Celodenná Slávnosť vítania jari a odomykania fontán chce spájať staré tradície s novými.
BARDEJOV. Po minuloročnom nultom ročníku novodobej bardejovskej tradície „odomykania fontán“ ju Bardejovčania a rozprávkové bytosti tento rok otvorili aj minulú stredu.
Kľúč od fontán priniesli vodné stvorenia a lesné víly. Miestny vodník ním symbolicky otočil a všetky fontány sa spustili.
Tvoriť a spájať tradície
„Bardejov je mesto tradícií a my máme ambíciu nielen pokračovať v tých, ktoré tu už boli, ale aj aktívne vstúpiť do novodobej tvorby dejín a vytvárať aj novodobé tradície,“ povedal jeden z organizátorov, vedúci Oddelenia školstva a telesnej kultúry MsÚ v Bardejove René Semanišin.
Tento rok však organizátori spojili odomykanie fontán aj s tradíciou vítania jari.
„Keďže Promenádny park okrem toho, že je to oddychová zóna, je aj miestom, kde sa konajú spoločenské a kultúrne podujatia, už minulý rok na jar sme urobili nultý ročník odomykania fontán a na jeseň zasa ich slávnostné uzavretie. Tento rok sme sa to pokúsili posunúť niekde inde a akciu sme spojili aj s vítaním jari. Každá z materských škôl si vyzdobila svoj vlastný máj a spoločne v rámci programu na Radničnom námestí potom osadili spoločný detský máj,“ prezradil Semanišin.
Kreatívne dielne, stavanie májov, divadlo aj film
Podľa organizátorov je dôležité, aby to nebola iba formálna akcia s tradíciou, ktorá už deťom veľa nehovorí, ale aby deti tradíciu samy zažili, napr. pri ozdobovaní májov, samy si pripravili program a aj si ho užili.
Ako sprievodné a doplnkové akcie pripravilo Centrum voľného času so základnými a materskými školami v parku a na Radničnom námestí už dopoludnia tvorivé dielne, stavanie májov a ďalšie sprievodné akcie.
Večer v Promenádnom parku už patril samotnému odomykaniu fontán, divadelnému predstaveniu žiakov Základnej umeleckej školy Michala Vileca a kultúrnemu programu.
„A keďže sme chceli, aby to bolo celodenné podujatie a aby to bolo aj o rodinnej pohode, naplánovali sme aj svetielkový sprievod a na ukončenie slávnosti v amfiteátri filmové predstavenie Cesta na Mesiac. Samozrejme, v tejto akcii plánujeme pokračovať aj v jeseni uzamykaním fontán a na budúci rok prakticky už jej tretím ročníkom. Takže s tohtoročným priebehom sme maximálne spokojní,“ dodal Semanišin.
Slávnosť pre Bardejovčanov pripravilo mestské oddelenie školstva a telesnej kultúry spoločne s oddelením kultúry, Hornošarišským osvetovým strediskom, bardejovským Centrom voľného času, Základnou umeleckou školou Michala Vileca a ďalšími základnými a materskými školami.
Zistili sme
Fontánu poháňa 48 elektromotorovPromenádny park s fontánami vyrástol v rámci projektu Obnova mestského opevnenia a jeho začlenenia do infraštruktúry mesta Bardejov.
Na ploche dlhej asi 250 metrov a širokej od 50 do 150 metrov je tu medzi hradobné múry a baštu na mieste vodnej priekopy zakomponovaná fontána so zvukovými a svetelnými efektmi.
S prácami sa začalo na jeseň 2009. Park bol dokončený v roku 2011. Celkové náklady predstavovali 2,1 milióna eur. Peniaze pochádzali z viacerých zdrojov.
Časť nákladov zaplatilo mesto a na rekonštrukciu prispel aj štát z prostriedkov vyčlenených na obnovu historických pamiatok.
Spusteniu fontány každoročne predchádza napúšťanie a kontrola všetkých technických súčastí.
Musia sa vyčistiť priepusty, skontrolovať celkové napájanie, elektroinštaláciu a pripraviť naprogramovanie celého chodu fontány. Je plne automatizovaná. Jej chod, scény a hudbu obsluhuje počítač.
Hrajúcu fontánu poháňa 48 elektromotorov, ktoré vytvárajú efekty medzi jednotlivými vstrekmi. Voda sa musí pravidelne chemicky ošetrovať.
Vodné efekty fontána vytvára za pomoci 206 trysiek a 24 čerpadiel.
Podsvietenie fontány zabezpečuje 101 LED diód a je ozvučená ôsmimi reproduktormi.
O každodenný chod fontány a čistotu areálu sa stará určený mestský pracovník.
Sezóna fontány v Promenádnom parku začína v máji a končí v októbri.
Vo fontáne sa neodporúča osviežovať ani umývať. Jej voda je pravidelne chemicky ošetrovaná.
mh
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári