Skvelú reklamu opätovne urobili pre svoj šport členovia AWK Prešov Dominik Glod (do 75 kg) a Michal Girášek (do 80 kg) na majstrovstvách Európy v pretláčaní rukou v azerbajdžanskom Baku. V ľavačke síce obsadili zhodne pre športovca azda najnepríjemnejšie 4. miesto, ale čiastočne si to vynahradili v zápoleniach v pravačke, kde skončili obaja na bronzovom stupienku vo svojich hmotnostných kategóriách.
PREŠOV. Nadviazali tak na svoje predošlé úspechy na vrcholných podujatiach.
Východniari vo vekovej kategórii do 21 rokov potvrdili, že patria medzi extratriedu. Nebyť niektorých okolností, mohli sa vrátiť domov ovešaní aj ďalšími kovmi.
„Vlani na šampionáte starého kontinentu v Litve Dominik získal dva razy striebro a Mišo bol zase druhý v pravačke a tretí v zápoleniach ľavou rukou. Lenže vtedy štartovali v ľahších hmotnostných kategóriách ako tohto roku. Tentoraz sa úprava hmotnosti nedala stihnúť, lebo sme prileteli ráno - deň pred prvým vystúpením a predpoludním už bolo váženie. Takže nebol priestor na zhadzovanie. Rozhodli sme sa preto neriskovať a vyskúšať si boje medzi ťažšími. Chlapci síce nesklamali ani teraz, ale výsledky by boli ešte výraznejšie, keby si zopakovali lanské kategórie,“ uviedol klubový tréner Gabriel Harčarik.
Prezradil, že zámerom je na septembrových majstrovstvách sveta v Litve znovu sa predstaviť do 70 kg (Glod) a 75 kg (Girášek).
Keby slovenská výprava pricestovala o čosi skôr, možno by sa dalo viac taktizovať.
Streda teda ešte medaily nepriniesla, vo štvrtok to vyšlo a Prešovčania sa smiali, že keby súťažili v piatok, tak budú minimálne strieborní.
Bez nežného pohlavia
Majstrovstvá Európy boli náročné aj z toho dôvodu, že v štartovnej listine bol pretlak borcov zo silných krajín (Rusko, Turecko, Gruzínsko, Azerbajdžan) a s výnimkou jedného Čecha nikto iný z krajín na západ od nás si ani „nepípol“.
Boli to teda akoby malé majstrovstvá sveta pretekárov z bývalého východného bloku. Zaujímavosťou je, že prešovskí borci majú obe ruky približne rovnako silné.
„Pri prvom štarte boli ale obaja unavení, nevyspatí, všimol som si už na rozcvičke, že nie sú vo svojej koži. Negatívnu úlohu zohral časový posun a aj to, že sme dosť ďaleko dochádzali do haly. Chlapci potrebovali viac času na aklimatizáciu. Lenže na druhý deň zabojovali a vyšlo im to,“ komentoval počínanie si zverencov tréner G. Harčarik.
Vyslovil nádej, že na MS by obaja zverenci mohli zaútočiť na vyššie priečky a nie je vylúčené, že budú atakovať aj najcennejšie vavríny.
„Z hľadiska techniky pretláčania im ich pôvodné hmotnostné kategórie oveľa viac vyhovujú, preto nechceme nič meniť v tomto roku. Keď bude viac priestoru, plánujeme, že by mali postupne bojovať v tých kategóriách, čo teraz.“
Z prešovského klubu do úvahy prichádzala aj Veronika Očipová, lenže uprednostnila prípravu na MS a okrem toho ju čakali aj prijímacie pohovory.
Klaudia Lišková zase vzhľadom na finančnú náročnosť cesty nespĺňala kritériá reprezentantov v A a B kategórii (medailisti, prípadne v seniorskej kategórii tí, čo boli na ME do šiesteho miesta).
Iné to bude na MS v Litve, ktorá je bližšie a tak by k slovu mali prísť aj iní Prešovčania. Okrem spomínaných pretekárok aj Čontofalský či Ševčík, ktorí tiež teraz necestovali na ME.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári