Poslanci zrušili uznesenie o novej voľbe, pretože okresný prokurátor podal proti nemu protest. V kauze rozhodne súd.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
PREŠOV. Na pondelkovom mimoriadnom mestskom zastupiteľstve bol v pláne jediný bod. Voľba nového hlavného kontrolóra.
Zo šiestich kandidátov však na zasadnutie prišli len dvaja. Pripravená červená plenta napovedala, že bude tajná voľba.
Nakoniec sa nekonala. Poslanci vyhoveli protestu prokurátora a uznesenie o voľbe zrušili.
Na zasadnutie prišiel aj námestník okresného prokurátora Peter Dzadík.
Po 12 minútach od začiatku zasadnutia poslanci dostali na stôl aj protest okresnej prokuratúry, v ktorej sa konštatuje, že nová voľba by bola nezákonná, lebo mesto už hlavného kontrolóra má a tomu nezanikla funkcia zo zákona.
Nová voľba by podľa prokurátora vykazovala znaky svojvôle.
„Porušenie zákona o obecnom zriadení spočíva v tom, že funkcia člena rád školy nie je nezlúčiteľná s výkonom funkcie hlavného kontrolóra a ten sa naviac preukázateľne funkcie v radách škôl vzdal bezprostredne po tom, čo sa ujal funkcie. Univerzálnou zásadou v samospráve je zákonnosť a tú treba dodržať,“ konštatoval Dzadík.
Poslanci odhlasovali len uznesenie, v ktorom vyhoveli protestu prokurátora a zároveň zrušili uznesenie o novej voľbe kontrolóra, ktorú prijali len pred mesiacom.
Rozhodne až súd?
Primátor tieto uznesenia hneď podpísal, preto nás zaujímalo, či prijme Alexandra Ernsta späť na úrad.
„Necháme to na súd, ten rozhodne o platnosti či neplatnosti funkcie. Máme niekoľko analýz a tá, čo je v proteste, je len jednou z nich. Mali sem už niekoľko prípadov, keď súd nevyhovel protestu prokurátora a dal za pravdu mestu,“ reagoval primátor Pavel Hagyari (nez).
Na otázku, ako dlho ešte mesto ostane bez kontroly, odpovedal, že radnica má vnútorné kontrolné mechanizmy a ešte je tu aj Najvyšší kontrolný úrad SR.
„Je to takzvaný právny výklad pána primátora. Robí to, čo mu vyhovuje. Vyhovuje mu nemať kontrolu. Nerešpektuje nikoho, nerešpektuje rozhodnutia poslancov, nerešpektuje rozhodnutie okresnej prokuratúry, dokonca nerešpektuje ani predbežné opatrenie, ktoré potvrdil aj krajský súd,“ myslí si o celej situácii Ernst.
Podľa predbežného opatrenia Krajského súdu v Prešove mu mal totiž úrad vyplácať náhradu mzdy vo výške 500 eur mesačne do riadneho ukončenia sporu.
Podľa Ernsta však doteraz nedostal ani euro. Dokonca ani polročnú odmenu, ktorú mu schválili poslanci uznesením.
Keď sme sa primátora opýtali, či mesto náhradu mzdy kontrolórovi vypláca, tvrdil, že áno.
Alexandra Ernsta zvolili väčšinou hlasov poslanci 24. júna 2013 a od 1. júla sa ujal funkcie.
Vo februári 2014 mu primátor listom oznámil, že mu zanikla funkcia zo zákona, dokonca spätne k 1. augustu 2013, a tým aj pracovný pomer.
Dôvodom malo byť členstvo v radách materských škôl. Na situáciu radnicu upozornil anonym 30. 1.2014.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári