Toto všetko priniesli kultúrne inštitúcie v Prešove počas víkendu v rámci Noci galérií a múzeí.
PREŠOV. Uplynulý víkend sa niesol v Prešove aj ďalších mestách v duchu kultúry. Napriek nepriaznivému počasiu predchádzajúcich dní si do múzeí našli cestu stovky návštevníkov.
V novom a s chutnými jedlami
Kultúrny maratón odštartovalo ešte predpoludním prvýkrát v nových priestoroch Slovenské národné múzeum – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove. A to ešte pred oficiálnym začiatkom. Pomohlo im počasie.
„Všetko sa začína od peňazí, ale nie je to celkom tak, lebo aj počasie vie dobre zamiešať karty. Máme výhodu, že sme na trati od autobusovej stanice do mesta. Takže keď sa rozpršalo a ľudia vedeli, že v múzeu niekto bude, tak prišli a zvonili nám už dopredu. Pre nás neplatil čas začiatku o desiatej, ale ľudia tu boli už o pol deviatej,“ povedala s úsmevom Oľga Glosíková, riaditeľka rusínskeho múzea.
V rámci programu pripravili aktivity pre deti, prehliadku nových priestorov i otvorenie výstavy Slovenskí športovci na olympiádach a paraolympiádach. Tá bude pre verejnosť k dispozícii dva mesiace. Oživením bola príprava jedál.
Predviedli aj unikátnu expozíciu
V Krajskom múzeu v Prešove bol program rovnako pútavý. Výstavy dotvárali prezentácie výroby čipiek, šperkov aj rezbárskych výrobkov.
„Chceli sme im ukázať našu múzejnú prácu, ako sa evidujú zbierkové predmety, pripravili sme aj prácu našej reštaurátorky pani Belejkaničovej pri reštaurovaní obrazov a sôch,“ priblížil riaditeľ Krajského múzea Adrián Latta. Ako povedal, návštevníci si mohli pozrieť aj ich tromf – expozíciu ťažnej techniky, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku.
„Je veľkým lákadlom najmä pre menšie deti a mládež, je takým naším headlinerom počas všetkých akcií, má ohlas nielen v Prešove, ale aj za hranicami republiky,“ povedal riaditeľ .
V rámci prezentácie remesiel krásu rezbárstva priblížil prešovský umelec Ján Bencúr. Ako povedal, snaží sa zachytávať krásu dreva, čo odrážali aj jeho umelecké artefakty, pri ktorých sa mnohí so záujmom pristavovali.
Klopačka a strašidlá
Slovenské technické múzeum v Solivare predstavilo areál svojho múzea spolu s výstupom na zvonicu Klopačka, kam je možné sa dostať len dvakrát v roku. S odborným výkladom si mohli návštevníci prejsť celý areál a pozrieť si celý postup výroby soli.
Zaujímavosťou bol zvlášť jeden zo štyroch objektov – Četerne, zásobníky soľanky. Prehliadka v ňom prebiehala za tmy, len s pomocou petrolejových lámp. A to bola príležitosť stretnúť aj skutočné soľnobanské strašidlá, ktoré si posvietili najmä na deti.
Hviezdil aj Merkur
Ako povedal správca múzea Marek Duchoň, hoci prehliadky sú stále rovnaké, vždy sa snažia o oživenie. Záujem zo strany návštevníkov je, ale vždy je to individuálne.
„Sú hostia len do počtu, ktorí si to prejdú a sú aj takí návštevníci, ktorých to zaujíma, vypytujú sa, mal som už aj trojhodinový výklad,“ spomína. Veľkým lákadlom bola aj aktuálne inštalovaná výstava Merkur.
„Tieto vláčiky sú veľkým magnetom pre deti,“ usmieval sa Marek Duchoň. A deťom sa skutočne páčili, nevedeli sa od nich odtrhnúť.
Akcia Noc múzeí a galérií sa vydarila, napríklad len v Solivare mali večer okolo ôsmej bilanciu už vyše 300 návštevníkov. A do polnoci bolo ešte ďaleko.
Ťažká technika. V Krajskom múzeu je veľkým lákadlom.
Krajské múzeum. Ľudové tradície tu obdivovali desiatky hostí.
Majster Ján Bencúr predviedol umenie svojho rezbárstva.
Zvonica Klopačka. Výstup a výhľad si prítomní nenechali ujsť.
Na Klopačke. Bolo čo obdivovať.
Múzeum v Solivare. V rámci prehliadky bola zaujímavá aj Šachta Leopold.
Strašilo. V zásobníkoch soľanky bola úplná tma, len miestami petrolejky a strašidlá.
Deti. Prehliadka ich fascinovala.
Stavebnica Merkur. Našla si obdivovateľov. Foto k článku: Mária Pihuličová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári