V Širokom majú vlastné platidlo a zbierajú sa aj na obecný poklad. Ten zatiaľ rastie, dosiaľ z neho neboli nútení čerpať.
ŠIROKÉ. Obec v blízkosti Prešova patrí v rámci Slovenska k raritám. Majú tu vlastnú menu aj fond.
Vzniku obecnej meny predchádzali praktické dôvody. Nedávny Deň matiek v Širokom oslavujú v rámci obce už roky, vždy to sprevádzali prípravy rôznych darčekov.
Ich výroba však bola prácna, neraz aj neekonomická, keď sa im často aj zvýšili. Tak vymysleli papierové poukážky.
„Tie sme tlačili na farebnej tlačiarni, najprv na 30 korún, neskôr na jedno euro. Dávali sme na ne rôzne ochranné prvky, pečiatky, podpis,“ spomína na „predchodcov“ obecnej meny starosta Širokého Stanislav Bartoš (nez).
Jeho túžbou však bolo obeživo, ktoré by malo hodnotu a mohlo medzi ľuďmi aj kolovať, keďže poukážky sa vracali od obchodníkov opäť k nim na úrad.
„Tak mi napadol kovový odberný poukaz. Širocký sokol je kovová odberná poukážka. Tu sa nedá zabrániť, aby to mama nedala synovi, ten kamarátovi, ten mame a tak,“ hovorí starosta.
Tak sa platidlo dostalo do obehu. Okrem numizmatickej hodnoty podporuje aj lokálnu ekonomiku, keďže ostane v obci miesto toho, aby ľudia išli nakupovať kamsi do obchodných reťazcov.
Pribudnú ďalšie
Hodnota jedného širockého sokola je jedno euro. V obci však nestagnujú.
„Do budúcnosti uvažujeme o vydaní dvojsokolovej a päťsokolovej kovovej odbernej poukážky,“ hovorí o plánoch starosta a ako dodáva, najlepšie by to bolo pri nejakom výročí.
A keďže Široké na budúci rok oslávi 695. výročie od prvej písomnej zmienky, je celkom možné, že práve vtedy budú nové platidlá uvedené do života.
Posilní sa tým množstvo likvidity, keďže veľká časť sa už roztratila.
Pôvodne dali vyraziť 3 100 kusov klasických mosadzných mincí a 30 kusov vyrazených mosadzných, ale pozlátených rýdzym zlatom. Tie však využívajú len na reprezentačné účely.
Jedna minca s obrovským krytím
Garanciou hodnoty je majetok obce. V čase, keď ich dávali do obehu, pred 4 rokmi, pripadalo na jednu mincu 1 150 eur.
„Teraz už máme majetku viacej, tak je to vyše 1 200 eur nehnuteľného majetku na jedno platidlo,“ počíta Bartoš.
Ako hovorí, keď vydajú emisiu, či už 2 alebo 5, krytie sa zmenší, ale nezmenší sa tým hodnota.
„Aj tak zostaneme asi najlepšie krytou menou na svete,“ dodáva s úsmevom hlava obce, podľa ktorej je širocký sokol nie biely, ako tvrdia heraldici, ale doslova zlatý.
Nie zbierka, skôr poisťovňa
V Širokom nie sú však unikátni len platidlom, ale aj vlastným obecným pokladom.
„Sokol je kvázi mini bankovníctvo, obecný poklad je mini poisťovníctvo,“ hovorí starosta.
Pri poklade ide o účelový obecný fond, ktorý sa napĺňa zostatkom z minulého roka, darmi od fyzických či právnických osôb i 0,2 % z prebytku hospodárenia obce za minulý kalendárny rok.
Využitý môže byť ako forma jednorazovej pomoci pre deti, ktoré stratia živiteľa rodiny, či pri živelnej pohrome. Veľkým plusom je promptnosť, v prípade potreby vedia zareagovať hneď a peniaze sú pripravené.
„Niekto povie, že je to zbierka. Ja tvrdím, že to nie je zbierka. Zbierka sa robí, až keď sa vie, na čo sa zbiera. Ale my nevieme, pre koho sa zbiera, komu sa niečo stane,“ hovorí starosta a prirovnáva ich fungovanie k poisťovni.
Ako spomína, pri mene bola snaha zjednodušiť a zlacniť prípravu obecných podujatí. Pri poklade bola snaha pomáhať.
Ľudia by vraj aj chceli pomáhať, ale napríklad pri požiari je ťažké len tak niekomu dať pár eur. Takto to môžu urobiť cez fond.
„Všetko evidujeme na internete, ľudia majú nad týmto verejnú kontrolu,“ povedal.
Dosiaľ len pribúda, je nevyčerpateľný
Do tohto obdobia sa z pokladu nečerpalo.
„Keď sa človek dá poistiť, tak je veľká pravdepodobnosť, že sa mu nič nestane. Keď si to zoberieme z pohľadu zákona schválnosti, tak máme vysokú pravdepodobnosť, že sa nám tragédie budú vyhýbať, lebo sme na ne pripravení,“ hovorí s úsmevom Stanislav Bartoš.
Pri jeho zakladaní mysleli na všetko. Aby nedošlo k rozpusteniu, zaviedli obrannú klauzulu.
„Z fondu sa v danom roku môže vyčerpať iba polovica toho, čo je tam ku koncu minulého roku. Tým sa stáva kvázi nevyčerpateľným, lebo stále budete deliť dvoma,“ dozvedáme sa stratégiu fungovania.
Starosta si projekt veľmi chváli a odporúča ho aj iným starostom.
„Môžeme sa tak brániť silnej komercii poisťovní a robiť si kvázi svoje poisťovne, je to oveľa rýchlejšie.“
Ľudia v Širokom to prijali veľmi vďačne, svedčí o tom i rast objemu financií.
V širockom obecnom poklade chýbajú už len necelé dve stovky a zasvieti na ňom suma 3 000 eur. Ak dovtedy nebude nutné z neho čerpať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári