Deviaty ročník súťaže (7. júna) v kosení ručnou kosou Šariske kosače a kosačky bude tento rok iný ako predošlé. Koscov pri práci uvidia návštevníci tentoraz v netradičnom prostredí, konkrétne v Jazdeckom areáli vo Veľkom Šariši (okr. Prešov).
PREŠOV. Organizátori pozvali na tohtoročnú súťaž koscov z celého Slovenska, vrátane žien. Tých príde vraj 6 a sú zručné takmer rovnako ako muži.
Príležitosť chcú dať aj začiatočníkom a dobrovoľníkom, aby si v dnešnom modernom svete skúsili, aké to je pokosiť lúku ručne.
Podľa jedného z organizátorov podujatia Dušana Lukáča súťažiť príde okolo 40 zručných, no aj menej skúsených koscov zo Šariša, Oravy, Považia, Abova aj Zemplína.
Rozdelia ich do štyroch kategórií. Mladí do 18 rokov budú kosiť plochu 25 metrov štvorcových, ženy rovnako a muži do 60 aj nad 60 rokov musia zvládnuť 50 štvorákov. Ich počínanie budú sledovať rozhodcovia.
„Kritériá sú prísne. Hodnotia čas, za ktorý pokosia, výšku strniska, uloženie pokosu, nedokosky aj estetiku výzoru kosca. Mali by byť oblečení v ľudových odevoch,“ upresnil spôsob hodnotenia Lukáč.
Nebude chýbať ani tradičný šarišský trojboj, čo znamená, že kosec na začiatku úseku rozloží kosu, poskladá ju, pokosí úsek, pribehne späť, vypije krčah žinčice a znova rozloží kosu.
Keď sme sa zaujímali o senobranie, vysvetlil nám, že pôjde o ukážku toho, ako to kedysi vyzeralo na poli, keď ženy rozhrabávali seno a nakladali ho na voz, aby sa čo najkvalitnejšie potom uložilo do stodoly.
Predpokladajú, že pre mnohých mestských ľudí a mládež to bude zážitok, pre starších zase nostalgická spomienka.
„Súbory sme pozvali aj preto, že chceme, aby sa postupne vytvorila tradícia folklórneho festivalu aj vo Veľkom Šariši. Všade na okolí sa konajú, len u nás nie a to chceme zmeniť,“ dodal Lukáč. Návštevníkom, ktorí 7. júna prídu do Jazdeckého areálu, sľubujú veľa zábavy.
V Taliansku im „padla sánka“
Slovenský kosecký spolok organizuje podobné súťaže už roky a zapájajú sa aj do medzinárodných. Kým Slováci ich vnímajú ako zachovávanie tradícií a zručností, vo svete sa z toho stali takmer športové olympiády.
„Traja naši najlepší kosci boli súťažiť v Taliansku, dvaja muži a žena. Musím povedať, že nám padla sánka. Tam sa to robí na obrovskom priestore, súťažia prevažne mladí silní ľudia so 120 centimetrovou čepeľou kosy, čo je u nás skôr výnimka ako pravidlo a urobili z toho akoby športovú olympiádu. Naši najlepší sa prepadli na 52. miesto zo 100 súťažiacich. Bolo to sklamanie, ale aj zážitok,“ povedal nám o skúsenostiach v zahraničí Lukáč. Nevzdali sa však a chystajú sa na ďalšiu súťaž do Španielska.
Aj preto chcú získať viac mladých ľudí, ktorí by si osvojili zručnosť svojich otcov a dedov a mohli reprezentovať Slovensko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári