Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV. Šesť týždňov zbierali aktivisti v Prešove a okolí podpisy na petíciu, podporujúcu obnovu pamiatky Sklad soli, ktorý vyhorel pred takmer 28 rokmi.
Odvtedy chátra a hoci štát na jeho obnovu peniaze má, s rekonštrukčnými prácami sa ešte nezačalo.
Vyzbierali 6 252 podpisov, z toho 648 prostredníctvom internetu. Petíciu plánujú odovzdať osobne ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi na budúci týždeň.
Petíciu zorganizovali najmä preto, že sa už nechcú nečinne prizerať na to ako pamiatka, ktorá vyhorela 18. mája 1986, ďalej chátra.
Rekonštrukcia mešká
V druhej časti petície žiadajú rezortné ministerstvo, aby zabezpečilo prostriedky aj na obnovu ostatných historických objektov, ktoré sú už takmer v havarijnom stave.
Múry na Gápli zatekajú do výšky dvoch metrov, Varňa soli je tiež vlhká, Četerne aj Klopačka potrebujú obnovu, rovnako ako samotný objekt Slovenského technického múzea v Solivare.
Podľa predsedníčky petičného výboru Ľuby Kráľovej ide o pamiatku celoslovenského, dokonca aj európskeho významu, preto je rada, že toľko ľudí jej obnovu podporilo.
Aktivisti sa pri zbieraní podpisov stretli s veľkou odozvou, ale aj s ľuďmi, ktorí v solivarskom múzeu, ani v areáli pamiatok na ťažbu soli nikdy neboli.
Napravili to a až po návšteve Solivaru petičiarov sami vyhľadali, aby sa na hárky podpísali.
Technicky unikátny objekt
„Rekonštrukcia mala byť hotová už v roku 2012 z európskych zdrojov, ale stala sa taká vec, že ministerstvo vstúpilo do súdneho sporu s Úradom pre verejné obstarávanie, a ten spôsobil zdržanie obnovy pamiatky. Krajský súd v Bratislave vec uzavrel až v roku 2013 a nové verejné obstarávanie bolo vypísané až vo februári 2014. Nám sa zdá, že sa mimoriadne zbytočne naťahovali tieto procesy a bola tu obava, že o peniaze z eurofondov nakoniec prídeme,“ vysvetlila Kráľová.
Najnovšia informácia z Ministerstva kultúry SR je však taká, že termín na ukončenie rekonštrukcie pamiatky sa predĺžil do septembra 2015 a aj pôvodná suma 2,4 milióna eur sa navýšila na 2,7 milióna eur.
Nikto teraz nevie odhadnúť, či táto suma pokryje všetky náklady, ale Solivarčania aj Prešovčania veria, že na záchranu stačí.
„Z technického hľadiska je celý objekt unikátny, ale najdôležitejšia je strecha, ktorá je z dreva a urobená bola bez jediného kovového klinca. Všetky materiály, ktoré boli v kontakte so soľou, boli drevo a koža a je tu aj obava, či dnešní remeselníci budú vedieť zachovať pôvodnú technológiu,“ dodala Kráľová.

Od ministra kultúry chcú chlapské slovo
Petičný výbor komunikoval s pracovníkmi ministerstva po celý čas. Pochvaľovali si, že na ich podnety reagovali a informovali ich o vývoji situácie s procesom nového verejného obstarávania aj o zmene termínu na ukončenie prác.
„Všetko si vážime, ale chýbalo nám také chlapské slovo pána ministra, že dohliadne na to, aby táto pamiatka bola naozaj opravená a peniaze vyčerpané. Aj o to ho pri osobnom stretnutí chceme požiadať,“ poznamenala predsedníčka petičného výboru.
Podľa poslanca Stanislava Ferenca (KDH) sa petícia dostane na ministerstvo práve v čase, keď bude 28. výročie vyhorenia Skladu soli, hoci to neplánovali.
„Múry odolali požiaru, poveternostným podmienkam aj zubu času, ale teraz je čas zachrániť túto pamiatku,“ zdôraznil Ferenc, ktorý sa tiež aktívne podieľal na zbieraní podpisov.
Ministerstvo sľubuje termín
Hovorca ministerstva kultúry Jozef Bednár uviedol, že verejnú súťaž na rekonštrukciu bývalého skladu soli v Prešove vyhlásili 27. februára tohto roka, ponuky do stanoveného termínu poslalo päť uchádzačov.
„Keďže je realizácia prác hradená zo štrukturálnych fondov EÚ, pred ukončením súťaže sme povinní zaslať celú dokumentáciu z verejného obstarávania na kontrolu na riadiaci orgán. Práce na obnove objektu začnú okamžite po podpise zmluvy s víťazným uchádzačom. Rekonštrukcia bude ukončená do septembra 2015,“ uviedol Bednár.
sita
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári