Výsledky volieb do Európskeho parlamentu v Prešove nekopírovali úplne presne tie celoslovenské. Koho teda volili Prešovčania?
PREŠOV. Účasť v Prešove bola vyššia účasť než je celoslovenský priemer, nie však o veľa. Prišlo 14,71 percenta oprávnených voličov.
Štvrtina hlasov pre KDH
Najviac Prešovčanov volilo KDH, ktoré získalo 2 620 hlasov, čo predstavuje štvrtinu všetkých voličov.
Druhý Smer podporilo 2 034, teda takmer 20 percent prešovských voličov.
Do europarlamentu by v meste prešli ešte OĽaNO (1 161; 11,14 %), koalícia NOVA, KDS, OKS (842; 8,07 %), SDKÚ-DS (768; 7,36 %) a SaS (742; 7,12 %).
Strana Most-Híd, ktorá do EP prešla, chytila v Prešove len 352 hlasov (3,37 %) a taktiež úspešná Strana maďarskej komunity dostala iba 11 hlasov.
Pre zaujímavosť, negatívny rekord vytvorila Maďarská kresťansko-demokratická aliancia, ktorú v Prešove nevolil vôbec nikto.
Krúžky nielen pre Prešovčanov
Komu dali svoj prednostný hlas prešovskí voliči? Najlepšia situácia z pohľadu počtu kandidátov z Prešova bola na listine KDH. Tam mohli voliči zveriť Prešovčanom obidva preferenčné hlasy.
Trojkou kandidátky bol Ján Hudacký, šestkou Radovan Gondžúr. Prešovskí voliči KDH ich síce uprednostňovali, no nie až tak výrazne.
Líderka Anna Záborská získala viac ako 50 percent krúžkov. Vyše 45 percent získal Hudacký (1 191), Gondžúr bol tretí so ziskom cez 32 percent (841 krúžkov).
Dvaja kandidáti z Prešova boli aj na listine 7 statočných, ktorá však vyhorela. Ľubomír Vasilišin získal v Prešove 60 percent preferečných hlasov, v reálnych číslach je to však len 75 krúžkov.
Bodovali Šefčovič, Žitňanská, Sulík, Škripek
O štyri hlasy menej získal Andrej Buday zo Slobody a solidarity, ktorá do EP prešla.
Jeho prešovský zisk bol tesne pod desiatimi percentami, v meste bodoval Richard Sulík, pred Luciou Nicholsonovou, lídrom Jánom Oravcom a Martinom Poliačikom.
Nováčikom medzi kandidátmi bol Prešovčan Peter Geremeš (NOVA). V meste skončil až štvrtý so ziskom 104 hlasov (12,35 %), najviac krúžkov mala Jana Žitňanská.
Voliči strany Smer uprednostňovali jej lídra Maroša Šefčoviča, ktorý získal 1 178 krúžkov, čo predstavuje takmer 58 percent a najvyšší počet v Prešove.
Druhá Monika Flašíková Beňová mala 682 krúžkov, tretí Peter Bizovský z Prešovského kraja (Stará Ľubovňa) oslovil 330 Prešovčanov, teda vyše 16 percent.
Prešovčan Peter Krajňák bol na kandidátke strany Most-Híd a medzi jej voličmi v meste jednoznačne bodoval. Hlasoval zaň 235 ľudí, teda takmer 67 percent. Za ním skončil so ziskom necelých 38 percent (133 hlasov) František Šebej.
Podobne ako na Slovensku, aj v Prešove sa stal suverénom kandidátky OĽaNO Branislav Škripek.
Ostatných zvalcoval ziskom viac než 47 percent hlasov. Krúžkovalo ho 548 Prešovčanov, druhý skončil košický učiteľ Oto Žarnay s riadnym odstupom (283 hlasov). Nasledovali v tesnom závese Remišová, Viskupič, Kravčík a Dubačová.
Líder SMK so štyrmi krúžkami
Ľavicový Úsvit, ktorý viedol krajský poslanec Ivan Hopta z Humenného a kandidovala zaň aj Mária Sidorová z Prešova, veľa vody nenamútil.
Hopta mal v Prešove síce vyše 60 percent preferenčných hlasov, no reálne išlo o 53 krúžkov, druhá Sidorová ich mala 34, čo je necelých 40 percent.
Na kandidátke SDKÚ Prešov kandidáta z tohto mesta nemal. No voliči z metropole Šariša dali tejto kandidátke viac než päť percent hlasov pričom pomer dvoch kandidátov z čela Ivan Štefanec - Eduard Kukan skončil 51 ku 49.
Ostatní zaujali minimálne, desaťpercentný prah prekročila len Katarína Cibulková.
A najviac hlasov za ďalšiu postupujúcu stranu do europarlamentu - SMK získal v Prešove líder jej kandidátky Pál Csáky, viac než 36 percent. Vtip je v tom, že to boli len štyri krúžky.
FAKTY
Koho volil Prešov
Ktorí kandidáti získali najviac preferečných hlasov vo voľbách do EP v meste Prešov.
1. Anna Záborská (KDH) 1 331
2. Ján Hudacký (KDH) 1 191
3. Maroš Šefčovič (Smer) 1 178
4. Radovan Gondžúr (KDH 841
5. Monika Flašíková Beňová (Smer) 682
6. Miroslav Mikolášik (KDH) 606
7. Branislav Škripek (OĽaNO) 548
8. Richard Sulík (SaS) 486
9. Jana Žitňanská (NOVA) 454
10. Ivan Štefanec (SDKÚ) 395
Koľko preferenčných hlasov (v absolútnych číslach) získali v meste Prešov jednotliví kandidáti z Prešova.
1. Ján Hudacký (KDH) 1 191
2. Radovan Gondžúr (KDH) 841
3. Peter Krajňák (Most-Híd) 235
4. Peter Geremeš (NOVA) 104
5. Ľubomír Vasilišin (7 statočných) 75
6. Andrej Buday (SaS) 71
7. Zuzana Angelovičová (7 statočných) 52
8. Mária Sidorová (Úsvit) 34
VŠIMLI SME SI
Zaujímavosti z okresov
V Prešovskom obvode zvíťazilo v eurovoľbách KDH pred Smerom. Kresťanskí demokrati mali takmer 29 percent, sociálni demokrati necelých 21 percent voličov.
Podobná situácia bola v oboch okresoch prešovského obvodu, teda Prešov i Sabinov.
Dvojciferný výsledok, tesne cez 10 percent, mali v obvode Prešov aj OĽaNO, do europarlamentu by „preliezli“ aj NOVA so siedmimi, SDKÚ so šiestimi a SaS v viac než piatimi percentami.
V ďalších okresoch Prešovského kraja bola situácia pestrejšia. Zvlášť v tradičných baštách Smeru.
V Medzilaborciach získali sociálni demokrati vyše 34 percent. Čo je však zaujímavejšie, do europarlamentu by tam prešla (na úkor pravicových strán) strana TIP, so ziskom 6,33 %.
V okrese Snina, kde získal Smer zhruba rovnaké percento, chytila strana TIP chytila dokonca takmer 9 percent.
V okrese Svidník zas bodoval Most-Híd. Získal na pomery severovýchodného Slovenska silných 7,28 percenta hlasov, najmä vďaka rusínskej menšine. Smer mal v tomto okrese takmer 36 hlasov a limitom na zvolenie prešlo už len KDH s vyše desiatimi percentami.
V susednom Stropkove by nik iný okrem Smeru a KDH (v pomere 30:13) neprešiel. Tesne pod piatimi percentami skončili strany Vzdor - Strana práce, NOVA, TIP, OĽaNO, SNS a SDKÚ, zvyšné subjekty mali menej ako štyri percentá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári