Korzár logo Korzár Prešov

Študenti sa už obzerajú po brigádach, ponúk je málo

Mladí ľudia si už začínajú hľadať letné brigády, aj keď tvrdia, že ponúk je žalostne málo.

Maturanti. Teraz síce myslia na skúšky, ale v lete chcú pracovať.Maturanti. Teraz síce myslia na skúšky, ale v lete chcú pracovať. (Zdroj: Anna Košuthová)

Mladí ľudia si už začínajú hľadať letné brigády, aj keď tvrdia, že ponúk je žalostne málo. Spoliehať sa musia na vlastné kontakty a cez portály sami ponúkajú svoje služby pri opatrovaní detí, venčení psov, doučovaní jazykov, upratovaní a podobne.

PREŠOV. Mnohí majú predstavu, že najschodnejšou cestou je práca v hypermarketoch, reštauráciách, pri ambulantnom predaji bižutérie či zmrzliny. Iní by chceli rozvíjať najmä to, čo sa v škole naučili.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Ja by som si najradšej našla brigádu v drogérii a dosť sa na to spolieham, veď aj zamestnanci musia dovolenkovať. Zaujíma ma tovaroznalectvo a chcela by som sa o tom naučiť viac, ale ešte som neskúmala, či by ma prijali,“ podelila sa s nami o plány Lenka Žigrajová.

SkryťVypnúť reklamu

Fakt, že pracovných ponúk je málo, nám potvrdila aj personálna konzultantka zo Študentského servisu, s.r.o. v Prešove Nikola Oľhová.

„Záujem o prácu majú, chodia sa tu pýtať, ale zatiaľ im nemáme čo ponúknuť. Firmy nám dajú ponuku zvyčajne len 2-3 dni vopred a prevažne ide o prácu vo výrobe pri balení káblových zväzkov, v skladoch, ale nevieme im zatiaľ nič ponúknuť na letné mesiace,“ povedala o aktuálnej situácii.

Pri týchto prácach si môžu zarobiť v priemere 2,10 na hodinu. Na internetových portáloch sú zatiaľ ponuky v Prešovskom kraji len na máj, čiastočne na jún, ale letné mesiace naozaj absentujú.

Práca za dve až tri eurá na hodinu

Majiteľa jednej z prešovských kaviarní sme sa opýtali, či toto leto plánuje prijať brigádnikov.

„Určite áno, ale menej ako vlani. Pracovali by prevažne na terase a to, či máme dostatok zákazníkov, závisí vždy od počasia,“ povedal nám Tomáš Callo.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímali sme sa, či sa na prácu obsluhujúceho personálu hodí každý, alebo podľa čoho si vyberá.

„Zistil som, že najlepšie je nechať ich pracovať na skúšku, povedzme dva dni po päť hodín a ono sa samo ukáže, či majú skutočný záujem a ochotu pracovať. Často sa neosvedčia absolventi odborných škôl, ale študenti s celkom iným zameraním,“ dodal Callo.

Podobnú skúsenosť majú aj v inej prešovskej reštaurácii. Keďže u nich praxujú študenti aj počas roka, tým najšikovnejším zvyčajne ponúknu aj letnú brigádu.

„Ja sa určite chystám pracovať niekde v reštaurácii. Trúfam si aj na obsluhu, ale neodmietnem ani pomocné práce v kuchyni. Keby mi to nevyšlo, tak pôjdem hoci aj roznášať letáky,“ povedal nám 18-ročný Vlado.

V uliciach sme stretli maturantov, ktorí letné plány zatiaľ odkladajú na neskôr. Teraz majú plnú hlavu maturitných otázok, ale doma vraj sedieť nebudú. Viacerí nám potvrdili, že chcú pracovať, ale si aj zarobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Vraj za menej ako tri eurá na hodinu to nemá význam. Prijali by prácu na stavbách v blízkosti bydliska, v autoservisoch a prinajhoršom vraj pôjdu aj do nejakého skladu v obchodnom dome.

Nezabudnite na dane

Ak študent počas roka na brigádach zarobí viac ako 1 900 eur, je povinný podať na budúci rok daňové priznanie. Hranica zárobku sa oproti minulému roku zdvihla približne o 30 eur.

Ak počas roka 2014 zarobí viac ako 1901,67 eur, má povinnosť podať daňové priznanie z týchto príjmov v SR. Pri príjmoch zo zamestania, podnikania či inej zárobkovej činnosti si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 3 803,33 eura. Tú si odpočíta v plnej výške od základu dane z dosiahnutých príjmov.

V prípade, že v roku 2014 dosiahne príjmy len na Slovensku, ktoré neprekročia
3 803,33 eur, daň, ktorú mu zamestnávateľ z jeho príjmov mesačne zrážal, sa mu vráti.

V prípade, ak študent pracuje v zahraničí, daň na Slovensku už neplatí, lebo tieto príjmy podliehajú zdaneniu v zahraničí.

Ak študent pracuje v štáte, s ktorým má Slovensko zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (napr. Rakúsko, Nemecko, Veľká Británia), daňovník tieto príjmy nezdaní ani na Slovensku.

V prípade vrátenia dane, resp. preplatku v zahraničí je potrebné, aby sa študent obrátil na finančný úrad v štáte, v ktorom pracoval. Slovensko nevracia daň, ktorá bola odvedená v inom štáte.

Zdroj: Finančné riaditeľstvo SR

Rady

Práca v zahraničí

Poplatok za sprostredkovanie práce neplaťte. Ten agentúry dostávajú za sprostredkovanie práce od zamestnávateľov, ktorým pracovné sily zabezpečujú.

Zistite, či má agentúra, s ktorou sa kontaktujete, platné povolenie od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a skúste na internete nájsť informácie o firme, ktorá prácu ponúka alebo diskusie o prípadných skúsenostiach.

Do zahraničia so sebou zoberte kontakty na slovenské veľvyslanectvo, ktoré sa nachádza v danej krajine, prípadne v najbližšej.

Ak máte problém s jazykom danej krajiny, pribaľte si aj slovník.

V nijakom prípade nedávajte z ruky pas a doklady, kontaktuje rodinu a oznámte im adresu, kde ste sa ubytovali aj adresu zamestnávateľa.

ak

Anketa

Budete cez leto pracovať?

V uliciach Prešova sme sa mladých pýtali, či plánujú brigádovať a čo chcú robiť.

Miroslava Rácová, 24 rokov, Prešov: „Nič si nehľadám, lebo už teraz viem, že budem pracovať s mamou. Je to taká výpomoc v rodine v oblasti obchodu a služieb. Pomôžem rodičom a dúfam, že si aj niečo zarobím“.

Jana Lukáčová, 24 rokov, Košice: „Ja už vyrážam v pondelok, idem s kamarátkou do Grécka. Budem obsluhovať v bare. Už som tam bola minulý rok a majiteľka súhlasila, aby sme prišli znova, tak sa nám teraz kontakty zišli“.

Anna Dovalová, 23 rokov, Prešov: „Tiež idem do Grécka, budem pracovať v reštaurácii a dúfam, že si nájdeme čas aj na more a spoznávanie krajiny. Keďže ponuka prišla pomerne skoro a chcem ísť s kamarátkou, na Slovensku som prácu ani nehľadala“.

ak

Najčítanejšie na Prešov Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 451
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 879
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 576
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 661
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 482
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 257
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 663
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu