Tiež pripomína, že tohtoročný AP je takým malým Babylonom, pretože sa okrem slovenčiny hrá aj po anglicky, nemecky, maďarsky či poľsky.
Veľkým zážitkom už podľa Horáka tento rok boli Maďari s rituálnym divadlom o ľudskej brutalite a násilnosti, ktoré potom vyústilo do ankety. Naopak veľmi striedme až chudobné predstavenie predviedla Akadémie Ruchu, kde 5 ľudí s jednoduchými predmetmi riešilo vzťah herca k priestoru.
Akademický Prešov potrvá v Prešove do štvrtka (1. 5.) a väčšina predstavení je plánovaných v Divadle Alexandra Duchnoviča. Horák upozorňuje, že zaujímavé budú ešte predstavenia profesionálnych slovenských divadiel, tiež pražské divadlo DNO či Teatr Przedmieście z Poľska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári