Na dnešné voľby do Európskeho parlamentu je všetko pripravené.
PREŠOV. Voľby do Európskeho parlamentu budú dnes od 7. do 22. hodiny.
Okrsky budú na obvyklých miestach, Prešovčania nájdu tú svoju volebnú miestnosť aj na internetovej stránke mesta. Dovedna je ich v meste Prešov 81, rozdelené sú podľa ulíc.
V Prešove bez cudzincov
Na voľbu stačí preukaz totožnosti, voliť je možné aj s voličským preukazom.
Občania s trvalým bydliskom v Prešove, ale žijúci v inej krajine EÚ, mali možnosť dať sa zapísať do zoznamu voličov v tom štáte, v ktorom aktuálne žijú.
Túto možnosť využilo deň pred uzávierkou šesťdesiat Prešovčanov žijúcich vonku. Zo zoznamu voličov v Prešove tak boli vyškrtnutí.
Naopak, v zákonom stanovenej lehote nevyužil možnosť dopísať sa do zoznamu voličov v Prešove žiaden cudzinec.
Eurovoľby sa konajú súčasne v 28 členských štátoch EÚ. Rozhodnú aj o tom, kto sa postaví na čelo Európskej komisie.
Námietková kancelária k voľbám
Ak má niekto nejasnosti ohľadne spôsobu dnešných volieb, môže sa obrátiť na pracovisko Mestského úradu v Prešove na Jarkovej 26, kde bola zriadená námietková kancelária. Námietku môže zaslať aj elektronicky na volby@presov.sk.
„Cieľom zriadenia kancelárie je tak, ako v prípade predošlých volieb, aby údaje v zoznamoch voličov zodpovedali skutočnosti. Každý občan, ktorý spĺňa podmienky zapísania do zoznamu voličov a nefiguruje v ňom, alebo zistí v doručenom oznámení o čase a mieste konania volieb chybu, je oprávnený požiadať o dopísanie do zoznamu voličov, prípadne o vykonanie opravy údajov,“ informovala Ľudmila Líšková, vedúca referátu vybavovania žiadostí.
Vyberá sa jeden lístok
Volieb do EP sa môže zúčastniť každý občan SR, ktorý k dnešnému dňu dovŕšil 18 rokov. Po zapísaní dostane obálku a 29 hlasovacích lístkov.
Za zástenou si vyberie jeden z nich (ak vloží viac, všetky budú neplatné). Na vybranom lístku ešte môže zakrúžkovať maximálne dvoch kandidátov.
V prípade, že uprednostní viacerých, lístok ostane platný, avšak na prednostné hlasy sa nebude prihliadať.
Znovu platí, že volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov iného voliča, nie však člena okrskovej volebnej komisie, aby zaňho hlasovací lístok podľa jeho pokynov upravil a vložil do obálky.
Polícia v strehu
Na voľby do EP je už pripravená aj polícia.
„Prijali sme opatrenia na zabezpečenie nerušenej prípravy a priebehu voľby, ako aj v čase zisťovania výsledkov, na ochranu objektov volebných komisií,“ informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Baloghová. Dohliadať na voľby bude zvýšený počet policajných hliadok.
Autor: frk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári