Na Sviatok práce, 1. mája, sa konali na viacerých miestach rôzne podujatia. V Pečovskej Novej Vsi (okr. Sabinov) sa konal Prvomájový beh zdravia. V Raslaviciach (okr. Bardejov) folklórne futbalové stretnutie.
PEČOVSKÁ NOVÁ VES/ RASLAVICE. V Pečovskej Novej Vsi sa zišli športovci z celého okolia i spoza hraníc na Prvomájovom behu zdravia.
Takmer 150 účastníkov súťažilo vo viacerých kategóriách. Hlavným behom bola už tradičná trasa, 18-kilometrový beh po asfaltovej ceste z Pečovskej Novej Vsi do Olejníkova (okr. Sabinov), tzv. Pečovskonovoveský šľapák.
Mládežnícke a detské kategórie sa konali v centre obce, nechýbal Beh starostu obce výlučne pre Pečovskonovovešťanov.
Medzinárodná účasť
Tento rok sa konal jubilejný, 20. ročník. „Na našom behu sú aj Ukrajinci, Poliaci, Česi. Je to medzinárodný beh, zaradený aj do bežeckého kalendára,“ povedal starosta obce Pečovská Nová Ves Jaroslav Baňas (KDH, SDKÚ–DS), ktorý sa tešil aj z hojnej účasti mladých.
Novinkou bol štafetový beh, milým osviežením aj beh mamičiek s deťmi do 4 rokov.
Súčasťou prvomájových osláv bol kultúrny program v podaní žiakov zo Základnej umeleckej školy z Lipian.
Futbal pre folkloristov
Športu sa venovali aj v Raslaviciach. Po druhýkrát sa tam konala „Raslavicka labda“, foklórne futbalové stretnutie 10 kolektívov z celého východného Slovenska. Nechýbal domáci Raslavičan, Šarišan a Dúbrava z Prešova, Magura z Kežmarku i ďalšie.
Myšlienka skrsla u organizátorov Martina Konturu a Jána Straku. Ako hovoria, bol to aj výsledok ich návštev turnajov a dobrých folklórnych vzťahov.
„Prvý ročník bol v roku 2010 a po 4 rokoch sme sa rozhodli, že to zopakujeme, tak ako olympijské hry,“ vysvetlil s úsmevom Martin Kontura. Domáca folklórna skupina Raslavičan tak s obcou pripravila turnaj s vyše 130 účastníkmi.
Chcú z toho tradíciu
Priestor mali aj atrakcie pre deti, škola tanca, stavanie mája a večer pravá májová veselica s miestnou obľúbenou Ľudovou hudbou Stanislava Baláža. Z podujatia chcú urobiť tradíciu.
„Chceli by sme putovnú Raslavicku labdu, to by bol aj pre nás záväzok organizovať to opäť,“ vysvetlil plány Martin.
Nie je termín, z hľadiska možných zranení, rizikom, keď začína folklórna sezóna? Folkloristi sa zhodujú, že je to v duchu fair-play a ako tanečníci si musia dávať pozor na zákroky a hrať kamarátsky futbal. Počasie našťastie prialo.
„Nemali sme variant B, asi by sme hrali šach,“ dodal so smiechom Ján Straka. Víťazná trofej nakoniec putovala pod Tatry, do Kežmarku s folklórnym súborom Magura.
Víťazi. Bežecky zahviezdili. Foto: an
Akordeonisti z Lipian vytvorili kultúrny program. Foto: Mária Pihuličová
Tanec. Našiel si popri behu svoje miesto tiež. Foto: Mária Pihuličová
Raslavicka labda. Stretli sa na nej folkloristi východu. Foto: Mária Pihuličová
Putovná trofej. Martin (vľavo) a Ján veria, že sa z podujatia stane tradícia. Foto: Mária Pihuličová
Škola tanca patrila k sprievodným podujatiam. Foto: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári