Babadlo prichádza s jubilejným predstavením od H. CH. Andersena Sen jedného duba. Deti v nej stretnú škriatkov a veselou formou sa priučia tomu, ako pristupovať k prírode.
PREŠOV. Hans Christian Andersen je vraj v Bábkovom divadle Babadlo „srdcovkou“. O to viac ich teší, že práve 50. premiéra bude z diela tohto autora. Okrem jubilea bude zaujímavá ešte čímsi novým.
„Výnimočné je aj to, že keď starneme, tak sme dali príležitosť mladým tvorcom a prenechali sme základy inscenácie im,“ povedala Júlia Labudová, riaditeľka divadla Babadlo.
Scenár a réžiu prevzala Mariana Bodyová, členka košického Bábkového divadla, ktorá už v Babadle hosťovala. V pozícii režisérky je to jej premiéra. Spracovať Andersena poňala ako výzvu, keďže ho obdivuje ako rozprávkára aj filozofa.
Výpravu mala na starosti Katarína Kostrábová. Tak teda vznikol ženský tím, čo sa prejavilo aj na výslednom efekte.
„Poňali sme to žensky, jemne, máme krásne výtvarno, použili sme hudbu Vivaldiho,“ povedala Labudová a dodala, že na dotvorení ďalšej scénickej hudby sa podieľal dvorný hudobník Tomáš Oravec.
Sen jedného duba je príbeh, ktorý hovorí o stretnutí malej mušky podenky, ktorá žije len jeden deň, a starého duba, ktorý prežije aj tisíc rokov. Práve tento kontrast spolu s prírodným motívom sa tiahne dejom.
Na scéne sa predstavia dvaja herci – Lenka Múková a Jozef Pavol Komiňák. Vyskúšali si roly ľudí ničiacich les, aj škriatkov, ktorí ho chránia. Každý z nich sa našiel v inej polohe. Lenke sa dobre hrala „meštianka“.
J
ozef zas inklinuje k škriatkovi. Keďže vraj obaja sú naturálne typy, sadli si a hralo sa im dobre, hoci prišli aj hádky, no aj ich rýchle vyriešenie.
Oživiť aj mŕtve, bleskovo reagovať
Menšie problémy robil len ich „syn“ – veľká bábka.
„Keď ten chlapec je vpredu a my rozprávame, tak musíme to tak podať, aby to nevyzeralo tak, že je mŕtvola. Musí žiť po celý čas, čo je na javisku,“ vysvetlila Lenka, ktorá s takou bábkou ešte nepracovala.
Práca na predstavení vraj nestagnuje, stále ju dotvárajú.
„Mne sa stalo to, že hrám v jednom predstavení malé nervózne prasiatko a pýtam sa detí, či nevedia, kto vykopal jamu. A zrazu mi jeden chlapček začal rozprávať - prišli inžinieri s bagrami a začali kopať a mali kamerový systém a ja som nevedela, čo mám teraz robiť? My tam hráme, že sme na dvorčeku a on začne o inžinieroch... Niekedy ma dostanú do takých stavov, že neviem reagovať a chvíľu je tam taká tá trápna pauza na javisku,“ smeje sa Lenka.
Hra má edukatívny charakter. „Bol to môj zámer, vybrať si dielo, ktoré by učilo nenásilnou formou, aby ten detský divák prišiel k tomu sám,“ vysvetľuje režisérka. Predstavenie je určené primárne deťom predškolského veku, no zaujme nepochybne aj starších.
Babadlo premiéru uvedie už túto nedeľu, 25. 5. o 16.00 v Domčeku umenia na Solivare.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári