Úpravy toku Torysy v Prešove za desaťtisíce eur mali zaručiť, že k záplavám v tejto lokalite nedôjde. Stačilo niekoľko daždivých dní a rieka sa vyliala znova.
PREŠOV. „Je to bezpečnejšie, ale k istote ešte niečo chýba,“ zhodujú sa obyvatelia Štúrovej, Maybaumovej a ďalších ulíc pri Toryse.
Pred štyrmi rokmi si vybojovali úpravu toku Torysy. Pomohli, tento rok ich voda nezasiahla. Veľa však nechýbalo.
„Ak by úpravy neboli, určite by nás to zasiahlo,“ povedal 80-ročný obyvateľ Maybaumovej ulice Jozef Halagarda.
Zdôraznil, že v tejto lokalite neboli záplavy 60 rokov, prišli až v roku 2010. Tento rok ich nezaplavilo, odniesli si to však časti ulíc Budovateľská a Jilemnického.
Podľa Halagardu by mal správca toku pokračovať v úpravách aj nižšie, smerom od Wilec hôrky, ešte trochu zvýšiť brehy a zabezpečiť pravidelné kosenie. „Sľuby sa rozchádzajú s realitou,“ podotkol.
Povodne stále hroziaMiestni majú obavy, že ak prídu väčšie búrky než terajšie, hrozia znovu záplavy, napriek regulácii.
„Hrozba tu už je. Ukázalo sa, že tieto úpravy veľmi pomohli. No ak sa v nich nebude pokračovať, bude sa tento problém opakovať,“ povedal ďalší z obyvateľov danej lokality.
Zdôraznil, že problém neurobila voda pretekajúca korytom, ale spätná vlna. Išla do „lievika“ pri Wilec hôrke, odkiaľ sa nemala „kam pustiť“.
Riešiť by sa mala situácia aj na ďalšom úseku Torysy, prechádzajúcom cez Hanisku, Kendice a ďalšie obce, kde takisto bývajú problémy so záplavami.
Nepokosené brehyAj on upozornil na to, že sa brehy nekosili: „Tráva ľahla a voda išla po nej ako na tobogane. Aj starí ľudia vravia, že pri vykosení by to bolo iné. Viac vody by vsiaklo do zeme a bol by i menší prietok.“
Domáci si reguláciu Torysy v danom úseku pochvaľujú. Upozorňujú však, že je potrebné brehy udržiavať, keďže nie sú rovnomerne navýšené a ukončené.
S hypotézou, že tohoročnú záplavu spôsobila stavba diaľnice, súhlasia.
Správca toku, ktorým je štátny Slovenský vodohospodársky podnik, mieni v úprave toku pokračovať.
Ako sa ešte začiatkom tohto roku pre TASR vyjadril jeho hovorca Ľuboš Krno, rozhodujúca protipovodňová ochrana mesto Prešov ešte len čaká.
Podnik má v rámci Podnikového rozvojového programu investícií na roky 2014 - 2019 pre Prešov pripravené viaceré investičné stavebné akcie.
V nich vykonajú protipovodňové úpravy na vyše šesťkilometrovom úseku Torysy, plus ďalšie na Sekčove.
Náklady na túto protipovodňovú ochranu si už vyžiadajú podstatne viac peňazí, radovo v miliónoch eur.
ChronológiaPovodňové opatrenia na Toryse v Prešove
Jún 2010
Pri kulminácii Torysy 6. 6. 2010 zaplavilo ulice Pod Kamennou baňou, Škultétyho, 17. novembra, Maybaumovu, Štúrovu, Budovateľskú, Jilemnického a ďalšie.
August 2010
Obyvatelia poškodených ulíc nesúhlasili so zámerom samosprávy zaradiť ich do záplavového pásma. Podľa nich stačilo upraviť breh a tok rieky. Žiadali o to správcu.
Február 2011
Slovenský vodohospodársky podnik ako správca toku začal s úpravami, najprv ľavého brehu. Po tlaku obyvateľov ich rozšíril. Jeho vtedajší generálny riaditeľ Daniel Kvocera na mieste potvrdil, že navýšia oba brehy a prečistia koryto. „Druhá etapa je plánovaná na rok 2012 až 2013, čo teda musí byť zahrnuté v investičnom pláne, o čo sa postaráme,“ dodal. Primátor Pavel Hagyari (nez.) vtedy sľúbil poskytnutie pracovníkov na aktivačné práce, ktorí by vypomáhali s čistením Torysy a jej brehov. Zdôraznil, že ak bude toľko vody ako pri ostatnej povodni, „Torysa sa nevyleje, pretože tieto opatrenia tomu zabránia“.
Apríl 2011
Ulice z tejto lokality neboli zaradené do záplavového pásma mesta. Vodohospodári pokračovali v úprave brehov, miestni obyvatelia vyjadrili nádej, že neskončí len pri jednorazovom prečistení koryta a prvou etapou úprav toku.
Jún 2012
Po dvoch rokoch to s protipovodňovými opatreniami vyzeralo tak, že kritický úsek od Škultétyho po Wilec hôrku bol spravený. Na otázku, čo bude ďalej, odvetil Korzáru hovorca Pavel Machava: „Vodný tok Torysa v Prešove od mosta pod Wilec hôrkou smerom k Haniske je neupravený - v prirodzenom stave. V roku 2011 na tomto úseku sa vykonali v rámci bežnej prevádzkovej činnosti nevyhnutné práce na sprietočnení a ošetrení brehového porastu.“ Podľa neho by takáto úprava rieky mala byť dostatočná aj v prípade väčších zrážok.
Január 2014
Vodohospodári ohlásili definitívne ukončenie troch etáp prác na Toryse. Investícia stála dovedna 320-tisíc eur. Spomínaného úseku sa týkala prvá etapa, počas ktorej boli odstránené nánosy z koryta Torysy a zvýšené jej brehy v úseku od mosta Pod Wilec hôrkou po most pri Mestskej hale. Podľa hovorcu Ľuboša Krna bol tok pripravený na storočnú vodu. Rozhodujúce investície do protipovodňovej ochrany mesta Prešov však podľa neho mali prísť až v rokoch 2014 - 2019.
Máj 2014
Ešte 24 hodín pred povodňou vyšlo v našom denníku ubezpečenie radnice, že pozná rizikové povodňové lokality. Za ne boli označené ulice Bulharská, Pod Kamennou baňou, Budovateľská, Jilemnického a Pod Wilec hôrkou. Podľa radnice však „nie je dôvod na prijímanie osobitných opatrení“. Tento predpoklad sa ukázal ako mylný, už o pár hodín sa Torysa po štyroch rokoch znovu vyliala. Najhoršie postihnuté boli tradičné záplavové oblasti - Pod Kamennou baňou, Pod Wilec hôrkou, Budovateľská ulica a Jilemnického. Na miesto dorazil aj minister vnútra Robert Kaliňák, podľa ktorého bola príčinou prerušenia prirodzeného brehu rieky stavba prípojky k diaľnici D1. Zdôraznil, že breh bol všade nad úrovňou vody, iba v mieste, kde sa budujú piliere nového mosta, voda pretiekla.
frk
Povodňový piatok na východe
Pozrite si fotogalériu >>
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári