Proti zámeru španielskeho investora Funderia Condals sa postavili obyvatelia, spísali petíciu. Proti stavbe zlievarne pri Prešove sa zdvihla vlna protestov
PREŠOV. Španielsky investor Funderia Condals má záujem postaviť novú zlievareň v prešovskom priemyselnom parku IPZ Záborské.
Najvyšší predstavitelia tohto koncernu sa zúčastnili utorkového zasadnutia komisie pre územný plán, výstavbu, dopravu a životné prostredie.
Prišli aj starostovia okolitých obcí a členovia petičného výboru proti zámeru výstavby zlievarne.
„Naša otázka je, či máte záujem, aby sme prišli do Prešova a umiestnili tu závod?“ pýtal sa šéf Funderia Condals Josep Maria Noguera.
Podľa jeho slov projekt pripravujú už takmer päť rokov a hľadali vhodnú lokalitu v strednej Európe.
„Nenašli sme zlievareň, ktorá by spĺňala naše požiadavky... Preto sme sa rozhodli stavať na zelenej lúke. Rozhodli sme sa pre východné Slovensko a park IPZ Záborské nám vyhovoval.“
Zdôraznil pritom, že sú firmou, ktorá tu chce prísť na dlhšie obdobie: „Nehľadáme lacnú pracovnú silu. Našou potrebou je moderná zlievareň. Tá sa nedá dnes postaviť a o mesiac preniesť ďalej, ako v prípade logistického centra. Myslíme na budúcnosť.“
Predstavenstva IPZ sa to asi netýka. Napriek 67-tisíc eurám na odmenách, píše Michal Frank
Čítajte poznámku >>
Investícia je nateraz zastavená
Noguera sa čudoval, prečo chýbajú zainteresovaným informácie. Prízvukoval, že momentálne je celá investícia zastavená.
„Na projekte pracovalo zhruba štyridsať inžinierov. Už sme investovali 200- až 250-tisíc eur a v podstate sme stále na začiatku. Nechceme nič iné, než by sme robili v Španielsku. Vplyv na životné prostredie bude zodpovedať všetkým normám EÚ a SR.“
Opísal tiež technologické postupy plne automatizovanej zlievarne pri Barcelone, vedľa ktorej stoja obydlia vo vzdialenosti 30 metrov. Rovnakú prevádzku chcú postaviť v Prešove.
Má to byť dvojitá hala s troma komínmi so zabudovanými senzormi monitorujúcimi hodnoty exhalátov (podľa nich nepresahujú 10 percent povolených hodnôt) a na pozemku má byť 20 percent zelene.
Zamestnať chcú tristo ľudí
Hlava Funderia Condals sa vyjadrila aj k počtu zamestnancov s pracovnou zmluvou. V prvej etape ich má byť 70, v ďalej fáze 170 a vo finále 300. Okrem toho by ďalších 150 ľudí spolupracovalo subdodávateľsky.
„Sme rodinná firma tretej generácie. Kladieme dôraz na ľudský faktor a životné prostredie. Začali sme v roku 1978, vždy sme rýchlo rástli a našou stratégiou je rásť i naďalej,“ konštatoval obchodný riaditeľ Funderie David Burgués. Pridal niekoľko čísel.
Spoločnosť má ročný obrat 49 miliónov eur, jej hlavným artiklom sú brzdy do automobilov. Na export ich smeruje 90 percent, z toho 16 percent na Slovensko.
„Vždy sme plnili všetky požiadavky a certifikáty týkajúce sa životného prostredia a technológií. V roku 1998 sme ako prvá zlievareň v Európe získali certifikát ISO 14001... Takmer 40 percent našich zamestnancov sú ženy. Jediné, čo chceme, je umiestniť prevádzku tam, kde s nami ľudia chcú spolupracovať,“ doplnil.
Španieli citovali aj kladné stanovisko dekana hutníckej fakulty v Košiciach Petra Horňáka.
Obavy z hutníckej prevádzky
Okrem otázok poslancov a členov komisie sa k zámeru vyjadrili aj ďalší zainteresovaní. „Továreň je pod úrovňou zástavby. Splodiny budú prúdiť priamo do rodinných domov,“ povedal Daniel Milkovič z petičného výboru.
Vyslovil otázku, či bude päťhektárová zástavba adekvátna počtu zamestnaných ľudí a obavu, že „v okamihu, keď sa niečo udeje, môže to mať na ľudí silný dopad“.
Proti výstavbe sú aj samosprávy v Dulovej Vsi i samotnom Záborskom.
„Zámer nie je vhodný pre umiestnenie takejto prevádzky, ktorá nie je ľahkým či stredným strojárskym priemyslom, v danej lokalite,“ zopakovala starostka Záborského Kristína Maliňáková (KDH).
Jej kolega z Dulovej Vsi Ján Seman (SDKÚ) uviedol: „Na základe podnetov občanov obce sme neodporučili - teda nie odmietli, ale neodporučili - výstavbu zlievarne... Vzniesli sme viaceré pripomienky. Nerobíme nič zlé, iba sa pýtame, či je to v poriadku.“
Rozhodnuté nie je
Iný postoj majú zástupcovia prešovského mestského úradu. Vladimír Ligus z odboru hlavného architekta podotkol: „Mnoho ľudí žije v predstavách industrializácie Slovenska z päťdesiatych rokov minulého storočia. Nečudo, že sa toho boja, ak nemajú dostatok informácií.“
Doplnil, že „mesto vyjadrilo podporu aj tým, že schválilo zámer odpredať pozemky“.
Následne okresný úrad predpísal, že sa má robiť „veľká EIA“, teda posudzovanie vplyvov na životné prostredie.
Komisia k tomuto bodu neprijala žiadne uznesenie. Postoj komisie na samotný proces výstavby zlievarne nemá priamy vplyv, ale len odporúčací charakter.
Konečné rozhodnutie bude na pleciach prešovského mestského zastupiteľstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári