Dokazuje, že si vie poradiť aj v stiesnených priestoroch sídliskového paneláka.
PREŠOV. Svoj prvý kaktus dostal Róbert Múdry z Prešova na trináste narodeniny. Odvtedy prešlo sedem rokov a táto záľuba ho opantala.
„Je to záľuba na celý život, kto s nimi raz začne, už nevie prestať. Sú ako drogy, ibaže nie škodlivé,“ vraví Prešovčan, ktorý tŕňové rastliny začal pestovať v paneláku. Dnes ich má vyše 220 a šesťdesiat rôznych druhov.
Priestory na pestovanie má v bytovke obmedzené, ale poradil si s tým.
„Na balkóne mám postavený štvorpolicový regál, na ktorom sú všetky kaktusy,“ hovorí R. Múdry.
Kaktusy lemujú aj parapety v byte či zábradlie na chodbe, najväčšie sú položené na podlahe: „V zime ich mám v pivnici. Je tam zhruba osem stupňov, čo je ideálna teplota na zimovanie kaktusov.“
Šamanské, jedlé i voňavé
V Róbertovej panelákovej zbierke kaktusov nechýbajú ani netradičné kusy. Pestuje napríklad kaktus, ktorý používajú šamani pri obradoch na rôzne rituály.
Je známy svojimi halucinogénnymi účinkami, po ktorých sa vraj šamani dostávajú do tranzu a komunikujú s bohmi.
„Mám aj také, ktoré rastú neuveriteľne pomaly, kaktusy s voňavými kvetmi, potom také, ktoré kvitnú ako miniatúry - v priemere jeden centimeter. Ďalšie zas majú jedlé plody. Sú celkom dobré, len trochu kyslé,“ opisuje svoju zbierku.
Kaktusy neznášajú prehnanú starostlivosť.
„Nepolievajte ich veľa, umiestnite ich na svetlé miesto, v lete im doprajte slnko, v zime odpočinok a priepustný substrát. Správny pestovateľ vie, že sa k rastlinám treba aj prihovárať,“ opisuje starostlivosť o svoje rastliny mladý prešovský pestovateľ a pridáva niekoľko naj jeho zbierky.
Najväčší kaktus meria jeden a pol metra. Najstarší má vyše 20 rokov a tie najmladšie si sám pestuje zo semien.
Cenná zbierka
Keď sa začal venovať tomuto koníčku, rodina z toho mala radosť a zbierka sa mu postupne rozrastala. Začal sa tomuto hobby viac venovať a pridal sa ku klubu kaktusárov. O budúcnosť svojich miláčikov sa neobáva. Ak by sa sťahoval, kaktusy by išli s ním.
Koľko stoja všetky jeho kaktusy? „Celá moja zbierka môže mať cenu okolo 1 000 až 1 500 eur, keďže v mojej zbierke sa nachádzajú aj menej pestované druhy,“ odhaduje Róbert Múdry.
Halucinogénny kaktus Lophophora Williamsii.
Foto: apk
Autor: Ján Zošák
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári