Hádzanári Prešova získali jubilejný titul majstra

Finálovú sériu s Topoľčanmi vyhral Tatran 3:0 na zápasy, posledný duel 37:30.

(Zdroj: TASR/František Iván)

Finálovú sériu s Topoľčanmi vyhral Tatran 3:0 na zápasy, posledný duel 37:30

PREŠOV. Hádzanári Tatrana Prešov získali svoj desiaty majstrovský titul v slovenskej extralige, ôsmy za sebou.

V treťom dueli finálovej série porazili HK Topoľčany 37:30 a sériu vyhrali hladko 3:0 na zápasy.

Šarišanom patrí aj právo účinkovať v najprestížnejšej európskej klubovej súťaži - Lige majstrov.

Tatran v dlhodobej časti ligovej sezóny nenašiel premožiteľa a víťaznú sériu v najvyššej domácej súťaži natiahol po poslednom finálovom stretnutí na 49 duelov.

Prešovčania oslavovali majstrovský titul bez svojho trénera Petra Hatalčíka, ktorý si pred druhým finálovým stretnutím privodil zranenie pravej nohy a v nemocnici sa zotavoval po operácii členka.

Na prešovskej lavičke boli mládežnícki tréneri Marek Gernát a Stanislav Kolpak.

Sedemgólový rozdiel už počas prestávky

Hostia z Topoľčian začali v metropole Šariša nebojácne, keď vyhrávali 2:1, 4:3 a v 13. minúte i 9:7, potom ako sa presadil Masaryk.

Domáci však zaznamenali päťgólovú šnúru - po presnom zásahu Petra sa dokázal štyrikrát presadiť Antl a v 18. minúte viedol Tatran 12:9.

O päť minút neskôr Pejovič zvýšil už na rozdiel siedmich gólov (17:10) a v 26. minúte Tomáš Urban upravil skóre duelu na 20:12.

Topoľčany síce korigovali dve minúty pred koncom polčasu vďaka Hruščákovi (20:15) ale posledné slovo mal Rábek - 22:15.

Hostia v úvode druhého dejstva najprv korigovali po úspešnej sedmičke Hruščáka (23:18) a v 35. minúte po góle Slaninku na rozdiel štyroch gólov - 24:20.

Domáci hráči pri vylúčení Rábeka inkasovali znova z ruky Hruščáka, ktorý v 39. minúte upravil na 25:22.

V ďalšom priebehu sa obidve družstvá striedali v zakončení a až v 54. minúte sa Tatranu podarilo znova odskočiť na rozdiel piatich gólov a o dve minúty neskôr Antl upravil na 35:29.

Záver si už domáci hráči postrážili a zaslúžene zvíťazili 37:30.

Hlasy po zápase

Marek Gernát, tréner Tatrana Prešov: "Je to zvláštna situácia, myslím si, že nie je štandardná. Mali by sme lepší pocit, ak by sme pracovali s družstvom celý rok. Môžem iba pogratulovať chlapcom a trénerovi Hatalčíkovi, že celý rok hrali kvalitnú hádzanú."

Radoslav Antl, kapitán Tatrana: "Titul sme obhájili po obdivuhodnej sérii, keď sme v extralige nestratili ani len bod. Aj toto bol však jeden z našich predsezónnych cieľov. Nebolo však jednoduché túto úlohu docieliť. Sezóna bola veľmi náročná. Zápasov bolo v európskych i domácich súťažiach veľa. K tomu ešte náročné cestovanie. Napokon sme úlohu splnili. Musím potvrdiť, že táto sezóna bola jednou z najťažších. No patrí sa povedať, že aj vcelku úspešných. S Tatranom Prešov som získal siedmy titul. Každý jeden zo získaných si vážim rovnako. Každý stál určitú drinu, určité odriekanie. A to, že sme desiaty titul získali bez straty bodu, to už je len určitou čerešničkou na torte. Teraz sa všetci už tešíme na zaslúžené dovolenky."

Tomáš Urban, krídelník Tatrana : "Ďakujem divákom, ktorí nás počas celého duelu povzbudzovali a hnali za ziskom titulu. Tešíme sa, že sme vo finále i v kompletnej extraligovej sezóne ani raz nezaváhali."

Žarko Pejovič, spojka Tatrana: "V prvom rade chcem prešovskému klubu poďakovať za všetko, čo urobil pre mňa, i moju rodinu. Odchádzam, ale srdcom budem stále s prešovským mužstvom. Tatranu, mestu, fanúšikom prešovskej hádzanej budem stále, aj keď na diaľku, držať palce. Získali sme slovenský titul i Slovenský pohár. Mrzí ma, že v nadnárodnej SEHA lige sme sa neprebojovali do finále. Ak by sa bolo aj toto podarilo, rozlúčka s Prešovom by bola ešte krajšia.“

Peter Tumidalský, spojka Prešova, majiteľ 10 titulov majstra: "Pre mňa sú všetky tituly na rovnakom mieste, ani jeden z nich nebudem vyzdvihovať, všetkých desať je pre mňa top. Ani tento jubilejný, nie je špecifický, možno mi bude ráno špecificky zle... Nerozmýšľal som nad tým, či budem v kariére pokračovať, pretože neviem, či mám na to ešte silu. Srdce mi vraví hraj a hlava, že je koniec. Každá sezóna je ťažšia a ťažšia. Pribúdajú zápasy a vy ste pomalší a pomalší. Keďže som starší, tak si budem musieť dať pozor aj na majstrovské oslavy, nie je to ako pred desiatimi rokmi. Pamätám si, že pri prvom titule boli oslavy bujaré a posnažíme sa ich vyrovnať. Pozdravujem aj trénera Hatalčíka do nemocnice, je to strašná smola, čo sa mu stalo."

Ivan Pompoš, tréner HK Topoľčany: "V treťom zápase bol súper lepší a blahoželám mu k titulu. Z našej strany to nebol až taký zlý duel i keď sme sa nevyhli zbytočným chybám. Prehrali sme 0:3 na zápasy, ale všetky stretnutia boli v mojom ponímaní dobré a myslím si, že sme boli adekvátnym súperom staronovému majstrovi."

Michal Meluš, brankár HK Topoľčany: "Pre mňa to bol špecifický zápas, lebo som nastúpil proti môjmu bývalému klubu. K Prešovu mám citový vzťah. Som však šťastný, že sme s Topoľčanmi skončili na 2. mieste. Pred sezónou nám nikto neveril, ale všetci v klube sme dúfali, že sa dostaneme do finále. Veľmi si vážime, že sme sa dostali tak ďaleko. Chcem poďakovať našim fanúšikom, ktorí merali cestu do Prešova a povzbudzovali nás tu. Tatranu blahoželám k titulu."

Tatran Prešov - HK Topoľčany 37:30 (22:15)

konečný stav série 3:0, Prešov získal titul

Prešov: Verkič, Vernarský - Rábek 4/2, Hrstka, M. Urban, Sadovij, Krištopans 8, Radčenko, Tumidalský, T. Urban 2, Číp 1, Guzy 2, Pejovič 5, Krzysztofik 1, Antl 12/2, Petro 2

Topoľčany: Drápal, Meluš - Greguš, Valent 3, Sivák 1, Šupčík, Masaryk 1, Ivanjcia 4, Briatka 1, Cigáň 2, Hruščák 7/1, Jadroň 1, Slaninka 6, Donoso 1, Žilinčík 3, Kuchárik

Rozhodovali: Baďura, Ondogrecula, vylúčení: 4:5, 7 m hody: 5/4 - 2/1, 2 215 divákov.

Foto k článku: TASR/František Iván, SITA/Viktor Zamborský