Po prvýkrát spojili sily všetky záchranné zložky v regióne spolu s poľskou horskou službou z Krynice, aby verejnosti ukázali svoje zručnosti aj techniku pri záchrane ľudských životov. Do motorestu Branisko sa na ich šikovnosť prišli pozrieť stovky detí.
ŠIROKÉ. Poľskí aj slovenskí horskí záchranári postavili lešenie, ktoré malo symbolizovať horu alebo objekt, na ktorom sa ocitlo dievča v bezvedomí a muž so zlomenou rukou.
Vyliezli za nimi, upevnili ich lanami a zliezli na pevnú zem. Tam ich už prevzali zdravotníci, ktorí zranenia ošetrili. Po modelovej ukážke záujemcom horskí záchranári ukázali svoju techniku a výstroj.
Na zvedavé otázky im odpovedal najmä náčelník Horskej služby Bachureň-Búče Dušan Trudič.
„Mne sa najviac páčilo to horiace auto a ako šikovne ho hasiči uhasili, aj vybrali zraneného muža. Mala som trochu strach a nechcela by som to zažiť naozaj,“ povedala nám o zážitku 10-ročná Alexandra Pravdová.
Pri stanovišti hasičov bolo vždy plno. Najmä chlapci chceli vidieť auto zvnútra, chytiť do rúk striekajúcu prúdnicu a vypytovali sa, čo všetko majú hasiči vo výbave.
Policajti chytali zlodeja
Nie menej zaujímavá bola aj ukážka policajnej práce. Prenasledovali zlodejov a nasadili aj policajných psov.
Nakoniec „zlodeja“ spacifikovali a nasadili mu putá. Pri všetkých stanovištiach asistovali zdravotníci zo Záchrannej zdravotnej služby prešovskej fakultnej nemocnice. Všade totiž boli aj zranení. Ukázali im, ako ich vedia ošetriť aj transportovať do najbližšej nemocnice.
Reč však bola aj o tom, ako si majú správne privolať pomoc, keď zavolajú 112, a tiež o tom, aké nesprávne je zneužívať túto službu.
Iné deti zase zaujali pušky a ukážky práce Civilnej ochrany, ktorú tam prišli predviesť pracovníci Okresného úradu v Prešove.
„Prvý raz som videl potápačský výstroj zblízka. Cez odev vraj vôbec neprejde voda, ale ten kyslíkový prístroj je poriadne ťažký. S ockom sme sa dohodli, že keď pôjdeme na dovolenku, budeme sa v mori potápať. Chcel by som vidieť, čo je v mori,“ prezradil 8-ročný Juraj Vaško.
„Naši partneri z Poľska boli záujmom aj atmosférou príjemne prekvapení. Pozvali nás na svoje najbližšie podujatie už tento rok do Krynice,“ povedal nám za organizátorov predseda Občianskeho združenia Mabayenrgy Martin Matejka.
Hasiči. Po nehode vystrihli zraneného a odovzdali do rúk zdravotníkom.
Polícia. Chytali zlodeja.
Foto: Martin Matejka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári