PREŠOV. Výstava pre veľkých, či malých? To je otázka, ktorú si položia návštevníci unikátnej výstavy v Slovenskom technickom múzeu NKP Solivar.
Vystavujú tam totiž objekty z kovovej stavebnice Merkur zo zbierky Jiřího Mládka, ktorý má certifikát najväčšej zbierky na svete. Poznajú ju celé generácie Čechov aj Slovákov.
Kto si myslel, že už neexistuje, mýli sa. Vyrába sa už takmer 90 rokov a v čase moderných hračiek zažíva dokonca renesanciu.
Všetko sa začalo v roku 1920, keď továrnik Filip Vancl založil firmu Inventor a začal vyrábať detskú stavebnicu. Stala sa predchodcom legendárnej stavebnice Merkur.
Pod týmto názvom sa vyrába od roku 1925. Celé desaťročia sa zachovali rozmery súčiastok a kovových dielikov, menili sa len obrázky na škatuliach a varianty stavebnice.
Všetko, čo je zabudnuté na povale či v pivnici, sa dá oprášiť a postaviť znova.
Nadšenie či vášeň?
Aj v súčasnosti, keď majú deti k dispozícii množstvo moderných, zväčša plastových hračiek, má Merkur svojich skalných fanúšikov.
Starým otcom a otcom sa pri ich skladaní vracajú spomienky z detstva a deti zase udivuje, čo všetko sa z jednoduchých „merkuráckych“ plieškov dá postaviť.
Organizátori aj preto pripravili pre návštevníkov aj interaktívny priestor, aby si mohli skladanie „merkuráckych“ modelov opäť vyskúšať.
Medzi nadšencami nepochybne vyniká zberateľ Jiří Mládek z českých Kyškovic, ktorý pripravil kolekciu modelov aj pre Prešovčanov a solivarské múzeum.
Poznávacím znamením jeho modelov sú čierne matice a skrutky. Špeciálne pre túto výstavu napríklad postavil model pôvodnej vodárenskej veže v Prešove. Meria 125 centimetrov a váži 15 kilogramov.
„Mal som k dispozícii len dobovú pohľadnicu. Neviem, ako vyzerá veža teraz, ale verím, že ju spoznáte,“ povedal pri otvorení výstavy Mládek.
Dominantou výstavy je však 13-metrový model bratislavského Starého mosta, ktorý sa práve teraz demontuje. Jazdia po ňom dokonca vláčiky.
„Je to jeden z mojich najväčších modelov, ale je tu aj Murgašova vysielacia veža a urobil som ju práve preto, lebo len málo ľudí vie, že bol prvým na svete, ktorý urobil akustický prenos hlasu, hoci svet pripisuje prvenstvo niekomu inému,“ dodal Mládek.
Medzi jeho modelmi sú však aj rôzne dopravné stroje, svietiaci model parnej lokomotívy, mostové žeriavy, ale aj fiktívna vzducholoď z verneoviek.
Postavil unikátny zapisovač
Súčasťou výstavy je aj unikátna stavebnica Merkur Alfi - prvý súradnicový zapisovač na báze tlačiarne. Vymyslel ho a prvý prototyp dal vyrobiť Prešovčan Vladimír Doval.
„Je to unikát, ktorý dovtedy vo svete nebol. Tlačiarne boli vtedy skoro také drahé ako auto a Merkur Alfi stál vtedajších 800 korún československých,“ konštatoval Mládek a neskrýval radosť z toho, že sa s autorom mohol po rokoch osobne stretnúť.
„Prototyp som zostrojil s použitím stavebnice Merkur a prevodovky Skaza, čo bolo dosť hlučné zariadenie. Sníval som o tom, aké by to bolo, keby som použil krokové motory. Keď som sa k nim dostal, netrvalo dlho, kým som postavil model zapisovača. Trvalo rok, kým som našiel v Čechách výrobcu a zapisovač sa dostal na trh,“ povedal skromne o svojom vynáleze z rokov 1985-86 Doval.
Vtip bol v tom, že keď sa stavebnica dostala na trh, takú tlačiareň si mohol každý poskladať sám.
Výstava bude verejnosti dostupná do konca júna.
Kto je Jiří Mládek
Narodil sa v roku 1946. Vášeň k Merkuru uňho prepukla už v detstve a nikdy ho neopustila. Hoci ako dieťa veľmi túžil po stavebnici, rodičia mu ju nemohli kúpiť, a tak sa s ňou hrával u kamaráta. Už vtedy sa rozhodol, že keď vyrastie, nakúpi si tie najväčšie stavebnice a postaví niečo mimoriadne veľké.Keď po 30 rokoch práce pri strojovej údržbe na železnici odišiel do invalidného dôchodku, z vášne sa stala doslova posadnutosť. Bol jedným z iniciátorov založenia Múzea Merkuru v Polici nad Metují (2006). V podkroví svojho domu pri Roudnici nad Labem stavia z dielov stavebnice Oceľové mesto podľa predstáv Julesa Verna. Už teraz je jeho podstatná časť umiestnená v múzeu v Polici nad Metují, kde sú aj jeho exponáty z rokov 1914-1989.
V roku 2009 bolo jeho Oceľové mesto zapísané do Guinnessovej knihy rekordov ako najväčší model svojho druhu. Mimochodom, zbierka Jiřího Mládka váži dve tony a obsahuje 1 200 kusov škatúľ rôznej veľkosti. V živote mu už prešlo rukami 5,5-tisíca stavebných prvkov, kým postavil svoje modely. Najväčšia je legendárny Vašek a váži 15 kg, najmenšia je Populár a tá má len 10 dag.
Svoje exponáty vystavoval už v 24 múzeách v Čechách a teraz výstava putuje aj po Slovensku.
ak
Výstava Legenda Merkuru. Je na nej aj model prešovskej vodárenskej veže.
Starý most. Premávajú sa po ňom motorové vlaky.
Za socializmu stála stavebnica 800 KČS. Foto k článku: Anna Košuthová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári