Českú výrobu a sklady či anglické hotely.
BARDEJOV. Aktuálna miera nezamestnanosti je podľa úradu práce v Bardejove 20,18 %, vo Svidníku 22,23 % a v Stropkove 17,52 %. Ani brigád pre študentov nie je v týchto okresoch veľa. Mzda sa začína na dvoch eurách v hrubom.
„Prioritou nášho úradu práce je zamestnať ľudí natrvalo. Pre študentov máme k dispozícii vývesné plochy a nástenky, na ktorých môžu nájsť aj ponuky brigádnických prác alebo možnosti komunikácie so zamestnávateľmi,“ povedal nám hovorca bardejovského úradu práce Oliver Slosarčík.
Fakt, že pracovných ponúk je málo, nám potvrdila aj personálna konzultantka zo Študentského servisu, s. r. o., v Prešove Nikola Oľhová.
„Záujem o prácu študenti majú, chodia sa tu pýtať, ale zatiaľ im nemáme čo ponúknuť. Firmy nám dajú ponuku zvyčajne len 2 - 3 dni vopred a prevažne ide o prácu vo výrobe pri balení káblových zväzkov a v skladoch. Nevieme im však zatiaľ ponúknuť nič na letné mesiace,“ povedala o aktuálnej situácii.
Brigádnici si môžu zarobiť v priemere 2,1 eura za hodinu. Na internetových portáloch sú zatiaľ ponuky v Prešovskom kraji len na jún, letné mesiace zatiaľ absentujú.
Do Česka a do Anglicka
S otázkou, aká je ponuka brigád pre študentov, sme oslovili aj personálne agentúry v Bardejove.
„Každoročne študentom ponúkame aj sezónne a brigádnické práce. Ponuky dostávame od zamestnávateľov priebežne. Máme svoju databázu vysokoškolákov aj stredoškolákov. Špecializujeme sa prevažne na český trh, ide väčšinou o práce v skladoch alebo vo výrobe. Ubytovanie a dopravu hradíme my a plat sa pohybuje od 2,5 eura na hodinu v hrubom,“ povedala nám Brigita Kubačková Lešíková z náborového centra spoločnosti Xavax v Bardejove.
Ingrid Dančišinová, recruiter z agentúry Edymax, uviedla: „Študenti sa môžu obrátiť aj na nás. Aj keď týchto prác nie je v našej ponuke veľa, každý rok zamestnáme niekoľko desiatok brigádnikov. Tento rok budeme mať pravdepodobne nejaké brigádnické miesta v Čechách na expedičných pozíciách v skladoch. Na Slovensku je to však s ponukou brigádnických miest horšie.“
„Máme ponuky sezónnych prác pre študentov do Anglicka, konkrétne do reštaurácií, hotelov alebo skladov. Vycestovať však musia minimálne na tri mesiace a musia ovládať jazyk. Čo sa týka platových podmienok, v Anglicku je minimálna mzda 6,31 libry na hodinu v hrubom. V Anglicku sa pracuje štandardne 40 až 50 hodín týždenne. Je však potrebné počítať so zrážkou 40 libier týždenne za ubytovanie a stravu plus 20 percent na dane a odvody. Hlásia sa nám stredoškoláci aj vysokoškoláci,“ uviedla pracovníčka agentúry Timea Daniela Klučariková.
V uliciach sme stretli maturantov, ktorí letné plány zatiaľ odkladajú na neskôr. Teraz majú plnú hlavu maturitných otázok, ale doma vraj sedieť nebudú. Viacerí nám potvrdili, že chcú pracovať, ale si aj zarobiť. Vraj za menej ako tri eurá na hodinu to nemá význam. Prijali by prácu na stavbách v blízkosti bydliska, v autoservisoch a prinajhoršom pôjdu aj do nejakého skladu v obchodnom dome.
Rady
Práca v zahraničí
Poplatok za sprostredkovanie práce neplaťte. Ten agentúry dostávajú za sprostredkovanie práce od zamestnávateľov, ktorým pracovné sily zabezpečujú.
Zistite, či má agentúra, s ktorou sa kontaktujete, platné povolenie od Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR a skúste na internete nájsť informácie o firme, ktorá prácu ponúka alebo diskusie o prípadných skúsenostiach.
Do zahraničia so sebou zoberte kontakty na slovenské veľvyslanectvo, ktoré sa nachádza v danej krajine, prípadne v najbližšej.
Ak máte problém s jazykom danej krajiny, pribaľte si aj slovník.
V nijakom prípade nedávajte z ruky pas a doklady, kontaktuje rodinu a oznámte im adresu, kde ste sa ubytovali aj adresu zamestnávateľa.
ak
Vedeli ste?
Nezabudnite na dane
Ak študent počas roka na brigádach zarobí viac ako 1 900 eur, je povinný podať na budúci rok daňové priznanie. Hranica zárobku sa oproti minulému roku zdvihla približne o 30 eur.
Ak počas roka 2014 zarobí viac ako 1901,67 eur, má povinnosť podať daňové priznanie z týchto príjmov v SR. Pri príjmoch zo zamestania, podnikania či inej zárobkovej činnosti si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane vo výške 3 803,33 eura. Tú si odpočíta v plnej výške od základu dane z dosiahnutých príjmov.
V prípade, že v roku 2014 dosiahne príjmy len na Slovensku, ktoré neprekročia 3 803,33 eur, daň, ktorú mu zamestnávateľ z jeho príjmov mesačne zrážal, sa mu vráti.
V prípade, ak študent pracuje v zahraničí, daň na Slovensku už neplatí, lebo tieto príjmy podliehajú zdaneniu v zahraničí.
Ak študent pracuje v štáte, s ktorým má Slovensko zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (napr. Rakúsko, Nemecko, Veľká Británia), daňovník tieto príjmy nezdaní ani na Slovensku.
V prípade vrátenia dane, resp. preplatku v zahraničí je potrebné, aby sa študent obrátil na finančný úrad v štáte, v ktorom pracoval. Slovensko nevracia daň, ktorá bola odvedená v inom štáte.
Zdroj: Finančné riaditeľstvo SR
Autor: mh, ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári