Má 20 rokov, ale už pozbieral kopec medailí z vrcholných podujatí. Dominik Glod má slovom na pretláčanie rukou skvelú génovú vybavenosť. Tento dar od Boha zveľaďuje, nespolieha sa iba na talent, ale tvrdo drie. Uvedomuje si, že konkurencia nespí a pokiaľ sa mieni vyšplhať na piedestál, ešte ho čaká náročná a dlhá cesta. Naštartovaný na jej zdolanie je však naozaj parádne.
PREŠOV. Dokázal to i naposledy na majstrovstvách Európy v Azerbajdžane.
Riziká zhadzovania
Člen AWK Prešov, ktorého trénuje duša tohto športu v našom regióne – Gabriel Harčarik – získal v Baku bronzovú medailu v hmotnostnej kategórii do 75 kg v zápoleniach pravačkou, rovnako ako jeho klubový kolega Michal Girášek. V pretláčaní ľavou rukou obaja zhodne len tesne zaostali za stupňom víťazov a skončili štvrtí.
„Bola to moja rozlúčka na tomto podujatí s vekovou kategóriou do dvadsaťjeden rokov a tak som sa chcel presadiť čo najlepšie. Nevyšlo mi to síce tak ako napríklad vlani, ale spôsobili to i niektoré vedľajšie okolnosti,“ uviedol D. Glod.
Na jednej strane bol šťastný, hoci ho trošku mrzelo, že nedosiahol ešte viac. „Išiel som tam s tým, že chcem vyhrať, no štartoval som v ťažšej kategórii.“
Predtým obsadzoval sedemdesiatku, na Seneckej ruke to skúsil do 75 kg. Lenže domáce podujatia sú iné než šampionát starého kontinentu.
Mesiac pred „Európou“ vážil 77 kg, potom ochorel, mal horúčky a dostal sa na 74 kg. Vedel, že do sedemdesiatky sa už nezmestí. „Keby nebolo choroby, tak sa dostanem do mojej obvyklej hmotnosti.“
I v tomto športe, podobne ako v boxe, zápasení či kulturistike, zhadzujú borci neraz tesne pred vystúpeniami.
„Niektorí šampióni i sedem kilogramov, lenže tomu je prispôsobená aj príprava. Inak by sa mohlo stať, že odíde aj sila. Deň-dva pred vystúpením sa odvodňuje, dolu idú aj dva kilogramy, no bez predošlej uspôsobenej prípravy by to bol risk.“
Naši prileteli deň pred prvou súťažou a rovno išli na váženie, takže nebol čas na žiadne manévre.
Každý duel bol náročný
Medzi ťažšími to bolo pre východniara náročnejšie. Pretekári majú viac svalovej hmoty, sily. Ako priznal, trápil sa preto v každom zápase, ani raz nevyhral ľahučko.
Keby bol vo svojej pôvodnej kategórii, trúfol by si na výraznejšie priečky. Podobne ako vlani na ME, kde boli jeho kovy lesklejšie.
Na margo budúcnosti poznamenal, že boje do 70 kg mu momentálne najviac vyhovujú. „Uvidím, ako sa ustáli moja hmotnosť, lebo stále sa vyvíjam. V jeseni na svetovom šampionáte v Litve pôjdem však v osvedčených koľajach. Verím, že si tentoraz hmotnosť ustrážim.“
To znamená udržať si v príprave 74 - 75 kg, pred MS spadnúť na 72 kg a zvyšok dotiahnuť tesne pred vrcholom sezóny.
Slovenský reprezentant zaspomínal, že raz pred domácim podujatím v Senci zhodil sedem kilogramov počas pár týždňov.
Nie je bez zaujímavosti, že obe ruky má približne rovnako silné, lenže v pravačke si viac verí, vie sa na ňu viac psychicky koncentrovať.
A aký je rozdiel medzi ME a MS? „Na jarnom šampionáte dominuje skôr sila, na majstrovstvá sveta prídu už borci aj technicky viac vybavení, doladia svoju formu.“
Do 21 rokov sa ešte toľko netaktizuje a pretláčači absolvujú bežne ME i MS, ale medzi seniormi už podaktorí uprednostňujú iba jednu elitnú súťaž.
Na budúci rok Dominik Glod už pôjde medzi seniorov a vie, že tam je náročnejšie privlastniť si dajaký kov. Aj preto má obrovskú ambíciu pred zápoleniami v Litve.
Neznamená to však, že enormne bude zvyšovať tréningové dávky. „Niekedy je menej viac.“
Už má aj solídnu zbierku skúseností a predpokladá, že v technike by z toho mohol ťažiť. „Rovnako aj psychicky je dôležité naladiť sa tak, aby som využil každé zaváhanie súpera.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Prešova a šarisškého regiónu nájdete na prešovskom Korzári