Vyskytla sa totiž epidémia kliešťovej encefalitídy. Regionálna veterinárna a potravinová správa v Prešove preto začala na salašoch odoberať vzorky mlieka a bude ich posielať na rozbor.
PREŠOV. Podľa zdravotníkov sa niektorí pacienti nakazili vírusom zo surového ovčieho mlieka a výrobkov z neho. Laboratórnym vyšetrením bola potvrdená prítomnosť vírusu kliešťovej encefalitídy.
Vzorky od farmárov a chovateľov sa budú testovať metódou PCR vo Veterinárnom a potravinovom ústave v Dolnom Kubíne a zaplatí ich štát v rámci vydaných opatrení.
Keď mlieko testom neprejde, chovatelia nesmú predávať do obchodnej siete alebo z dvora mlieko surové, ale musia ho pasterizovať. Nariadenie bude zrejme platiť až do konca sezóny, teda do septembra.
Zákazníci, ktorí si zvykli kupovať mlieko či syr priamo na salaši, by mali byť opatrnejší a bačov požiadať o potvrdenie o laboratórnom vyšetrení.
Ovce doja ešte len mesiac
Keď sme sa zaujímali, či farmári a chovatelia v regióne vedia o tomto príkaze, riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Prešove Vladimír Gašpar nám potvrdil, že ich o tom informovali prostredníctvom Slovenského zväzu chovateľov oviec a kôz.
„V okresoch Prešov a Sabinov máme 34 salašov. Už sme urobili rozpis a začíname odoberať vzorky mlieka na rozbor,“ informoval nás o postupe odborníkov.
„Ľudia sa môžu dať zaočkovať, ale vakcína pre zvieratá neexistuje. Bola slabá zima a kliešte sú naozaj premnožené, zdržiavajú sa na pasienkoch a v krovinách. Nie je vylúčené, že sú infikované,“ dodal Gašpar.
Vlani sa vyskytla kliešťová encefalitída v obci Lada v okrese Prešov. Vtedy ochorelo 5 ľudí, pravdepodobne po konzumácii syra z kozieho mlieka.
Chorí neboli očkovaní a keď sa prejavili príznaky, museli ich hospitalizovať v prešovskej fakultnej nemocnici.
Vírus kliešťovej enecefalitídy bol vtedy potvrdený. Chovateľ urobil opatrenia. Kúpil si zariadenie na pasterizovanie mlieka a odvtedy ho tepelne upravuje.
Fakty
Ako sa prejavuje kliešťová encefalitída?Inkubačná doba je 7 až 28 dní, ale môže byť aj dlhšia.
Prejavuje sa v dvoch vlnách, pričom začiatok ochorenia (prvá fáza) pripomína ľahkú virózu alebo chrípku s bolesťami hlavy, zvýšenou teplotou, ťažkosťami s dýchaním.
Po troch až piatich dňoch príznaky ustúpia, pacient ochorenie zľahčuje.
Po ďalšom týždni môže prísť druhá fáza ochorenia, vysoké teploty, migrény, svetloplachosť.
Môže nastať obrna hlavových a periférnych nervov, často dochádza k obrne lícneho nervu alebo hornej končatiny. V najhoršom sa môže choroba skončiť smrťou.
Následkami prekonania choroby sú trvalejšie poruchy spánku, zmeny nálady, zhoršená koncentrácia a obrna svalov.
Zdroj:www.kliest.sk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári