Likvidácia odpadu v Prešove a cena, ktorú za to obyvatelia platia, rezonuje už roky. Ľudia síce odpad separujú, ale zatiaľ za to nemajú žiadne bonusy, ani kontajnerov na tento účel nie je v meste dostatok. Reálne však hrozí, že ak sa nezačne komunálny odpad výraznejšie zhodnocovať a znižovať množstvo vývozu na skládku, výška poplatkov bude rásť.
PREŠOV. V meste sa denne vyprodukuje 87 ton odpadu. To bol aj dôvod, prečo mesto už malo mať pripravené opatrenia na nasledujúce roky. Ešte ich však nemá.
Isté je len to, že zmluva medzi mestom a firmou, ktorá vyváža odpad na skládku v Petrovciach (okres Vranov nad Topľou) je platná do augusta 2016. To však ešte nezaručuje, že poplatky za likvidáciu odpadu ostanú pre ľudí rovnaké.
Európska únia totiž nariadila, aby sa množstvo uskladneného odpadu na skládkach znižovalo.
Práve na to mal slúžiť dlhodobý Program odpadového hospodárstva na roky 2011-2015. Ten sa však na rokovanie zastupiteľstva dostal až koncom apríla 2014 a aj tak sa neuzavrel.
Viacerí poslanci upozornili na jeho nedostatky. Chýbali im konkrétnejšie opatrenia, ktoré by definovali, ako chce mesto vyriešiť kapacitu zberných nádob, stabilizovať cenu a postupne znižovať výšku poplatku pre ľudí, ktorí odpad separujú. Ľudia totiž za to očakávali bonusy.
Pomôžu polopodzemné kontajnery?
Medzi opatreniami sa spomína aj vybudovanie polopodzemných kontajnerov s dostatočnou kapacitou, ktoré by mali zamedziť prístup k odpadkom aj ich rozhadzovanie po okolí. To by však znamenalo investíciu.
„Podľa doterajších odhadov by to stálo okolo 4 milióny eur, ktoré by sme chceli získať zo štátnych aj externých zdrojov. Chceme pripraviť projektovú dokumentáciu s tým, že by sa umiestnili na Sídliskách II, III, Šváby a Sekčov. Na miestach, kde sú teraz kontajnery na separovaný odpad, by vznikol priestor na rozšírenie parkovacích plôch. Odhadujeme takých 100 až 150 miest,“ popísal zámer, ktorým chcú znížiť množstvo ukladaného odpadu na skládky, riaditeľ TSmP Jozef Višňovský.
Dodal, že sa často stretávajú so sťažnosťami ľudí na fakt, že nemajú dosť kontajnerov na separovanie. TSmP pritom ročne stojí ich údržba a opravy okolo 10-tisíc eur.
Podľa neho vybudovaním polopodzemných kontajnerov by sa znížila aj frekvencia zvozu, čo by sa premietlo do zníženia poplatku pre obyvateľov mesta.
Poslanci napokon prijali uznesenie, ktorým žiadajú primátora Pavla Hagyariho (nez.), aby do májového zasadnutia predložil návrh konkrétnejšieho spôsobu plnenia cieľov v programe odpadového hospárstva na nasledujúce roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári